Autor Zpráva
Avia_Furgon
Profil
Zdravím,

svoje statické stránky v html kódu jsem léta vytvářel psaním v poznámkovém bloku. V Internet Eploreru 5.5 ve WIN ME jsem zvolil "zobrazit zdrojový kód", upravil jej a uložil. Paráda.
Nyní jsem byl po čtrnácti letech nerad nucen upgradovat na nový noťas, tam už je WIN 7 a jakýsi Chrome a Explorer 9; a samozřejmě je to všechno tak na dvě věci (jsem starý konzerva).

Když změním zdrojový kód v notepadu, nejde to uložit, prý "Proces nemá přístup k souboru, neboť jej právě využívá jiný proces". A to i když přitom nemám vůbec spuštěný prohlížeč.
Když zkusím ty nástroje pro vývojáře v prohlížeči, tak tomu jednak houby rozumím, nejsa anglofonní; a za druhé, i když se mi podaří změnu zdrojového kódu uložit, nijak se neprojeví po aktualizaci stránky, a ani ve správci souborů se nezapíše nové datum poslední změny souboru.

Už jsem z toho na nervy, otrávený a vzteklý, tyhlety novoty mě neskutečně dráždí - jak se kristovanoho dá změnit zdrojový kód html souboru, který mám na pevném disku?!

Díky. Ivo.
Joker
Profil
Avia_Furgon:
Když změním zdrojový kód v notepadu, nejde to uložit, prý "Proces nemá přístup k souboru, neboť jej právě využívá jiný proces".
Máte ten stejný soubor otevřený ještě v nějakém jiném programu.
Avia_Furgon
Profil
Joker:
Děkuji za odpověď. Ale není tomu tak. Právě kvůli tomu jsem i zkusil zavřít prohlížeč během úprav zdrojového kódu (pěkně nepraktické!), a nepomohlo to. Je to záhada; někde asi dělám nějakou základní chybu a nevidím ji.
Bubák
Profil
Prohlížeče zpravidla přístup k souboru neblokují, bude to dělat nějaký jiný program. doporučuji všechny programy (vyjma notepadu) zavřít a pokud to nepomůže, tak zkusit restart počítače.
Zkušenější uživatel by vytušil, který proces blokuje přístup k souboru a odstřelili by ho.
Avia_Furgon
Profil
Už to jezdí, juchů, juhů! Dělal to průzkumník!!

"Máte ten stejný soubor otevřený ještě v nějakém jiném programu."

Pochopitelně to byla první věc, kterou jsem kontroloval, a i kvůli tomu zavíral prohlížeč během úprav zdrojového kódu. Ale nepomohlo to. Dokonce jsem poslední půlrok musel stránky upravovat na starém noťasu s WIN ME, protože na novém to prostě nešlo.
Ale Vaše odpověď mě přiměla, abych všechno zkontroloval po stodvacátéprvé, neboť, řečeno se Škopkovou, copak jsem mladej nebo pitomej?
A tak jsme zkusil zavřít i průzkumníka - a najednou to šlo. Upravované soubory jsem totiž vždy otevíral poklepáním na název souboru v průzkumníku. Dalším laborováním jsem ještě zjistil, že při ukládání zdrojového kódu se průzkumník nemusí zavřít, ale postačí, když je v okamžiku ukládání označený v průzkumníku nějaký jiný soubor, než ten ukládaný.
No jsou to věci, po dvou deci.

Takže:
1. Lituji, jestli jsem Vám zbytečně zaplevelil diskusi.
2. Děkuji stránkám JPW, neboť mne opět přivedly na správné řešení. Já mám takovou radost, že po půl roce mohu pracovat zase (skoro) normálně!

"Prohlížeče zpravidla přístup k souboru neblokují, bude to dělat nějaký jiný program."
Trefa.
_es
Profil
Avia_Furgon:
Neblokoval to nejaký antivírus? Nezdá sa mi, že by to mal blokovať priamo systémový „prieskumník“. Alebo, možno to blokuje, ak je nastavené zobrazenie obsahu zložky pomocou „miniatúr“ - potom by sa hodilo iné zobrazenie v prieskumníku.
Bubák
Profil
_es:
Nezdá sa mi, že by to mal blokovať priamo systémový ‚prieskumník‘.
Tak to jsme nejmíň dva, co se divíme. Ale nemůžu to ověřit, win 7 nemám po ruce.
Avia_Furgon
Profil
"Neblokoval to nejaký antivírus? Nezdá sa mi, že by to mal blokovať priamo systémový „prieskumník“."

Otestoval jsem to. Soubor změněný v poznámkovém bloku nešel uložit v žádném režimu zobrazení v průzkumníku (ikony, seznam, podrobnosti, dlaždice, obsah). Až když jsem zrušil v průzkumníku volbu "Zobrazit podokno náhledu", najednou to uložit jde.
_es
Profil
Avia_Furgon:
Až když jsem zrušil v průzkumníku volbu "Zobrazit podokno náhledu", najednou to uložit jde.
To je vlastne skryté spustenie internetového prehliadača. Overil si, že to nespôsobuje nejaký antivírus, ktorý v čase ukladania môže práve skúmať obsah súboru?
Avia_Furgon
Profil
_es:
Ne, to už přesahuje moje znalosti.
_es
Profil
Ak ti tam beží nejaký antivírus, tak by si ho mohol na chvíľu vypnúť, či to bude blokovať aj vtedy.
Avia_Furgon
Profil
_es:
Vypnout antivirus? Ne.
Marschmallow
Profil
Avia_Furgon:
Ne
Proč? Udělá Ti to něco? Pokud máš na routeru firewall, tak se neboj...
Jan Tvrdík
Profil
Marschmallow:
Protože vypínat antivirus není systémové řešení. A firmware tě rozhodně neuchrání před vším.
Bubák
Profil
Marschmallow:
Pokud máš na routeru firewall, tak se neboj...
Anebo na chvíli vytáhnout kabel z routeru.

Jan Tvrdík:
vypínat antivirus není systémové řešení.
Pokud to dělá antivir, Avia_Furgon bude znát příčinu a buďto se s tím smíří, nebo si vybere jiný antivir.
Avia_Furgon
Profil
Jan Tvrdík:
Avia_Furgon je mírně poučený běžný uživatel a je rád, že je rád, tedy že noťas funguje relativně použitelně.
Avia_Furgon je šťastný, že vyřešil primární problém ze začátku tohoto vlákna, tedy že konečně může upravovat svoje webové stránky na pevném disku.
Rozhodně se nebude Avia_Furgon v něčem vrtat a měnit nějaká nastavení, neboť se již v minulosti poučil, že výsledkem zpravidla bývá, že to něco změněné funguje v lepším případě buď pomaleji a hůře, než předtím, v horším případě vůbec.

Ad router, firewall, apod.: akú rečú stě teraz hovorili?

Marschmallow:
Cokoli na chvíli vytáhnout považuji za rizikové a učím to i svých několik neplánovaných synů...
_es
Profil
Avia_Furgon:
Cokoli na chvíli vytáhnout považuji za rizikové a učím to i svých několik neplánovaných synů...
Ale niektorí vraj vytiahnutím v správny čas zase riešia plánovanie potomkov:-)
lionel messi
Profil
_es:
Ale niektorí vraj vytiahnutím v správny čas zase riešia plánovanie potomkov:-)
Nie je spoľahlivejšia prevencia vôbec nezasúvať, prípadne použiť vhodnú izoláciu? :-)
Jurasek
Profil
Docela se divím, že někdo neporadil, že nejlepší je upravovat/psát HTML kód ve skvělém a jednoduchém Notepad++, a ne v prohlížeči - než zdlouhavě řešit proč soubor nejde po úpravě v prohlížeči uložit (i když jistě, i to je dobré vědět).

Docela bych byl upřímně zvědavý na ty stránky, psané v IE5.5 :-D
_es
Profil
[#19] Jurasek:
Asi si vôbec nepochopil problém - že nie je problém s editorom, ale s inou aplikáciou, ktorá blokuje prepísanie súboru.
Petr ZZZ
Profil
Jurasek:
Docela bych byl upřímně zvědavý na ty stránky, psané v IE5.5

Předpokládal bych, že budou hezky zpětně kompatibilní, na rozdíl od leckterého takzvaně „moderního“ nejnovějšího výkřiku v HTML 5... :-)

V IE 6 (ten mám ještě v živé paměti, předpokládám, že v IE 5.5 to bylo stejné) volba „zobrazit zdrojový kód“ otvírala poznámkový blok, dalo se přímo v něm psát a změny šly rovnou ukládat; v dnešním IE 11 ukládat nejdou, musí se nejdřív otevřít poznámkový blok, v něm potom příslušná HTML-stránka a až tehdy se v ní dá něco měnit a ukládat. — Proč to rozebírám: Avia_Furgon nepsal stránky v IE 5.5, ale v poznámkovém bloku, otevíraném v IE 5.5 přes volbu „zobrazit zdrojový kód“. To dnes už takhle nefunguje a Avia_Furgon půl roku hledal řešení. Nevím, ale mně to moc legrační nepřijde.
Avia_Furgon
Profil
Petr ZZZ:
V ... IE 5.5 ... volba ‚zobrazit zdrojový kód‘ otvírala poznámkový blok, dalo se přímo v něm psát a změny šly rovnou ukládat; v dnešním IE 11 ukládat nejdou, ...

Přesně tak. Je to novější, složitější a otravnější.

Jurasek:
Docela se divím, že někdo neporadil, že nejlepší je upravovat/psát HTML kód ve skvělém a jednoduchém Notepad

Takové rady netřeba, viz druhá řádka tohoto tématu: "svoje statické stránky v html kódu jsem léta vytvářel psaním v poznámkovém bloku."

Docela bych byl upřímně zvědavý na ty stránky, psané v IE5.5 :-D

Snadná pomoc: "Profil".
Chamurappi
Profil
Reaguji na Aviu_Furgona:
Je to novější, složitější a otravnější.
V nástrojích pro vývojáře (klávesa F12) jde přepnout, aby se na zobrazení zdroje používal poznámkový blok. Nebo alespoň do verze 10 šlo, bylo to v menu, nevím, zda je to někde dostupné i v té inovované formě. V počítači, kde mám nyní jedenáctku, jsem si to před mnoha lety přepnul a ona to stále respektuje.

Takové rady netřeba, viz druhá řádka tohoto tématu
Notepad++ je něco jiného než výchozí poznámkový blok. Alternativních textových editorů je víc, stačí trochu pohledat, ale zde to nerozebírejme…

Už to jezdí, juchů, juhů! Dělal to průzkumník!!
Kdysi dávno jsem měl dobrou zkušenost s programem Unlocker, uměl odhalit, který proces si drží zámek na souboru a případně i zamčení zrušit.
Avia_Furgon
Profil
Chamurappi:
Notepad++ je něco jiného než výchozí poznámkový blok.
Aha, to jsem vůbec netušil.
Marschmallow
Profil
Avia_Furgon:
Aha, to jsem vůbec netušil.

Výchozí poznámkový blok ve Windows je notepad. Pokud ho chceš spustit příkazem, tak Win+R a zadej notepad.exe a stiskni Enter.
Bubák
Profil
Marschmallow:
zadej notepad.exe
Stačí napsat notepad, ušetří se tím několik milisekund.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0