Autor Zpráva
trunx
Profil *
Ahoj. Jsem kodér a dělám to už nějakou dobu (asi tak 3 - 4 roky, profesionálně spíše 1 - 2) a mám jeden opravdu veliký problém. Nevím, jak být produktivní. Abych to vysvětlil, mám kámoše, programátora. Dohromady spolu už asi necelej rok dáváme cms (v php, ale to asi není důležité). Kámoš svoji práci zvládá celkem dost svižně. Nevím, jestli je to povahou jeho zaměření (to že je programátor), ale nikdy mu nic netrvá tak dlouho, aby si nemohl například nedovolit jít spát. Právě to se děje mě. Často nestíhám termíny, dělám od nevidím do nevidím, pak to právě často dopadá tak, že ani nejdu spát aby se všechno stihlo a neuvěřitelně mě to vyčerpává. Kámoš má tu možnost využívat kód, který už jednou napsal a nebo si vytvářet různé knihovny, které pak dává do našeho společného cms. Z jeho pohledu je ta práce téměř vždy o tom samém (model, crud, napojit šablony). To já mám práci pokaždé téměř vždy unikátní. Každý web, který děláme je vždy úplně jiný, co se struktury a stylování týče, takže tam téměř nikdy nemám žádnou možnost využít to, co jsem už jednou napsal a vytvářet si nějaké css+js knihovny v tohle ohledu taky nemá žádný smysl, protože bych je prostě téměř nikdy nevyužil podruhé. Rád bych se tedy zeptal zdejších kodérů i těch, kteří s tím nějaké zkušenosti mají, zda neexistují nějaké nástroje, jak si práci zjednodušit a především ji urychlit. Jestli neexistují nějaké generátory, kterými by se dal předvygenerovat nějaký výchozí základ, knihovny css nebo js, prostě cokoliv, co by mohlo nějak pomoct. V poslední době jsem například začal používat SASS, který mi práci v lecsčem opravdu zjednodušil.
anonymníí
Profil *
trunx:
Co děláš jako kodér unikátního? Web, ať vypadá jakkokoliv, tak HTML bývá často hodně podobné. Čímž neříkám, že je nutné ho odněkud kopírovat a tvořit si knihovny, pro kodéra s praxí by to měla být rutina.

Trochu mi nesedí počty. Nedovedu si představit kodéra, který se tomuto věnuje 4 roky a má problém s napsáním základní kostry stránky (resp. jakékoliv stránky). Pomíjím tedy fakt, že kodéřina je job jako každý jiný a prostě není pro každého.

To, že si neumíš poskládat priority, nebo nedovedeš odhadnout, kolik ti úkol zabere času, je také po tebou uvedených letech na pováženou. V každé rozumné firmě, kde se naceňuje, plánuje, atp. se dělají časové odhady. Pokud nejsi schopen odhadnout dílo jako celek, rozlož si ho na menší části, u kodéra asi jednotlivé podstránky a udělej si odhad pro každou z nich. Nikdy jsi nic takového nedělal? Tvému zaměstnavateli/projekťákovi (2 profesionální roky) nevadilo, že nevěděl, kdy bude nakódováno, aby se na to planule navázaly další práce?
Tomáš123
Profil
trunx:
Si vyslovene kóder, alebo nestíhaš kombinovať kódovanie s programovaním? Radil by som ti, najprv niečo naprogramovať a potom kódovať výsledok. Miešať to dokopy môže vynucovať mnohonásobné prerábanie, čo v konečnom dôsledku zaberie viac času.

Kámoš má tu možnost využívat kód, který už jednou napsal a nebo si vytvářet různé knihovny
Ak máš rád nejaké písmo, alebo často vytváraš stránky, ktoré majú rovnakú, či podobnú štruktúru, môžeš si aj ty vytvoriť aspoň niečo málo čo budeš mať na začiatku hotové (v PSPade sa to nejako dá). Kódovanie nie je programovanie. Podľa mňa sa môže stať kóderom každý a záleží iba od doby štúdia a skúšania, ako dlho mu bude práca trvať. Keď vravíš, že sú to už štyri roky, no... Ja neviem. Už by si mal byť skúsený a ovládať to, čo robíš.

Popíš prosím lepšie tvoje problémy.
Corwin
Profil
ahoj,

asi tak jak psali kolegové nade mnou. v prvé řadě se musíš naučit odhadnout svoji práci, kolik ti zabere a správně si rozvrhnout denní dobu, kdy se práci budeš věnovat. to je naprostý základ: ať už nějaké "knihovny" máš či ne. 1-2 roky profesně zhruba znamená, že víš jak řešit problémy, ale nemáš to ještě tolik zažité. každopádně už bys měl mít za sebou dostatečný počet zakázek, aby ses podíval na grafiku a behem pár minut byl schopný odhadnout, kolik hodin ti to zabere. bez tohoto se dál nepohneš.

co se týče knihoven atd, jak píšeš, tak tady si dovolím nesouhlasit: ty věci, které kodér zapracovává se opakují. třeba ne tak často, jako když programuješ (jednou napíšeš databázovou třídu a tu použiješ naprosto všude versus jednou napíšeš slider v javascriptu a ten dáš na každá pátý web). takže ty věci se opravdu opakují. pak jen vezmeš kus CSS, přepíšeš barvy, fonty a šířky menu je hotové.

jinak bývá častý úkaz, že když máš jednoho grafika, jeho návrhy mají vždy nějaké společné prvky. už při druhé grafice od toho stejného člověka by sis toho měl všimnout. pak samořejmě záleží na vlastních schopnostech jak tohoto využít ve svůj prospěch.
Taurus
Profil
Mrkni třeba na HTML First alebo HTML a CSS priebežne, tam jsme se bavili podobně. Nechci se opakovat.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0