Autor Zpráva
cs.web
Profil
Dobrý den,
rád bych si koupil virtuální server a nainstaloval na něj linux debian, centOS nebo ubuntu.

Zajímá mě jestli není nějáká možnost jak server ovládat v jeho grafickém rozhraní.
Obviklé možnosti jsou VNC a SSH u linuxu.

Moc se v tom nevyznám, tak bych se chtěl zeptat jestli jde přes VNC ovládat linux v grafickém rozhraní stejně jako připojení ke vzdálené ploše u windows.
DJ Miky
Profil
Možné to je, pokud si grafické rozhraní doinstaluješ – v serverových distribucích (nebo šablonách virtuálních serverů) typicky grafické rozhraní/prostředí není, protože se většinou nepoužívá a jen by zabíralo prostředky (poměrně značné) a navíc přináší možná bezpečnostní rizika. Nicméně doinstalování bývá obvykle jednoduché, např. instalace jednoho virtuálního balíčku, který pomocí závislostí doinstaluje celé prostředí. Jen si dávej opravdu pozor na bezpečnost.

Namísto VNC bych u linuxového serveru doporučil spíše řešení typu X2Go, bude plynujejší a šetrnější k prostředkům serveru i sítě.

Počítej ale s tím, že s grafickým prostředím nezmůžeš všechno. Administrátor linuxového (nebo obecně unixového) serveru se bez příkazové řádky neobejde. S tím trochu souvisí i doporučení: pokud nemáš zkušenost s administrací linuxového serveru, na kterém běží veřejné služby, je poměrně nešťastný a nebezpečný přístup učit se na ostrém serveru.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: