Autor Zpráva
halogan
Profil
Dobry den,
tento dotaz bude smerovan hlavne na Yuhua (protoze afaik pracuje s Pythonem), chtel jsem se zeptat na realne vyuziti techto dvou jazyku pri tvorbe webu. Python je afaik pouziva na mail servery a C na psani knihoven pro PHP, ktere jsou pak rychlejsi nez funkce samotne, rad bych znal vas nazor na tyto dva jazyky co se tyce webu, kdyztak i jine programovaci jazyky.
Diky za napady.
thingwath
Profil *
V pythonu se dá pro web dělat leccos. V Pythonu je jednak napsaný například kompletní aplikační server (Zope) s velmi kvalitním CMS (Plone), jednak existuje pro Apache třeba mod_python, který umožňuje použít python ppřilbližně jako PHP.

Co se pythonu a mail serverů týče, možná tu narážíte na mailman, což je pythonová aplikace pro mailing listy.

Co se C týče, tak jeho využití je asi hlavně tam, kde pracujete s velkou zátěží a aplikaci ve vyšším jazyce byste těžko utáhli. V C jsou pak samozřejmě napsány všechny základní věci. V C je Linux, Apache, databáze i PHP.

Pomocí knihoven v C se dá rozšiřovat i Python, opět, například část výše zmíněného Zope je kvůli rychlosti psaná v C.
thingwath
Profil *
Jinak, v Pythonu existuje kupříkladu i SQL databáze - Gadfly, ale samozřejmě i ona volitelně obsahuje funkce přepsané v C kvůli rychlosti.

Ještě se dají v Pythonu (jako v zásadě v čemkoliv) psát třeba CGI skripty, ale to je jasné a asi to už nebude nejčastější použití.
halogan
Profil
Diky za odpoved, ted uz me jen zajima jak je to z rychlosti v porovnani php a Pythonu, jesli se v tom pripade vubec Python na serveru vyplati. Jde mi totiz o to, o ktery z techto jazyku se mam vic zajimat.
Diky moc.
halogan
Profil
Tak Python je znacne rychlejsi (dle meho ocekavani):
http://shootout.alioth.debian.org
thingwath
Profil *
To porovnání rychlosti nevím, nejspíš bude také poměrně závislé na mnoha faktorech a takto obecné porovnání nemá zase takovou váhu. Záleží hodně na tom co ve výsledku chcete provozovat. Například Zope s CMS Plone je dost náročné, bez dobrého cacheování je to celkem nepoužitelné.

Každopádně ten rozdíl bych v žádném případě nepovažoval za tak významný jako jsou výhody Pythonu jako programovacího jazyka. V PHP člověk často naráží na určitá omezení jazyka, který vychází z Perlu (o němž se tvrdí, že jakákoliv náhodná skupina znaků je v něm spustitelný kód, a opravdu, člověk by se divil co všechno je v perlu možné). Python je oproti tomu výrazně čistší výrazně objektově orientovaný jazyk.

Určitou nevýhodu Pythonu může představovat menší rozšířenost, ale to nemusí nic znamenat.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0