Autor Zpráva
sjiamnocna
Profil
Ahoj.
Mám dotaz na zkušenější a chápavější z vás.
Už delší dobou mi vrtá hlavou, proč přesně se u webhostingů omezuje počet souborů? Kdybych chtěl mít třeba na 10GB prostoru malé soubory cca po 3kB, které by tvořily webstránku, jak by to poskytovatele poškodilo?

Jde o souborové systémy nebo jen o nějaký výmysl kvůli matení nepřítele?

Předem děkuji za odpovědi :)
Keeehi
Profil
sjiamnocna:
Jde o souborové systémy
Ano, přesně kvůli tomu. Souborové systémy mají problém se spoustou malých souborů.
juriad
Profil
Zkusím to trochu zpřesnit.
Souborový systém ukládá nejen soubory, ale i informace o souborech. Tyto informace také zabírají určité místo, proto je při vytvoření filesystému pro ně vyhrazeno nějaké místo. Tím je limitován jejich celkový počet. Aby hosting zabránil jednomu uživateli vyčerpat celkový limit, musí každému přidělit jen nějaké maximální množství.

Řekneš si, že přece někteří uživatelé potřebují méně a někteří více, tak se nějak dohromady na disk vejdou. Ale sám hosting může vyžádovat migraci souborů mezi servery kvůli správě, vyvážení výkonu či zálohování. Musí si také být jistý, že kamkoli bude data přesouvat, tak se to povede a že to nezabere příliš dlouho.

Nejjednodušším řešením je tedy omezit počet souborů. Uvědom si, že hosting má mnoho zákazníků, a aby se mu provoz vyplatil, musí mít maximum věcí automatizovaných. Jen se podívej, za kolik hostingy nabízejí hodinu práce technika.
sjiamnocna
Profil
Díky.
Vyvstává mi další otázka - kdyby chtěl Mark Zuckerberg zakládat Facebook a zvolil by nějaký dnešní hosting (server by ještě neměl) třeba na 20 let, než by našetřil na celé zázemí (například :) - určitě by sehnal investory, ale teoreticky), jak by to provedl?
mckay
Profil
sjiamnocna:
Nepronajal by si pouze klasický webhosting, ale nejspíš nějaký virtuální server hosting, věřím, že se tomu říká VPS a třeba wedos poskytuje něco takového.

Navíc by pravděpodobně projekt realizoval jiným způsobem, než takovým, kdy vytváří nepřebernou změť malých souborů. Obecně nechceš v projektu mít zbytečně moc souborů. Jak by se projekt rozrůstal, dalo by se očekávat, že vznikne více souborů, ale také se dá očekávat, že tou dobou už bude mít prostředky pro to financovat si vlastní servery apod.
sjiamnocna
Profil
Děkuji :)
Přeji hezký den

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0