Autor Zpráva
gael
Profil
Přeju krásný večer.
Ráda bych zjistila více ohledně kódování, nicméně ze základní školy jsem si žádné vědomosti ohledně tohoto tématu neodnesla, na střední škole studuji grafiku. Nedávno nám jedna z vyučujících posílala odkaz na codeacademy a vypadalo to moc zajímavě, nicméně nemám úplně finance platit za online kurzy. Hlavně když si nejsem stoprocentně jistá, že mi to vydrží. Jsem ale ochotná se učit a věnovat tomu čas. Potřebuji ale poradit, kde přesně začít. Zatím jsem jen tak projížděla internet a četla různé články, pořád si ale nejsem jistá, na co přesně se mám zaměřit. Strávila jsem nějaký ten čas projíždění itnetwork, našla jejich lekce. Pár věcem tam rozumím, něco málo si googlím, nicméně pořád si připadám šíleně pozadu i v první lekci. Proto se chci zeptat Vás, kteří jste v tomhle zběhlí víc jak já, jestli byste mi mohli poradit.

Jak mám vlastně začít? Průběžně si zjišťuju pojmy, hodně čtu články, ale nejsem si jistá, jestli je tohle dost, abych později pochopila, co vlastně dělat. I když mě moje střední škola baví, mám trochu pocit, že to byla nešťastná volba, co se budoucnosti týče, a proto se snažím rozhlížet i po dalších možnostech...
Našla jsem prakticky stejný dotaz, nicméně je skoro 6 let starý, proto si nejsem úplně jistá, jestli je ještě aktuální.

Za každou radu budu neskutečně vděčná. :)
lionel messi
Profil
gael:

Osobne skôr než ku kódovaniu (HTML, CSS) inklinujem k programovaniu (Javascript a hlavne PHP + SQL), som však čistokrvný samouk.

S HTML/CSS som začínal pred skoro 10 rokmi, vtedajšia situácia bola ešte iná. Začínal som na jakpsatweb.cz, moje ďalšie zdroje boli jecas.cz a hlavne mdn.com (na poznatky ohľadne HTML, CSS a Javascriptu využívam dodnes).

Jakpsatweb.cz je dobrý na základný prehľad. Pochopiť ako funguje HTML, CSS. Nevýhodou je istá neaktuálnosť. Najmä CSS už išlo dopredu míľovými krokmi.

Neskôr pri dobrom ovládaní CSS by som takisto odporúčal venovať sa Bootstrapu (alebo inému CSS frameworku).
Keeehi
Profil
Články nejsou špatné ale jen s nimi to moc nevytrhneš. Je potřeba to aplikovat i v praxi. Ovšem ne tak že to co je v článku jen zkopíruješ do nějakého modelového příkladu. Myslím si, že nejlépe člověk získá zkušenosti na reálných problémech.
Prostě vytvoř web o něčem co tě dlouhodobě baví. A výzvy hned přijdou, důležité ale je, že budou přirozené a reálné. Příklad, budeš mít nějakou obyčejnou prostinkou stránku. A z toho začnou vznikat nápady/požadavky co bys tam chtěla mít. Budeš chtít zvýraznit položku v menu při najetí myši. Tak si najdeš jak se to dělá a přidáš to do svého projektu. Pak tam budeš chtít třeba nějakou fotogalerii. Nejdeš si jaké knihovny existují, jaká má které výhody, nějakou si vybereš a implementuješ ji. Pak se ti nebude líbit jak jsou jednotlivé prvky na stránce poskládané a budeš řešit zarovnání. Pak se na to koukne na mobilu a zjistíš, že tam je to úplně rozházené. Tak to tam srovnáš. Pak zjistíš, že jsi tím rozházela tu webovou verzi. Budeš tedy zjišťovat jak to předělat, aby to fungovalo jak na pc tak na mobilu.
Je úplně jedno co za web to bude. Podle mě je ale hodně důležité aby to bylo něco reálného. Jedině tak si osaháš jak to funguje. Sama zjistíš proč je na něco vhodné to a na něco zase něco jiného. Když si to jen někde přečteš tak to nemá takovou hodnotu jako když si to vyzkoušíš. To že to nebude nic moc je naprosto v pořádku, to prostě do procesu učení patří. Právě proto by to ale mělo být něco, co tě baví, aby tě to u toho udrželo. Když si vybereš něco nezáživného, tak je pak strašně jednoduché při prvních problémech se na to vykašlat.
gael
Profil
lionel messi:
Osobne skôr než ku kódovaniu (HTML, CSS) inklinujem k programovaniu (Javascript a hlavne PHP + SQL), som však čistokrvný samouk.
Ještě včera jsem se snažila najít něco víc a narazila jsem na youtube Petra Voborníka. Jeho videa jsou dost aktuální a co jsem se tak dívala, v komentářích vypomáhá ostatním s otázkami. Zkusím strávit ještě nějaký čas tady. :)

Keeehi:
Nejspíš mám nějak vsugerované ze školy, že bych prvně měla vyhledat spoustu informací, než jít rovnou na tu praktickou část :D Každopádně vaše komentáře mě poposunuly k tomu něco pomalu ale jistě začít zkoušet. Jak jsem psala nahoře, začnu nejspíš s těmi internetovými tutoriály a s největší pravděpodobností ozkouším i ten web.

Díky moc vám oběma! :)
anonym_
Profil *
gael:
Jedna možnost je ta, kterou zmínil Keeehi, čili, že si budeš budovat nějaký svůj vlastní web a postupně jej budeš "tunit" - tím se budeš zdokonalovat a rozšiřovat si obzory.

Já přidám druhou možnost, já osobně nikdy vlastní web provozovat nechtěl (nejsem ty, který by psal obsah), já tedy volil cestu takovou, že jsem si vzal nějaký reálný web a zkusil si ho nakódovat totožně, aniž bych koukal do zdrojáku. Když jsem narazil na problém, buď jsem hledal řešení, nebo se přiučil ve zdrojáku. Před cizími zdrojáky ale varuji, bývají v nich občas pěkné blbosti, které se v době učení nehodí, tzn. pro odpověď spíše chodit na osvědčená komuniktní fóra, typicky asi StackoOverflow. Jako bonus se naučíš vyhledávat relevantní informace.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0