Autor Zpráva
m_k_k
Profil
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jaký je "zásadní rozdíl" mezi použitím class a id. Kdy použít id a kdy class,
děkuji
Martin K.
zimmi
Profil
ID by se na stránce mělo vyskytnout pouze jednou, class třeba milionkrát.
Hugo
Profil
id je jedinečný identifikátor. Na stránce může být použit jen jednou. class je označení třídy a můžeš ho použít kolikrát chceš. id se používá např pro hlavičku a patičku stránky apod.
Timy
Profil
Jinak id se používá ještě při tvoření kotev <a href="#identifikator">přeskočit</a> a patrně v JS
PerToon
Profil
Timy - Já sem myslel, že na tohle se používá name a ne id... http://www.jakpsatweb.cz/html/odkazy.html#name
Fred
Profil
http://blog.filosof.biz/index.php?p=231
PerToon
Profil
Aha, tak jsem se poučil.
Pachollini
Profil
Id má v CSS vyšší prioritu, čehož se dá občas využít.
simka00
Profil
Pachollini
Id má v CSS vyšší prioritu, čehož se dá občas využít.
mohl bys prosím uvést příklad?
Miloš
Profil
Příklad – nenapadá mě nic konkrétního; snad jen u velmi složitých konstrukcí, ve kterých by se to jinak muselo hemžit !importantama.

Obecně je (b)IMHO pro orientaci v kódu vhodné (nikoliv nutné) užívat ID tam, kde víme, že se daný prvek něčím výrazně odlišuje (a nebude potřeba chybně užít více stejných ID), v ostatních případech class, i když se zrovna na stránce jiný prvek téže třídy zrovna nevyskytuje; dobrá věc jsou vícenásobné třídy (lze kombinovat i s ID).

Konečně na ID lze vázat javascript, ale na třídu, tuším, nikoli.
jozob
Profil
A ID pomaličky nahradí atribút NAME vo formulároch a v odkazoch...
Miloš
Profil
jozob
velmi pomaloučku, aneb jak dlouho že už je HTML nahrazován XHTML?
jozob
Profil
Miloš
Nie je všetko tak ako sa zdá...
jozob
Profil
Miloš
A ideálne je používať aj NAME aj ID naraz (vo fomulárových tagoch a odkazoch), kvôli spätnej kompatibilite.
Pachollini
Profil
Např. pokud máš:

.telo .seznam li.sodrazkou{list-style-type:circle}

muzes to "prebit" pomoci:

li#prvni{list-style:disc;}

Neni to moc prakticky priklad, ale kdyz budes delat nejake slozitejsi CSS, urcite prijdes na situaci, kdy se to bude hodit.
Chamurappi
Profil
Reaguji na jozoba:
A ID pomaličky nahradí atribút NAME vo formulároch a v odkazoch...
Ve formulářích snad nikdy. Doufám, že takového přehmatu není schopno ani W3C.
Představ si, že máš dva formuláře na jedné stránce, oba dva míří na vyhledávač, oba dva mají jedno textové pole a cílový skript očekává, že se toto pole jmenuje „q“. Jak bys to řešil bez atributu name?
jozob
Profil
Chamurappi
"Jak bys to řešil bez atributu name?"
Problém :-) ... No ja sa tiež bojím, čoho je WC :-) ešte schopné.
tpikalek
Profil *
Já třeba používám ID u základních divů (hlavicka, menu, obsah, paticka...), který jsou na stránce vždy na 100% jedno. Jinak class.
Domino
Profil *
Zdravim. Chci se zeptat jestli se da na strance pouzit vice stejnych ´ID´ a jak?
Miloš
Profil
Domino
Podle pravidel nesmíš; ostatně proč bys to taky dělal? Od toho je přece třída (class).
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0