Autor Zpráva
brano
Profil
Zdravím,

mám takú komplexnejšiu otázku.

Začínam sa učiť grafiku/webdesign, celkom ma to baví a chcel som len vedieť do akej miery čo treba ovládať?

Sú asi dve možnosti:

1. "čistý" freelancing - čo v tomto prípade je dobré ovládať, ak chcem stránky robiť sám? Predpokladám, že urobiť grafiku a HTML a CSS by mali byť asi samozrejmosť. Potom už či človek ovláda PHP, MySQL, alebo JavaScript, je už asi vecou daného človeka, čo chce ponúknuť zákazníkovi. Tu sa chcem opýtať, koľko percent času asi zaberie grafika/kódovanie príp. programovanie.

2. zamestnanec - tam je to asi viac diverzifikované od čisto grafikov, cez čisto kóderov (HTML, CSS) až po čisto programátorov (PHP atď). Alebo aké kombinácie sú najbežnejšie, resp. žiadané u firiem?

Mojou ideálnou predstavou by bolo urobiť grafiku webu a vedieť to aj nakódovať. Alebo by som sa mal viac venovať len kódovaniu? Prípadne sa učiť aj programovanie a nakoľko je to potrebné?

Vďaka za odpovede.
Petr ZZZ
Profil
I lidi na volné noze dělají většinou jen jedno nebo druhé. Ti, kdo jsou dobří v grafice a zároveň i v kódování a programování, jsou výjimky a navíc si od A do Z často dělají jen osobní web, zatímco profesně se věnují buď jen kódu nebo jen grafice.

Mohl bys zkusit vymyslet pro svůj dotaz lepší nadpis, ten současný („Co vsetko sa da robit (zamestnanie) pri tvorbe webu?“) mi přijde zavádějící (myslel jsem, že chceš vědět, zda lze při tvorbě webů dělat třeba nočního hlídače).
brano
Profil
Trochu som sa snažil orientovať aj podľa pracovných inzerátov a dosť často som narážal na príklady práve toho keď chceli od človeka znalosť grafiky+HTML+CSS a potom na druhej strane už boli skôr tí programátory.
Taurus
Profil
Možná si dej otázku, co lidi chtějí. Nebo to zkus na sobě. Chceš určitě mimo jiné jednoduchou komunikaci, tedy něco typu napíšu/kliknu/zavolám – vyjednám – mám. Pokud chceš teda pracovat sám, měl bys zvládnout kompletní servis, tedy grafiku i kódování. Lidi se vykašlou na to, aby si sháněli pro web tři lidi. Druhou, a dle mého lepší variantou je, menší studio. Pak je jasné, že se můžeš specializovat. Nic mezi tím moc dobře nejde.
exoslav
Profil
No, to záleží. Jako zaměstnanec spíš budeš buď programovat, dělat grafiku, nebo kódovat. To samozřejmě nevylučuje možnost, že umíš všechny tři věci dohromady, ale ve firmě budeš většinou dělat pouze tu jednu věc. Co znám lidi na volné noze, tak většina umí programovat (většinou nějaký WordPress, ale znám i borce, co si dělají vše samy) i kódovat. Grafiku si nedělají samy, na to mají "svoje" grafiky.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0