« 1 2 »
Autor Zpráva
Gekon
Profil
Zdravím, začínám s PHP, a narazil jsem na první problém... Všichni mi říkají, že si mám pořídit Linux (asi by to bylo lepší), ale já nechci, radši zůstanu věrný Billovi. Tak tedy k problému:
1.) Co vše potřebuji k tomu, abych mohl tvořit v PHP?
2.) Jaký si mám stáhnout MySQL, (prosím přímý odkaz) na moje Win XP SP2?
3.) Jaký si mám stáhnout PHP (také bych velmi ocenil přímý odkaz)
4.) Jaký Apache server? (pro změnu taky radši odkaz:)
5.) Editor už mám, konkrétně Macromedia FX Studio a PSPad

Dále bych byl nesmírně vděčný, kdyby mi pak někdo podrobněji (třeba po ICQ) vysvětlil a poradil, jak si mám nastavit MySQL a Apache.
Prosím, byl bych opravdu vděčný, kdyby mi někdo pomohl. Děkuji
BLASTER22
Profil
mám Win XP SP2 a používám server Apache, jsem s ním velmi spokojený a pod Winy běží bez problemů, jen boužel nevím, jestli se dá stáhnout někde na netu... tudíž odkazy boužel nemám :(

co bys přesně potřeboval nastavit? úplně první instalace nebo už něco komplikovanějšího?
Gekon
Profil
První instalace a nejenom Apache, ale i MySQL (mimochodem jak se to čte?) a PHP...
BLASTER22
Profil
[máj es kjů el]

MySQL je součásti Apache...
Gekon
Profil
jo a taky je asi důležité vědět, že to budu mít na vlastní doméně .net. Do admininstrace jsem se už díval, podporuje to všechny ty MySQL, Firebird, PostGre, PHP, ASP, JSP, DNS, a bůhví co ještě
jozob
Profil
Gekon
"všichni mi říkají, že si mám pořídit Linux"
Záleží od toho, akým spôsobom Ti to predkladajú, ak Ťa do toho nútia, kašli sa na nich.

"asi by to bylo lepší"
Nie je lepšie ako lepšie. Linux je síce viac stvorený pre web ako Windows, ale nie každý má rovnaké požiadavky a niekomu stačí, že rozbehne Apache+PHP na Windowsoch a nič viac ho nezaujíma. Podstatné je to, že to rozbehneš na oboch systémoch a to ostatné je veľmi subjektívne. Mne napríklad vyhovuje Linux pre iné veci a Windows už nepoužívam, ale určite to nebol Apache alebo PHP, alebo MySQL, čo ma presvedčilo. Boli to úplne iné faktory.

"1.) Co vše potřebuji k tomu, abych mohl tvořit v PHP?"
PC :-), operačný systém :-), server na ktorom môže bežať PHP a je určený pre daný operačný systém, PHP pre daný server, nervy, chuť učiť sa niečo nové.

"2.) Jaký si mám stáhnout MySQL, (prosím přímý odkaz) na moje Win XP SP2?"
Čo najnovšiu verziu, ale nie vždy úplne čerstvú - treba voliť odskúšanú a spoľahlivú verziu. Ale začiatočník nemá šancu spoznať rozdiel medzi verziami. Všetko okolo mysql nájdeš na mysql.net a konkrétná inštalácia pre Tvoj OS by mohla byť nová verzia - 5.0, ale ešte s ňou nemám skúsenosti, hádam je už dobre ostestovaná. Na download stránke vyhľadaj balíky pre Windows. Teba bude na 90% zaujímať inštalačný balík, je druhý z vrchu - Windows (x86). Veľkosť je niečo cez 34MB. Ak by Ťa zaujímala nižšia verzia, skús napríklad verziu 4.1, tá je asi najrozšírenejšia.

"3.) Jaký si mám stáhnout PHP (také bych velmi ocenil přímý odkaz)"
Homepage je php.net. Nájdeš tam perfektný manuál. Možno využiješ aj perfektnú vec - za adresu php.net/ napíš hocičo, čo Ťa zaujíma, napríklad funkcia echo - php.net/echo a skript sa pokúsi nájsť v manuále funkciu echo, nájde ju a zobrazí sa manuál k funkcii echo. Ak sa nenájde priama funkcia alebo popis niečoho, zobrazí sa niečo ako výsledok vyhľadávania. PHP si môžeš stiahnúť na adrese http://www.php.net/downloads.php, aktuálna verzia je 5.1.2 (ak sa nemýlim - nechce sa mi pozrieť :-)).

"4.) Jaký Apache server? (pro změnu taky radši odkaz:)"
Doporučujem Apache 2.2. Všetko okolo Apache nájdeš na adrese www.apache.org, download na adrese http://httpd.apache.org/download.cgi.

"5.) Editor už mám, konkrétně Macromedia FX Studio a PSPad"
Super :-) Aspoň nebude ďašia vojna okolo editorov :-)

"Dále bych byl nesmírně vděčný, kdyby mi pak někdo podrobněji (třeba po ICQ)"
Prosím nepíš mi na ICQ :-) Z diskusie mi na ICQ príde denne aj 20 ľudí, ktorý niečo potrebujú :-) Ale veď na to je tu diskusia predsa nie? :-)

Neboj sa spýtať čokoľvek.
jozob
Profil
BLASTER22
"MySQL je součásti Apache..."
Majeskjúel nemá z apačom nič spoločné. Jedine tak to, že sú to služby :-) Fungujú nezávisle na sebe.
jozob
Profil
Ešte dodám k tomu Linuxu: Predsa nejdeš vytvárať server do chrbticovej siete, aby Ťa to trápilo, na čom to lepšie pobeží. Operačný systém si vyberaj podľa iných kritérii, ak PC používaš aj na iné veci ako len na web. Napríklad ja som prešiel na Linux pre jeho stabilitu a krásu príkazového riadku (:-)), taktiež ma ťahá opensource a GPL, propietarný software mi nevonia.
Gekon
Profil
Jozob
Děkuji za vyčerpávající odpověď :)
Ok, stahuji, až to bude stáhnuté, poradíš mi prosím, jak to mám nastavit?
BLASTER22
Profil
"Majeskjúel nemá z apačom nič spoločné. Jedine tak to, že sú to služby :-) Fungujú nezávisle na sebe."

to každopádně, mi se nainstaloval MySQL s Apache serverem :), nevím, třeba je to jen u té verze, co mám já
jozob
Profil
BLASTER22
"to každopádně, mi se nainstaloval MySQL s Apache serverem"
Vyzerá to na niečo ako easyphp, phptriad alebo niečo podobné - inštalátor, ktorý inštaluje všetko automaticky a naraz. Ale treba si uvedomiť, že to nie je inštalácia Apache. Je to inštalátor, ktorý nainštaluje 1.)Apache, 2.)PHP, 3.)MySQL. Všetko vyzerá ako spolu, ale v skutočnosti sa to inštaluje rovnako, akoby si to inštaloval samostatne. Tie služby nie sú na sebe závislé.
jozob
Profil
Čiže jednoducho povedané - robí "špinavú" robotu :-) Ale nie vždy je to dobré - všetko si radšej kompilujem a nastavujem sám.
BLASTER22
Profil
jozob
Tak to asi bude :)
Gekon
Profil
Apache 2.2
Co si mám stáhnout?
Unix Source: httpd-2.2.0.tar.gz
Unix Source: httpd-2.2.0.tar.bz2
Tohle moc nechápu, vždyť Unix je distribuce Linuxu, nebo něco na ten způsob, ne?
jozob
Profil
Gekon
"Ok, stahuji, až to bude stáhnuté, poradíš mi prosím, jak to mám nastavit?"
Až to budeš inštalovať a nebudeš niečomu rozumieť, kľudne sem napíš - od toho je diskusia. Ale najskôr vždy čítaj manuály. V každej inštalácii sa nachádza manuál, ktorý detailne popisuje štandardné situácie. Čítaj ho pozorne a vždy viac krát skontroluj čo nastavuješ a čo sa deje. Čítaj si všetky hlásenia, chyby. V prípade Apache a MySQL by inštalácia mala prebehnúť bez problémov - dal som Ti odkazy na inštalačné balíky, ktoré majú inštalátory, spýtajú sa Ťa na pár vecí. Obyčajne sa stačí preklikať na koniec bez nastavovania. A pamätaj si - to čo nenastavíš pri inštalácii sa bude dať nastaviť po nej, taže sa ničoho neboj. Jediné, čo sa nebude dať zmeniť (teda u obyčajného smrteľníka) je cesta, kam sa Apache alebo MySQL inštaluje - obyčajne Program Files\Apache resp MySQL (Ťažký odborník si vie aj tú cestu po inštalácii zmeniť, ale nemáš potrebu meniť milón dvesto nastavení v konfigurákoch však? :-)). Čo sa týka PHP, to sa inštaluje rozbalením archívu a nastavením niekoľkých direktív konfiguračných súborov, ale nič zložité v štandardných situáciach.
BLASTER22
Profil
no, to bude asi download pro Linux :)
Gekon
Profil
chrbticovej = páteřní?
jozob
Profil
Gekon
"Co si mám stáhnout?"
Win32 Binary (MSI Installer): apache_2.0.55-win32-x86-no_ssl.msi
Kľudne klikni na tento odkaz.

"Unix Source: httpd-2.2.0.tar.gz
Unix Source: httpd-2.2.0.tar.bz2"

To by Ti moc nepomohlo - zdrojáky :-)

"Tohle moc nechápu, vždyť Unix je distribuce Linuxu, nebo něco na ten způsob, ne?"
Unix nie je distribúcia Linuxu. Unix a Linux sú veľmi príbuzné systémy, ale nie sú identické. Linux je systém kompatibilný s Unixom (kompatibilný na úrovni zdrojového kódu).
jozob
Profil
Gekon
"chrbticovej = páteřní?"
Áno, sorry, obyčajne pri tomto pojme uvádzam aj český preklad. Je to časť siete, ktorá je veľmi rychlá :-) Sú na ňu pripojené servery.
Gekon
Profil
jozob

Je to časť siete, ktorá je veľmi rychlá :-) Sú na ňu pripojené servery.
Jojo, to vím, jenom jsem chvilku bádal nad tím slovem chrbticovej :))
Gekon
Profil
Tak, mám stáhnuto PHP 5.1.2, Apache 2.0.55 a MySQL 5.0.18
Co mám nainstalovat jako první? Protože vím, že při instalaci PHP se to pokouší rovnou nějak nastavit Apache..
jozob
Profil
Gekon
Nainštaluj Apache a MySQL. Potom sa pusti do PHP. Inak - akú si stiahol verziu inštalácie? Inštalátor?
Gekon
Profil
jojo, všechny tři jsou .msi
Gekon
Profil
Hele ten MySQL.com account asi můžu skipnout, co?
jozob
Profil
Gekon
Áno, kašli sa naň.

Ak je všetko .msi, nemal by byť žiaden problém. Všetko pôjde automaticky.
Gekon
Profil
A mám problém... Apache nekladl odpor, ale MySQL se mě ptá na pár drobných detailů: Chce po mně nastavení. mám si vybrat mezi Detailed Configuration, nebo Standard Conf, když dám Detail. tak tam si vybírám něco jako jestli to bude Develop. machine, Server Machine nebo Dedicated MySQL Server Machine, a když dám Standard Conf, tak to chce taky něco, a já vůbec netiším co:(
jozob
Profil
Gekon
Na začiatok Ti bude stačiť Standard conf. A toto je len konfiguračná utilita - bude dostupná aj po inštalácii z ponuky štart. Takže ak niečo zmrvíš, nebude to predstavovať žiaden problém.
Bohužial, túto utilitu som už veky nevidel, takže neviem presne ako to tam vyzerá. Ale spravo to tak, že dáš Standard conf. a potom prejdi všetky screeny (next.. next.. next) až sa dostaneš na koniec, kde uvidíš niečo ako Apply alebo Finish, alebo pod. Tam už na nič neklikaj. A každý screen opíš, čo na ňom je, potom Ti presnejšie vysvetlím, čo treba nastaviť.
Gekon
Profil
Gekon
Profil
Standard Configuration:
1- Please set the Windows options:
a) install as win. service
b) include Bin directory in windows path
(můžu označit oboje)
2-Please set the security options
root pass apod., to je mi jasné
to by bylo všechno, ale pak to napíše chybu... viz obrázek výše
jozob
Profil
Kedysi dávno som mal na Windows podobný problém, už sa pamätám. Dal som preto všetko späť, až na prvý screen a potom som zvolil Detailed conf. Musíš tam nastaviť niečo s prepojenými databázami či také niečo. Skús dať Detailed a napíš, čo konkrétne je na každom screene.
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0