Autor Zpráva
Hajaxa
Profil
Zdravím,

doporučili by jste 27 palcový monitor s rozlišením 2560x1440, nebo je stále lepší zůstat na úhlopříčce 24" s rozlišením 1920x1200?

Využití by bylo práce s weby, grafika atd.

Děkuji.
Str4wberry
Profil
doporučili by jste 27 palcový monitor s rozlišením 2560x1440

Ano. Čím větší monitor / více monitorů, tím lépe.
Taurus
Profil
Kurňa, to není těžké odpovědět přeci. Potřebuješ prostor pro plátno a nástroje - větší monitor je lepší. Samozřejmě je potřeba při návrhu nezapomenout na ostatní lidi s menším displejem.
Joker
Profil
Jestli není lepší si místo monitoru s 2560x1440 nechat te původní a k němu koupit druhý full HD. To dá ještě větší rozlišení za méně peněz.

Dodatek: Možná i dva nové full HD monitory vyjdou pořád levněji.
Taurus
Profil
To by se mi taky líbilo, ale zase je potřeba zmínit spotřebu. Předpokládám (nedíval jsem se), ale 27" monitor bude mít podobnou jako 24", takže dva monitory už jsou dvojnásobek.
anonymníí
Profil *
Taurus:
Tak ono v momentě, kdy pracuješ na grafice a řešíš, jestli koupíš dva "profi" monitory, tak spotřebu většinou už neřešíš. Jasně, bude větší, ale na roční spotřebu si vyděláš za... chvíli.


Hajaxa:
Přestože nejsem grafik, tak jsem pracoval na kombinaci 2560*1440 + 1920*1200 a nemělo to chybu.

Grafici měli totéž, někteří k tomu ještě druhý FullHD monitor. Spotřebu neřeš, pokud nestojíš za bačkoru jako grafik. Pokud stojíš, nemá cenu investovat ani do monitoru.

Ono, pokud nemáš na servis (spotřebu el. energie), kup si místo nového bavoráka (nové dva monitory) starou škodovku (zůstaň u současného monitoru).
Joker
Profil
Jedna úprava k mému předchozímu komentáři: Výhodnější než full HD rozlišení (1920x1080) by asi bylo 1920x1200

Taurus:
zase je potřeba zmínit spotřebu
27" monitor s 2560x1440 bude typicky mít o něco vyšší spotřebu, než 24" monitor s 1920x1200.
Navíc ten 24" monitor bude mít typickou spotřebu někde kolem 30 W a dají se sehnat i kousky pod 20 W (třeba EIZO EV2436WFS3). Takže rozdíl může být klidně třeba jen 15 W (při výběru s ohledem na spotřebu, při výběru bez ohledu na spotřebu se dá koupit i 27" monitor s vyšší spotřebou než dva 24"), plus co udělá grafická karta.

Na druhé straně dva monitory poskytnou větší celkové rozlišení a podle mě lepší ergonomii při práci.
Taurus
Profil
Nechtěl jsem rozdmýchávat sáhodlouhou diskuzi, jen zmínit jeden z faktorů. Příměry (anonymníí, asi je rád používáš, ale zbytečně vyhraněně a vágně) k bačkorám a autům jsou zcestný, navíc, kdybych si řekl: „[...] si vyděláš za... chvíli[/i]“ u všeho, částka pak zbytečně naroste. Přitom stačí být trochu rozumný a myslet víc zeširoka.
Hajaxa
Profil
Čekal jsem, že se zde objeví jiné a zcela zásadní zkušenosti a argumenty, při výběru monitoru s vysokým rozlišením.
Proto jsem také založil toto téma právě zde na tomto fóru... a diskuze o spotřebě zde opravdu není potřeba a je zde zbytečná.

Konkrétně mám na mysli problém s vysokým DPI neboli HI-DPI, který nastane pokud bych si pořídil 27 palcový monitor s rozlišením 2560x1440+.
Potom je nutné použít tzv. přiblížení, které už není 100%, ale hodnota je (nad) kolem 125% (záleží na konkrétní úhlopříčce a rozlišení).
Zde právě nastává problém, protože většina aplikací i samotný systém Windows s tím má stále velké problémy.

Doufám tedy, že už někteří pochopili, kam tím mířím. Zajímalo by mě tedy, jestli je nutné pořizovat dva monitory (bohužel zde není rozpočet), nebo se vyplatí koupit jenom 27 palcový monitor?

Pracuji hodně s weby a potřebuji aby samotný výsledek byl zobrazen stejně jak na 27 palcovém monitoru s HI-DIP, tak i na klasickém 24 palcovém monitoru.

http://www.tested.com/tech/pcs/460553-problem-high-ppi-windows-display-scaling/
https://pcmonitors.info/articles/2560-x-1440-vs-1920-x-1080/
http://notebookblog.cz/technika/navody/muj-zivot-s-vyssim-dpi-na-notebooku/
http://notebookblog.cz/technika/navody/kontrastnejsi-kurzory-pro-hi-dpi-displeje-pod-windows-8-1-ke-stazeni/
http://stackoverflow.com/questions/5410416/high-dpi-setting-causes-firefox-to-not-render-scrollbar-arrows-in-select-box
anonymníí
Profil *
Hajaxa:
bohužel zde není rozpočet
Už tu padlo, že dva "menší" monitory mohou vyjít finančně stejně jako jeden větší. V obecné rovině to neplatí.
Jan Tvrdík
Profil
Hajaxa:
který nastane pokud bych si pořídil 27 palcový monitor s rozlišením 2560x1440+
Ten monitor bude mít PPI jen 133, což ještě není tolik, aby bylo nutné nastavit přiblížení. Spousta lidí má 1920x1080 na 15 palcovém notebooku (147 PPI) bez přiblížení.
Hajaxa
Profil
Jan Tvrdík:
Notebook ale většinou sleduješ z menší vzdálenosti.

"Ten monitor bude mít PPI jen 133,"
Jen? ...
Je to prostě titěrné a malé.
https://pcmonitors.info/articles/2560-x-1440-vs-1920-x-1080/
Str4wberry
Profil
Reakce na Hajaxu:
Čekal jsem, že se zde objeví jiné a zcela zásadní zkušenosti a argumenty, při výběru monitoru s vysokým rozlišením.

To jste měl položit konkrétnější dotaz. K cenové otázce jsme se tedy už dobrali. Ohledně titěrnosti a malosti zase záleží na tom, jak dobře/špatně vidíte. Tady si myslím, že vám pomůže jedině vyzkoušet si to na vlastní oči.

S ohledem na tvorbu webů je ještě nutné zmínit, že je vhodné disponovat nějakým běžným monitorem, protože takový nejspíš bude mít většina návštěvníků.
Jan Tvrdík
Profil
Hajaxa:
Je to prostě titěrné a malé.
Ty obrázky dost brutálně (!) zkreslují realitu. Viděl jsi někdy 27" monitor s uvedeným rozlišením na živo? Navíc koukám, že jsem to špatně spočítal, to PPI vychází na 109, takže je uživatelské rozhraní asi o 9 % menší, než u full hd na 22" a o 18 % menší než u full hd na 24".
Joker
Profil
Hajaxa:
diskuze o spotřebě zde opravdu není potřeba a je zde zbytečná.
Jelikož neumíme číst myšlenky, diskutujeme o tom, co připadá důležité nám.

A jen upozorním, že já kromě spotřeby uvedl i další podle mě zásadní věci: „dva monitory poskytnou větší celkové rozlišení a podle mě lepší ergonomii při práci.“ A ještě doplním, že nejen větší rozlišení, ale i větší plochu.
Taky jde, když budou ty monitory mít pivot, si nastavit jeden na výšku a druhý na šířku a mít k dispozici jak velké horizontální, tak velké vertikální rozlišení.
martin1312
Profil
Za mňa určite 2x 24". Môžeš mať v podstate otvorené 4 okná, ľahko ich usporiadať klávesovou skratkou na polovice obrazoviek (win + šípka). Na jednom 27" aj s vyšším rozlíšením ta plocha nie je tak dobre využiteľná.
Sám mám 2x 23" fullHD a je to super, pri kódovaní mám vedľa seba 4 okná (html, css, preview, psd) a pracuje sa na tom s veľmi dobrou efektivitou.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0