Autor Zpráva
ayanne
Profil
Zdravím vás tu všechny! :)
Zkoušela jsem hledat, ale nenašla. Abych vás dostala do obrazu - navíc upřímně - mám úkol do školy. Správně bych si měla připravit proslov - téma: "Nastavení stylu tabulek". Jenže já zadání nepochopila, jsem lajk. Motáme se někde kolem ohraničení, takže tak...
Web jsem četla, jen trochu nechápu, co je myšleno tím stylem. Úkol po vás vypracovat nechci, jen nějakou pomoc... Jakou část webu ohledně tabulek v HTML bych měla číst? Nemáte někdo tušení, co je konkrétně ten styl? Není styl ohraničení prostě jen čárkování apod?
Díky předem za jakoukoliv pomoc. ^^
jefitto44
Profil
Štýl bude asi CSS - cascading style sheet
Takže na jakpsatweb.cz hľadaj v tomto... nie je to nič zložité. Pomocou css môžeš nastaviť tabuľkám hocičo... ohraničenie, pozadie tabuľky, pozadie buniek, vzdialenosť buniek, zarovnanie textu v bunkách atď atď... je toho mrte. Keby niečo, ozvi sa
peta
Profil
css, styl, vzhled
Bezna tabulka jsou neviditelne ramecky. Obvykle se nastavuje vzhled pro prvni radek tabulky, nekdy lichy/sudy radek a ramecky.
http://mlich.zam.slu.cz/navody/html/tabulky.htm
ayanne
Profil
Zdravím zase po delší době.
Díky moc! Oba dva jste mi pomohli. Podívám se na to a budu doufat, že to nějak zvládnu.
Bubák
Profil
Koukni na http://jecas.cz/stylovani-tabulky
Pokud máš nějaké nejasnosti ohledně základů CSS, tak koukni na CSS prakticky
Pokud budeš hledat, jak se ta která CSS vlastnost jmenuje, asi ji nejrychleji najdeš na Přehled vlastností CSS
ayanne
Profil
Bubák:
Právě, že si nejsem jistá, jestli nemá na mysli styl ohraničení. Mohu oskenovat sešit, ale pochybuji, že by to v něčem pomohlo. Podle všeho mi po přečtení několika článků přijde, že mám celých pět minut omílat "FRAMES a RULES". To by nebyl problém, každopádně nevím, jestli je to tak velké téma na 5 minut, že?

Nějak podobně to vypadá v mém sešitě. Takže asi bych měla udělat a říct něco, aby mohli ostatní doplnil značky pro ty typy ohraničení.
<TABLE CELLPADDING= "10" CELLSPACING "5" BORDER= "10" FRAME= "RHS" RULES= "ALL">

  <CAPTION>o.o</CAPTION>

  <THEAD>
    <TR><TD>Word</TD><TD> </TD><TD>HTML</TD></TR>
  </THEAD>
  
  <TBODY>
    <TR><TD>návrh</TD><TD>ohraničení</TD><TD>styl</TD></TR>
    <TR><TD> </TD><TD> </TD><TD>barva - BORDERCOLOR</TD></TR>
    <TR><TD> </TD><TD> </TD><TD>šířka - BORDER, CELLSPACING, CELLPADDING</TD>
    
    <TR><TD>návrh</TD><TD>stínování</TD><TD>barva - BCOLOR</TD></TR>
    <TR><TD> </TD><TD> </TD><TD>výplň - BACKGROUND</TD></TR>

    <TR><TD>rozložení</TD><TD>zarovnání</TD><TD>horizontální - ALIGN</TD></TR>
    <TR><TD> </TD><TD> </TD><TD>vertikální - VALIGN</TD></TR>
    
    <TR><TD> </TD><TD>velikost buňky</TD><TD>výška - HEIGHT</TD>
    <TR><TD> </TD><TD>velikost buňky</TD><TD>šířka - WIDTH</TD>
    
    <TR><TD> </TD><TD>sloučení buňky</TD><TD>na řádku - ROWSPAN</TD>
    <TR><TD> </TD><TD>sloučení buňky</TD><TD>na sloupci - COLSPAN</TD>
  </TBODY>


</TABLE>
Bubák
Profil
ayanne:
mám celých pět minut omílat "FRAMES a RULES"
Aha, to je HTML a je to třebas zmíněné na Tabulky a v praxi se to nepoužívá (a podle HTML5 je to obsolete). Ale tady jsme se už mnohokrát podivovali tomu, co učitelé chtějí ve školách.


Koukám, že jsi přidala ukázku, to je teda pravěk.
Nyní se tagy, atributy a hodnoty atributů píší malými písmeny (můžeš nechat, jak máš).
Před ani za rovnítkem nebývá zvykem dělat mezery (mezery sice nevadí, ale vypadá to blbě).
Za CELLSPACIN ti chybí rovnítko, to je chyba, kterou oprav (možná jde jen o překlep při přepisu).
http://kod.djpw.cz/rucb
http://kod.djpw.cz/rucb-
Můžeš tam zkoušet a okamžitě (přesněji za okamžik, který je nastavený tuším na 200 milisekund) se zobrazí výsledek.
ayanne
Profil
Bubák:
Jop, díky moc za připomínky, určitě mi to pomůže a hlavně mám i tak trochu přehled. Ohledně prvního odkazu - tabulky... Pročítala jsem si to. :)

Mezery jsem se zatím ani neučila nijak podvědomě dávat, takže to bude lehké, samozřejmě díky.
Tagy a atributy mi přijdou zvláštní všechny velkými písmeny, ale učíme se v PSPad Editor, kde se dá přepínat a podle vyučujícího je to prý přehlednější.
Teď už doufám, že se nějak naučím a hlavně mi pomůžou i odkazy, i když PSPad také nabízí možnost náhledu, ušetří to práci a zobrazí se hned, takže šup s tím do oblíbených. ^^
ayanne
Profil
PS: Nakonec je to tedy CSS, takže teď se to akorát naučit. :D
_es
Profil
Bubák:
Nyní se tagy, atributy a hodnoty atributů píší malými písmeny
V HTML na veľkosti písmen v týchto prípadoch nikdy nezáležalo. Začalo sa to tak písať len z očakávaného budúceho „prechodu na XHTML“.

možná jde jen o překlep při přepisu
Asi ide o typický školský prepis z tabule.
ayanne
Profil
Mám další dotaz.
Zjistila jsem tedy, že se jedná o CSS. Jenže když mám tabulku v HTML, CSS do toho motat nemohu, nebo ano?
Kubo2
Profil
ayanne:
Samozrejme, že môžeš. Od toho je to HTML+CSS, aby sa to kombinovalo a tým sa oddelila forma od obsahu.
ayanne
Profil
Kubo2:
Aha, tak to možná trochu chápu, jen v tom nevidím pravidelnost, teď to zrovna dělám podle: http://jecas.cz/stylovani-tabulky
Není nějaké jednodušší vysvětlení? CSS jsem v životě neviděla a mám o tom pět minut vyprávět, vážně nevím, co s tím, nevidím v tom, co je na tom webu, pravidelnost ani nic podobného, prostě nic. o.o
Kubo2
Profil
ayanne:
Akú pravidelnosť by si v tom chcela mať? :-) CSS je skratka od kaskádové štýly, žiadna „pravidelnosť“ tu nie je.
_es
Profil
ayanne [#13]:
Asi by sa ti zišli nejaké základy CSS: CSS
No možno je to na uvedený účel priveľa učebného textu a postačí sa naučiť o zastaralom použití atribútov (napr. CELLPADDING="10") na definovanie vzhľadu tabuľky. Informácia o tom, že ide o zastaralé použitie a v súčastnosti sa na daný účel používa CSS môže byť plusom aj na tej krátkej prezentácii.
peta
Profil
Bubák: jeste tam oprav "barva - BCOLOR"

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0