Autor Zpráva
T-fon
Profil
Ahoj, rozhod jsem se, že zkusím přenášet soubory namísto protokolu FTP přes SSH. Jel jsem podle tohoto návodu. Jelikož nemám na VMS žádný práva, jen jsem tam vytvořil soubor .ssh/authorized_keys a do něj nakopíroval (snad) správný obsah. Nyní když se připojuji přes FileZillu, tak vše funguje, jen mi na začátku vyskočí tato hláška: "Hostitelský klíč serveru není znám. Nemáte žádnou záruku, že daný server je tím počítačem, kterým si myslíte, že je."
Přenášení souborů normálně funguje. Uměl by mi někdo poradit, co zkusit změnit, aby bylo vše v pořádku?
Keeehi
Profil
To je naprosto normální. Tato hláška se objevuje, když se poprvé připojuješ k nějakému serveru. Jde vlastně o jeho identifikátor. Stačí si v tom dialogu dole zakliknout, že si má tento server pamatovat.
Ten identifikátor by měl být pořád stejný. Dokud to tak bude, tak se ta hláška zobrazovat nebude. Pokud by se ale změnil, zobrazí se ti něco podobného, jen to bude říkat, že nynější klíč není stejný jako ten uložený. A tady je pak dobré být opatrný. Je možné, že na serveru jsou nové SSH klíče. Sami od sebe se nezmění, takže buď jsi je tam dal ty nebo někdo jiný kdo má k tomu přístup. Pokud je to tato možnost, tak vpořádku. Ovšem může to taky znamenat, že se někdo snaží unést tvoje spojení a vydává se za ten server a doufá, že mu náhradním souborů prozradíš nějaké citlivé informace.
TomášK.
Profil *
Ručně to jde udělat tak, že zjistíš veřejný klíč serveru* a přidáš ho na klientovi do .ssh/known_hosts.

* u mě na serveru je v souboru /etc/ssh/ssh_host_rsa_key.pub, cesta k němu je natavená pomocí HostKey v /etc/ssh/sshd_config
T-fon
Profil
Tomášovy soubory jsem nenašel, v etc mám jen soubory group a passwd. Ale nebudu po tom pátrat, zaškrtnu si ve FileZille "vždy důvěřovat tomuto hostiteli".
Díky oběma za rady.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0