Autor Zpráva
RastyAmateur
Profil
Zdravím, chtěl bych se zeptat na tyto věci:



Když chci něco napsat, a zvolím <div>, do stylu napíšu "div.priklad{background-color: .......}". Když chci napsat ve spanu, jak to udělám? Pochytil jsem něco, a myslím, že by tam mělo být ".priklad2{background-color: .......}". Je to správně?

Dále, když jsem zkoumal jiné webové stránky, našel jsem něco jako tam: "<p id="priklad">", nebo tak nějak. Jde to dát i do spanu nebo divu? Jaký je rozdíl mezi "class" a "id".



Děkuji,
RasTy
juriad
Profil
Class nebo id můžeš přiřadit jakémukoli elementu.
Vlastní styly
http://jecas.cz/id-class

Napsání div.priklad znamená: každý div, který má třídu priklad
Napsání jen .priklad znamená: jakýkoli element, který má třídu priklad
jefitto44
Profil
jj, tieto selektory môžeš priradzovať hocičomu... nie iba spany a divy, ale všetko ostatné má možnosť mať triedu...
<a class="daco"> a v css potom styluješ pre .daco (to isté aj s ID). Je to samozrejme zbytočné vo väčšine prípadov, pretože môžeš rovno stylovať v CSS samotné <a> --> a {color: #fcfcfc;}

Rozdiel medzi spanom a divom je ten, že div je akoby nový blok a teda sa vytvára od nového riadku a span je inline. Ja to beriem proste tak, že span je akási náhrada zastaralého tágu <font>... Ak chceš modré písmo, môžeš napísať <font color="blue">BLABLA</font> čo je už zastaralé a neodporúča sa. Môžeš ale použiť span a to buď s priamym stylovaním, alebo aj s nepriamým. V takom prípade použiješ <span style="color:blue;">BLABLA</span> v nepriamom prípade si musíš nastaviť tento span v nejakom extérnom CSS a priradiť mu triedu <span class="modra">BLABLA</span>
weroro
Profil
RastyAmateur:
Ešte by som dodal, že používanie class a id má určité pravidlá.
class s rovnakým názvom môžeš používať v akomkoľvek množstve (môže sa opakovať na viacerých značkách).
id by sa malo vyskytovať iba jeden krát, pretože je to "jedinečný" identifikátor (jeden názov id môžeš použiť iba raz - nemôžeš urobiť toto
<div id="ahoj"></div>
<p id="ahoj"></p>
druhé id by malo mať iný názov - fungovať to síce bude, ale netreba si na to zvykať).
jefitto44
Profil
Tak, lebo id má najsilnejšiu prioritu spomedzi všetkých identifikátorov (okrem vlastnosti, čo sú označené !important)
RastyAmateur
Profil
Ahá, děkuji, a je nějaký rozdíl mezi "<div class="priklad">BLABLABLA</div>" a mezi "<div id="priklad_2">BLABLABLA</div>"?
juriad
Profil
RastyAmateur:
Přečti si http://jecas.cz/id-class
Bubák
Profil
RastyAmateur:
Rozdíly pochopitelně jsou, a jsou dobře popsány v článku, který už 2× odkázal [#2] juriad, teď mě předběhnul. Pokud ti ani po přečtení odkázaného článku nebude něco jasné, tak se ptej.
RastyAmateur
Profil
Jo, omlouvám se, uplně jsem zapoměl na ten odkaz :-)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0