Autor Zpráva
RastyAmateur
Profil
Dobrý den,

jak je již vidět z méno nicku, jsem samouk začátečník. Všude se píše samé PHP PHP, vše pouze s PHP tak jsem se na to taky chtěl podvat. (ZDE) jsem se dočetl, že potřebuji nějaký soubor (zde pojmenovaný) "zpracovani_formulare1.php". To jako na ten kousek s PHP musím zakládat nový soubor?


Předem děkuji za odpověď... Jak jsem již napsal, jsem amater a učím se sám, velmi bych ocenil, když by se našel nějaký hodný šikula a vzal si mě na starost třeba přez facebook, abych tu nemusel zatěžovat celé fórum. Chápu, že se do toho každému nebude hned chtít :-)
janbarasek
Profil
RastyAmateur:
Ahoj, můžeš to také celé vložit do jednoho souboru. PHP je něco jiného než HTML. HTML jen vykresluje tebou vytvořenou stránku, zatímco PHP je jazyk, který umí něco generovat, počítat, zpracovávat, upravovat, ... podle nějakých pravidel a instrukcí, které mu řekneš (ehm, napíšeš formou scriptu).

Pokud chceš něco vykonávat pomocí PHP, tak musíš zajistit tyto věci:
- stránka (soubor) musí mít příponu .php
- musíš stránku otevírat ze serveru, který umí PHP (když máš hosting, tak nic neřeš, pokud web spouštíš z disku, tak si musíš nainstalovat lokální server, možností je mnoho)
- PHP kód (script) musí být obalen speciálními značky.

Vraťme se k příkladu, na který se ptáš:
Funguje to tak, že je nějaká obyčejná HTML stránka, kde je úplně obyčejný formulář napsaný v HTML (nic nepočítá, jenom se zobrazuje a sbírá data). Ty jako uživatel něco napíšeš do políčka a formulář odešleš. V tu chvíli se stane to, že se tebou napsané data pošlou na script "zpracovani_formulare1.php", který je přijme a zpracuje. Zatím se to nauč jen teoreticky, chápu že začátky jsou těžké, takže se to nesnaž pochopit vše najednou, ale postupuj postupně. Bez teorie a představivosti to moc nejde. Snad jsem ti to vysvětlil dostatečně "tvojí mluvou".

abych tu nemusel zatěžovat celé fórum
Od toho toto fórum je.

našel nějaký hodný šikula a vzal si mě na starost třeba přez facebook
Tady jich je dost. Navíc si myslím, že toto by v tvém postu vůbec být nemělo, děláš tím reklamu jiné síti.
juriad
Profil
Ono PHP může fungovat i bez HTML. Příklad:

# stránka uhodni.php:
<?php
if (!isset($_GET['cislo'])) { # v URL není cislo=
  echo "Myslím si číslo, zkus ho uhodout\n";
  echo "Napiš svůj odhad do URL za ?cislo=";
} else {
  if (!is_numeric($_GET['cislo'])) {
    echo "Zadej číslo a ne nějaký nesmysl.";
  } elseif ($_GET['cislo'] < 42) {
    echo "Moje číslo je větší.";
  } elseif ($_GET['cislo'] > 42) {
    echo "Moje číslo je menší.";
  } else { # nezbývá nic jiného než že zadané číslo = 42
    echo "Gratuluji, uhodl jsi moje číslo.\n";
    echo "<a href=\"uhodni.php\">Hrát znovu</a>";
  }
}
?>

Když na tuto stránku přijdeš, zobrazí se text na řádcích 4 a 5.
Když podle pokynů změníš URL na uhodni.php?cislo=20, ukáže se ti text na řádku 10.
Když zkusíš na uhodni.php?cislo=50, ukáže se ti text na řádku 12.
Když zkusíš třeba uhodni.php?cislo=sdc, vynadá ti.
Když se trefíš uhodni.php?cislo=42, pogratuluje ti a ukáže ti odkaz na začátek.

A teď si představ, že bys místo zadávání toho čísla manuálně vypsal formulář (podobně jako odkaz na řádku 15).
echo "<form action=\"uhodni.php\">";
echo "<input type=\"text\" name=\"cislo\">";
echo "<input type=\"submit\" value=\"Odeslat\"></form>";

No a víc PHP není, reaguje (zjednodušeně) na to, co mu přijde za otazníkem v URL.
nemeja
Profil
Ahoj, jen bych tě chtěl upozornit na právě vznikající místní portál PéHáPko.cz, nebo na, dle mého názoru, také povedený kurz na devbooku.
RastyAmateur
Profil
Děkuji za rady :-)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0