Autor Zpráva
brano
Profil
Caute,

mam taku vseobecnejsiu otazku co sa tyka pouzivania legalneho softwaru. Je jasne, ze ked sa ucim, tak mi bude stacit aj nelegalny software. Ale ako to funguje napr. u zivnostnikov? Predpokladam, ze oni musia mat legalny software asi na vsetko co robia, nie? Ci uz fotky, alebo video atd. Ak napr robim s Photoshopom (a zarabam ako grafik, alebo fotograf) musim mat legalnu verziu, nie? Ako sa verzie tychto programov oznacuju? Komercne, potom su vyucbove, alebo ake? Vobec sa v tomto nevyznam a mal by som v tom rad prehlad.

A este jeden poddotaz. Ako to je teraz s Adobe? Daju sa kupovat uz len tie licencie na niekolko mesiacov? Alebo sa daju zohnat niekde aj starsie verzie? V bazaroch som nejake videl. A ak ano, stacila by mi tato starsia verzia (opat neviem ci musi byt komercna alebo aka) na to aby som s nou mohol napr. pracovat ako zivnostnik?

Diki za kazdu odpoved.
Juandev
Profil
Nemusíš mít legální verzi.
lionel messi
Profil
brano:
Je jasne, ze ked sa ucim, tak mi bude stacit aj nelegalny software.
Chcel by som mať tvoju logiku. Podľa nej totiž je v poriadku ukradnúť knihu, pretože ti bude slúžiť na učenie, prípadne si svojvoľne privlastniť celý obnos peňazí ležiacich na chodníku a investovať ich do vzdelávania.

Ak napr robim s Photoshopom (a zarabam ako grafik, alebo fotograf) musim mat legalnu verziu, nie?
Tú musíš mať predsa vždy, ak nechceš mať problémy so zákonom.

A este jeden poddotaz. Ako to je teraz s Adobe? Daju sa kupovat uz len tie licencie na niekolko mesiacov? Alebo sa daju zohnat niekde aj starsie verzie?
Pokiaľ viem, staršie verzie zoženieš aj legálne (napr. na oficiálnej stránke Adobe sú dokonca dostupné úplne zdarma).

A ak ano, stacila by mi tato starsia verzia (opat neviem ci musi byt komercna alebo aka) na to aby som s nou mohol napr. pracovat ako zivnostnik?
Stačila. Na to aby si pracoval ako živnostník dokonca nepotrebuješ žiadnu verziu akéhokoľvek programu od Adobe, postačia iba zodpovedajúce náležitosti (najmä živnostenský list). Môžeš predsa pracovať aj v Gimpe, Coreli… Prípadne sa na grafiku vykašľať a kúpiť si sústruh.
Joker
Profil
brano:
Nelegální SW je pochopitelně nelegální vždycky. Rozdíl je spíš v riziku, že to někdo udá.
Protože firma může mít zaměstnance (se kterými se může nepohodnout) a konkurenci, která není zrovna nadšená, když platí hromadu peněz za software a jejich konkurent používá kradený zadarmo.
Navíc pokud se o to někdo začne zajímat, tak vypadá docela podezřele, když firma nabízí např. webdesign a nevlastní licenci na vůbec žádný software (byť i tak ho může mít legálně, ale tipoval bych, že v 90+ % takových případů budou mít něco nelegálně).

A podle mě při dnešní nabídce legálního SW zdarma nemá většinou ani smysl používat nelegální.
brano
Profil
lionel messi:
Aha, takze ty uplne vsetok software co mas na pocitaci mas freeware? Aj si sa odjakziva ucil len na volne dostupnych programoch, pripadne si si najprv zaplatil tisice aby si sa mohol zacat ucit, hej? Alebo ti stacil mesiac skusobnej verzie a vsetko si sa rychlo naucil. Ak to tak je, klobuk dole.

Ja som sa pytal konkretne pre Adobe, pretoze som uz zvyknuty na photoshop. Nie som idiot a je mi jasne ze existuje gimp a aj iny software.


brano, Joker:
A ako je to s tymi licenciami? Ktore su "povolene" pouzivat na ucely prace, resp. ked vdaka tomu zarabam? Viem, ze sa mozno pytam ako blbec, ale nemam v tom jasno.
Radek9
Profil
brano:
Aha, takze ty uplne vsetok software co mas na pocitaci mas freeware?
Jestli mohu reagovat i já (ač ta otázka nebyla mířená mně), tak ti odpovím, že já ano. Většinou používám Gimp, ale občas i Photoshop, jehož licenci jsme pro účely studia dostávali ve škole. Pro řezání PSD si ale obecně vystačím s Extractem pro Brackets. Licenci jsme měli k dispozici i pro Visual Studio a hromadu dalšího softwaru.

Starší licence samozřejmě seženeš. Pokud ne přímo u Adobe, tak u jiných prodejců. Pro podnikání potřebuješ osobní (profesionální) nebo business licenci. Studentské na to, myslím, použít nelze.
Taurus
Profil
brano:
Brzdi, jo? Každý začínal všelijak, to je jasný, ale pokud hned na začátku napíšeš takovou sranda větu „Je jasne, ze ked sa ucim, tak mi bude stacit aj nelegalny software.“, tak se nediv lionelovy správné odpovědi.

O licencích si můžeš přečíst na stránkách Adobe (nerozumím jim a ani nechci, ale zajímají tě komerční účely), nicméně kdybys neměl takové premisy viz citace, mohl jsi mít před čtyřmi lety za pěknou cenu studentskou verzi pro doživotní komerční účely (18 000 Kč komplet Adobe, 8 000 bez vybraných programů).

Ako to je teraz s Adobe?
Bledě. Místo koupení krabice budeš solit každý měsíc a hltat ty jejich slavné updaty. Svět se v tomhle zbláznil.
anonymníí
Profil *
Taurus:
No, není to tak hrozné. Je to 10EUR měsíčně, na cenu té tvé studentské krabicovky za 18.000 (nestudentská verze pochopitelně byla dražší) se dostaneš za 6,5 roku. Šestiletý software nebude nic moc, vyvíjí se vše strašně rychle. Budeš pak pracovat se SW, který nebude kompatibilní se zbytkem týmu, nebude umět nějaké fíčury? Budeš si pak kupovat novou krabici, v té době za 30k?

Cenová politika Adobe je nastavena dobře (vůči vysokým cenám z minulosti), není nač si stěžovat.
Taurus
Profil
anonymníí:
Ať žije manipulace. Když už chceš srovnávat mou krabicovku, tak to není 10 € (nevím, jak jsi na to přišel), ale 60 měsíčně. Při současném kurzu to vychází 19 500 Kč za rok. Ale tak jó, kdo chce kam… :-)

I tři roky je pořád málo na to, aby mě někdo nutil přecházet na akutalizaci, kde se změnilo pozadí a přibylo pár filtrů. Absence zpětné kompatibility je problém vývojářů a hnaní poslušných slepic na adobácká hřadla. Evidentně to některým nevadí, ale neznamená to, že je to dobře.
anonymníí
Profil *
Taurus:
Nemyslím si, že je zbytečné tu dlouze diskutovat, nicméně, musím se k tvé poznámce vyjádřit.

Těch 60EUR jsi vzal kde? Výše jsi psal, že licencím Adobe nerozumíš, najednou z fleku vytáhneš podobné numero? Já vycházím z toho, co reálně platím. Je to přesně 9.99EUR/month. A to pořád pomíjím fakt, že ne každý měl možnost pořizovat za studentskou cenu, buď kvůli tomu, že už člověk nestudoval, nebo to potřeboval do účetnictví, atp. Takže by se slušelo porovnávat cenu 9.99EUR měsíčně s tím, kolik ta verze stále za plnou cenu, ne studentskou.
Keeehi
Profil
anonymníí:
Těch 60EUR jsi vzal kde?
Řekl bych že na stránkách adobe. Těch 9eur je možných ale to máš jen za photoshop. To o čem psal Taurus je balík všech adobe programů takže to musíš srovnávat s plánem pro všechny programy který je za 60eur na měsíc.
brano
Profil
brano, Taurus:
Ja to beriem. V pohode. Len sa nebudem tvarit ze som sa na nom ucil a ze som ho mal legalne. Chlapec zo strednej skoly asi nebude mat tisice na drahy software. Nebudem sa tvarit ze som ho nikdy nepouzil nelegalne. Pytam sa na to vsetko prave preto ze by som si ho kupil. Ja nemam velmi rad zas nejakych mudrlantov ktory sa tvaria, ze v zivote nepouzili nelegalny software na to aby sa s nim naucili pracovat a davat povysenecke odpovede ze mozem robit na sustruhu a podobne blbosti...

Za ostatne vecne odpovede dakujem.
Joker
Profil
brano:
Aj si sa odjakziva ucil len na volne dostupnych programoch, pripadne si si najprv zaplatil tisice aby si sa mohol zacat ucit, hej?
Já s počítači začínal v dobách, kdy u nás většinu lidí skoro ani nenapadlo, že se za software platí :-)
Programy (vesměs hry) se získávaly ve škole výměnou se spolužáky, za tím účelem si každý nosil v tašce krabičku s disketami.
Ostatně v té době se teprve vyvíjelo autorské právo na počítačové programy.

Postupem času vzniklo povědomí, že to tak asi není úplně správně, ale zase přišel argument, že legální programy jsou hrozně drahé (je fakt, že tehdy už jen Windows a MS Office vyšly přes 20 000 Kč, to bylo pro domácí uživatele fakt mimo realitu).

V průběhu dalšího zhruba desetiletí se jednak rozvinuly neplacené alternativy a jednak (v návaznosti) zlevnily ty placené, takže přestal existovat „morálně ospravedlnitelný“ důvod používat nelegální software.

Ja som sa pytal konkretne pre Adobe, pretoze som uz zvyknuty na photoshop.
Aha… Chci se to naučit, ale nechci se učit nic nového.

A ako je to s tymi licenciami? Ktore su "povolene" pouzivat na ucely prace, resp. ked vdaka tomu zarabam?
Různých licencí je hrozně moc, ale například GIMP se dá používat pro grafiku i pro komerční účely.
(GNU GPL sice nařizuje zachování stejné licence, ale panuje shoda, že to platí jen na úpravy programu samotného, ne na výstupy vytvořené pomocí programu, takže obrázky vytvořené v GIMPu lze licencovat jakkoliv.)
Chamurappi
Profil
Reaguji na brana:
Když instaluješ program, máš tam většinou napsaný takový dlouhý nezáživný text s tím, co smíš a co nesmíš… a býváš dotázán, jestli s ním souhlasíš. Stačí si ho zběžně přečíst.

Ktore su "povolene" pouzivat na ucely prace, resp. ked vdaka tomu zarabam?
Neexistují žádné zákonem dané škatulky. Licence je jen autorem vyjádřený souhlas s používáním jeho díla. Když si tvůrce programu napíše do licence, že ho smíš obsluhovat jen levou rukou a vše, co v něm vytvoříš, smíš ukazovat pouze každé úterý po úplňku, tak to tak bude.
Část programů mívá nějakou studentskou licenci, kde obvykle bývá komerční použití zakázané. Opravdu nevím, jak je to u Adobe.

Chlapec zo strednej skoly asi nebude mat tisice na drahy software.
Může si půjčit. Nebo se s programem seznamovat na nějaké brigádě ve firmě, kde koupený je – tam za něj částečně zaplatí vlastní prací.
Ono je to asi podobné jako s bydlením, člověk vyjde ze školy a také nemá k dispozici milionové obnosy na vlastní byt. Rozdíl je v tom, že byt nejde snadno upirátit.

Já nejsem grafik, ale když něco potřebuji upravit pro svoji potřebu, používám patnáct let starý Paint Shop Pro 7. Zvykl jsem si na něj a možná bych i řekl, že mu už vypršela čtyřicetidenní evaluation period, ale tím si vážně nejsem jistý. Koupil bych si ho, kdyby koupit šel. Nové verze nechci.
Jako programátor jsem dříve používal express edice Visual Studia, ale nyní si vystačím s Notepadem++, obojí je zadarmo.
Fisir
Profil
Reaguji na lionela messiho:
Pokiaľ viem, staršie verzie zoženieš aj legálne (napr. na oficiálnej stránke Adobe sú dokonca dostupné úplne zdarma).
Tady mám jednu poznámku — dostupné zdarma sice jsou, ale pokud sis je již dříve nezakoupil, tak jejich používání není legální. Adobe je na web umístilo proto, že pro postižené verze produktů již vypnulo aktivační servery, ale chtělo ponechat možnost zakoupený software dále používat.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0