Autor Zpráva
Kittie
Profil
Známí mají funkční jednoduchý web typu www.neco.cz a přestal jim komunikovat webmaster. Stránky jsou v php. Potřebovali by tam něco upravit, což v html zvládnu. Zkoušela jsem číst zdejší stránky ohledně php. Chápu správně, že nainstaluju Apache + cosi s PHP a budu moci doma upravit stránku.php? MySQL předpokládám potřebovat nebudu.
Taps
Profil
Kittie:
PHP -- Jak začít
lionel messi
Profil
Kittie:
Chápu správně, že nainstaluju Apache + cosi s PHP a budu moci doma upravit stránku.php?
Na úpravu stránky ti stačí akýkoľvek textový editor schopný pracovať s HTML (Notepad, PSPad…). Pokiaľ si však túto stránku budeš chcieť zobraziť v prehliadači, tak na to, aby sa ti vykonal PHP kód už zmienený softvér potrebuješ. Osobne mám dobré skúsenosti s EasyPHP, obsahuje Apache + PHP + MySQL, všetko v jednom balíku (pre začiatočníka je lepšie siahnuť po hotovom balíčku než dávať všetko dokopy ručne).
Kittie
Profil
Ale jo, jsem to četla, ale jsem od rána zjevně natvrdlá. Děkuji.
Na to, co mi bylo nejvíc nejasné, jsem se vlastně nezeptala :)
Po odeslání stránky.php už budu moci vypnout počítač a "můj" Apache nebude dále potřeba?
Fisir
Profil
Reaguji na Kittie:
Po odeslání stránky.php už budu moci vypnout počítač a "můj" Apache nebude dále potřeba?
Přesně tak. Apache je totiž takový malý mužíček, který vykonává to, co mu ty v PHP skriptu přikážeš. Prohlížeč tohle nedokáže, proto to musí dělat tenhle mužíček a už hotové výsledky své práce posílá tvému prohlížeči, který je dokáže nějak zobrazit. Z toho vyplývá, že ty ten soubor můžeš editovat, i když tohoto mužíčka (tj. Apache) ve svém počítači mít nebudeš. Ale pokud si ten PHP skript otevřeš v prohlížeči, nebude fungovat, protože ho nemá kdo vykonat. Pokud jsi si tedy jistá, kde máš co upravit, můžeš ten skript upravit na svém počítači i bez Apache. Abys ale viděla jeho výsledek, musíš ho nahrát na sever (= web), kde ten mužíček je a ten skript vykoná a jeho výsledek pošle tvému prohlížeči. Z toho by měla vyplývat odpověď na otázku – ne, tvého mužíčka můžeš poslat spát (= vypnout Apache), ale mužíček na serveru bude stále vzhůru (na tom ve tvém počítači je nezávislý), zpracovávat skripty a posílat jejich výsledky návštěvníkům.
Kittie
Profil
Děkuji, to jsem chtěla slyšet :)
Bubák
Profil
Kittie:
MySQL předpokládám potřebovat nebudu.
Pokud web nepoužívá databázi, nebo databázi používá, anebo to, co chceš upravit, není v databázi, tak se bez práce s databázi obejdeš.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0