« 1 2 »
Autor Zpráva
jojoj
Profil *
Som začiatočník, prosím poraďte: Ako sa dáva v XHTML farba pozadia v BODY ? Nemôžem to nájsť tak ľahko ako v HTML, kde je to bg color. Ako je to v XHTML? Díki
Petra
Profil
V XHTML se (stejně jako v HTML) formátuje pomocí CSS, takže body{background:navy} třeba.
Chamurappi
Profil
Reaguji na jojoje:
Další. Kdo ti napovídal, že XHTML ruší prezentační elementy a atributy?
Doporučuji používat raději HTML a vzhled definovat pomocí CSS.
jojoj
Profil *
Petra: v HTML to ide aj bez CSS pomocou bg color, ide to aj v XHTML?
jojoj
Profil *
Chamurappi: Akosi nerozumiem tvojej otázke. K druhej vete-čo čítam rôzne diskuzie, tak mi to vychádzalo, že najvhodnejšie je rovno začať s XHTML a CSS k tomu, či myslíš, že stačí HTML+CSS?
Chamurappi
Profil
Reaguji na jojoje:
HTML a XHTML jsou co se týče elementů a atributů identické. V obou je bgcolor.
Rovnou začít s XHTML nedoporučuji. Ba dokonce doporučuji s XHTML nezačínat nikdy a těm, kdo s ním již začali, doporučuji rovnou přejít na HTML.
jojoj
Profil *
Chamurappi: takže je bgcolor aj v body XHTML? Súšam to totiž v PSPade a keď si dám tag body v HTLM, tak dá mi možnosť BGcolor, ale v body XHTML mi tú možnosť už nedáva, takže pôjde to aj tam, hovoríš?
habendorf
Profil
jojoj: Jo půjde, ale napiš to malými. Jinak nevím, proč se tak zoufale bráníš css.
jojoj
Profil *
habendorf, naopak, ja sa nebránim CSS, len ich ešte neovládam :o) Určite že sa ich chcem poriadne naučiť a ovládať, len to ešte neviem :o)
habendorf
Profil
jojoj: tak to napiš takhle:

<body style="background:navy">

A až se rozkoukáš, tak začneš používat externí css, jak psala Petra. A jinak - nejlepší cesta k naučení se čehokoliv je zkusit to a překonávat (někdy i pomalu a bolestivě) počáteční problémy.
jojoj
Profil *
habendorf: a Tvoj názor na HTML a XHTML? Robiť v tom či v tom?
habendorf
Profil
jojoj: Ono je to skoro jedno, já píšu v xhtml a doporučoval bych to i tobě. Ty jsi tady asi nový, tyhle otázky jsou tady už totiž skoro tabu - vždy se po nich rozpoutá dost ohnivá debata (která nikam nevede, protože ani vpodstatě vést nemůže). Chamurappi ti zas výše radí html, vybrat si musíš sám.
jojoj
Profil *
tak som opäť na križovatke :o))))))
Dero
Profil
jojoj: Hoď si mincí. Faktem je, že ať už budeš psát v XHTML nebo HTML, stejně bude Tvůj dokument na většině zařízení rozebírán jako HTML (v IE se tomu dá jen těžko vyhnout), takže výhody (toto slůvko je spekulativní, nechme jej však být) XHTML vůči HTML se smrsknou na potřebu poněkud striktnější syntaxe.

Chceš-li být moderní a máš rád "X", tak piš v XHTML s tím, že stejně budeš psát pro HTML parser. Chceš-li být modernější, můžeš chytrým prohlížečům posílat XHTML jako aplikaci XML, což je právě tou esencí XHTML - jako začátečník s tím budeš ale mít jen problémy.

Pokud se však prostě chceš naučit značkovacímu jazyku a písmenko "X" mít nemusíš a nebudeš se stydět za to, že ostatní ho mají a Ty ne, tak si vyber HTML 4.01 strict, nauč se v něm, nauč se CSS, přečti si něco o vývoji HTML a XHTML a potom si zvol znovu. Přechod na XHTML je, pokud umíš bezchybně HTML 4.01 a znáš principy XHTML, otázka přibližně pěti minut.
jojoj
Profil *
Dero: tak to znie celkom rozumne :o) takže asi HTML (aspoň teda zatiaľ)
Chamurappi
Profil
Reaguji na habendorfa:
tyhle otázky jsou tady už totiž skoro tabu
Myslel jsem, že o tabu se většinou nemluví.

která nikam nevede, protože ani v podstatě vést nemůže
Stejný názor neustále opakuje i Plaváček. A já pořád nerozumím proč.
Před pár lety jsem četl spoustu diskusí, které začali tím, že se tazatel zeptal na výhody XHTML, a skončili tím, že dotyčný zpravidla pod tlakem zavádějících argumentů na XHTML přešel, či prohlásil, že na něj určitě přejde. Někam vedly. Na rozdíl od tisíců hádek Windows vs. Linux tyto debaty většinou mají svůj výsledek -- přesvědčí člověka stojícího na rozcestí, aby se vydal jedním či druhým směrem.
Zdejší nejdelší debata o X také někam vedla. Ba co víc, kromě člověka na rozcestí dokázala strhnout směrem k HTML i pouhé pozorovatele. Mýlím se?


Reaguji na Dera:
v IE se tomu dá jen těžko vyhnout
Není to těžké. Stačí trochu znát XML.

Chceš-li být moderní a máš rád "X", tak piš v XHTML
Co je na XHTML moderní? Je to stejná stařešina jako HTML 4.

Chceš-li být modernější, můžeš chytrým prohlížečům posílat XHTML jako aplikaci XML
Nechápu, proč někdo vymyslel tuto ptákovinu (a už vůbec nevím, proč je hodna označení „modernější“). Logicky by ta podmínka neměla být „umí-li XHTML, pošlu XHTML, jinak HTML“, ale „umí-li HTML, pošlu HTML, jinak XHTML“. Je-li tentýž kód bezchybně rozebratelný (běžným) HTML parserem, pak z použití XML procesoru plynou pouze nevýhody.

a písmenko "X" mít nemusíš a nebudeš se stydět za to, že ostatní ho mají
Tomu říkám nezaujatá formulace :-)
V podobném duchu: Nestydíš-li se za to, že máš písmenko „X“ a ostatní již ne, necítíš-li se provinile s napsáním každé zbytečné značky a nevadí-li ti chabá perspektiva tohoto jazyka, tak si vyber XHTML.

tak si vyber HTML 4.01 strict
DTD HTML 4.01 Transitional je lepší. Ale na tom nezáleží. Začátečníka tím není třeba zatěžovat.


Reaguji na jojoje:
Budeš-li se někdy znovu rozhodovat, vzpomeň si na moji kritiku W3C.
Dero
Profil
Chamurappi: Že zrovna ty nepochopíš, že můj příspěvek je jemnou ironií na chápání XHTML širokou webdesignerskou obcí, toho bych se vážně nenadál. :o)

Jistěže jsem záměrně opakovaně použil slovo "moderní" a dokonce termín "stydět se", protože přesně tak to takzvaní "W3C webdesigneři" chápou. XHTML je in a na tom fakty nic nezměníš. Mezi začínajícími webdesignery je téměř ostuda psát v HTML. Kdo ví, co je MIME typ, je borec. Kdo umí poslat správný MIME typ a ví, proč tak činí, je king.

A že je to nelogické? Já vím, ale je to tak. My si zatím můžeme štěbetat, že s nemoderním HTML je těch problémů daleko méně.

PS: Není to těžké. Stačí trochu znát XML.

Přesně proto je to těžké. Uvědom si, že Ty přemýšlíš jinak, chápeš značkovací jazyky z vyššího stupínku, je to pro Tebe mnohem jednodušší, když vidíš vzájemné spojitosti, historii a základ. Když se podíváš očima začátečníka, uvidíš, že XML je pro něj něco úplně nového, z čeho má obavy. On vidí písmenka, ne strom dokumentu. Neví, jak se dokument vůbec rozebírá. Nezná specifika prohlížečů. Je to obtížné.
jojoj
Profil *
tak ja už neviem, ale vidím, že už ani nemá význam sa o tom ďalej zmieňovať, keďže sú podľa reakcií 2 tábory a každá má asi v niečom pravdu, takže sa asi naučím obidva a bude pokoj :o)))))))))))))))))))))))
Ale aj tak díki Vám za reakcie
Dero
Profil
jojoj: Přesně tak, jsou dva tábory (+ početná skupina zmatených). Jediná použitelná rada je: "Zjisti si fakta o HTML a XHTML a rozhodni se sám."
Chamurappi
Profil
Reaguji na Dera:
Tušil jsem ironii. Znám tě a to stydění se bilo do očí. Nicméně nejsem jediný, kdo tvá slova čte. Kdybych se domníval, že tě nikdo nebude brát vážně, nesnažil bych se argumentovat věcně.

Když se podíváš očima začátečníka, uvidíš, že XML je pro něj něco úplně nového, z čeho má obavy
Oči začátečníka jsem ze své mysli nikdy nevymazal. Ani ze svého harddisku ne, archivuji si každé své slovo. Vím přesně, jak jsem XML vnímal v době, kdy jsem o něm nic nevěděl: něco záhadného, stromovitého, podobného HTML, s nejasným využitím. Dnešní začátečníci ho vnímají téměř stejně. Až na to, že již existuje XHTML, o kterém se povídá na každém rohu mnoho pohádek a v jehož budoucnost se neustále věří (již spoustu let). V takovémto prostředí je absolutní soulad s vírou nadřazen snaze o porozumění jazyku. Začátečník zůstává trvale začátečníkem. Ukázněným, nepochybujícím, validním. Typickou líhní podobných tvorů je Interval.

Ty přemýšlíš jinak, chápeš značkovací jazyky z vyššího stupínku
A proto mě Vyšší Moc na Intervalu cenzuruje.


Reaguji na jojoje:
Většina návodů na XHTML je tendenční a většina návodů na HTML se příliš soustředí na prezentační atributy. Neztrácej čas se značkovacími jazyky, zaměř se raději na CSS. Nejlepší česká příručka k HTML i CSS je patrně JPW.
Miloš
Profil
jojoj
Píšeš: ja sa nebránim CSS, len ich ešte neovládam :o) Určite že sa ich chcem poriadne naučiť a ovládať, len to ešte neviem :o)
a já mezi řádky čtu pokračování té věty: „a proto: než začnu s css, namlátím si do hlavy tisíc zbytečných značek a atributů, abych je, až se naučím CSS, přestal používat“.

Na začátečnících mě začasté drtí právě ta uspěchaná nesystematičnost (ne že bych byl býval jiný) chtít všechno pokud možná už včera. Už jsem tu někde jednou psal, že kdyby věnovali 1-3 měsíce tomu, aby se naučili strukturovanému myšlení – úprava starých školních slohů a referátů je pro to ideální – a vys.... se na to, jsk to bude vypadat (<p><br><br><br><br><p><font><hnus>), tak uspoří nepoměrně víc času slepých uliček.
Radek Hrabůvka
Profil
Co je na XHTML moderní? Je to stejná stařešina jako HTML 4
Je novějví než HTML, proto lidé automaticky předpokládají že XHTML je moderní, a aby byli moderní, píši v XHTML, nejlépe strict, i když nemusí, viz třeba "Víra v sira".
Chamurappi
Profil
Reaguji na Radka Hrabůvku:
Modernost, ta je jen otázkou sugesce. S ní má pramálo společného konsorcium. Za chybné vnímání XHTML jsou zodpovědné všechny ty oslavující články na weblozích. Přichází doba, kdy se karta obrací a ta naleštěná modernost nestíhá zakrývat své vrásky.
Těší mne, jak se situace vyvíjí. Přestávám se cítit jako letadlo mezi blázny.
thingwath
Profil
Mne se zase čím dál tím více začíná líbit stylizace webylonu. Je zajímavé, jak se takové věci mohou snadno jevit úplně jinak na první a na druhý pohled.
jozob
Profil
Chamurappi
<OT>Tebe by som chcel poďakovať za odhalenie druhej strany. Vďaka Webyolnu majú ľudia možnosť spoznať skutočnú tvár konsorcia. A naozaj sa história opakuje - Boh ľuďom zmiatol jazyky :-)
jozob
Profil
jozob
Tvoj posledný príspevok je nevalidný, zabudol si uzavrieť tag <OT>... :-)
habendorf
Profil
jozob:
jozob
Tvoj posledný príspevok je nevalidný, zabudol si uzavrieť tag <OT>... :-)


Tak takovouhle schízu tady naposled předvedl kdysi dávno Pyty.
jozob
Profil
habendorf
"schízu" - nerozumiem tomuto slovíčku... nedalo by sa to opísať? :-)
Miloš
Profil
schíza je zkomoleně schizofrenie, tedy psychiatrická diagnóza. Slovo schíza se používá v obecné řeči ve významu šílenost, pakárna, ujetost, zmatenost, pomatenost
Anonymní
Profil *
milos:
opravdu? ja doted zil v predstave, ze schiza je JEN zkomolene schizofrenie a neznamena nic vic ani min.
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0