Autor Zpráva
Anula11
Profil
Chcela by som sa spytat, co je to vlastne DOMÉNA... za odpoved vopred dakujem.
Spikee
Profil
www.jakpsatweb.cz/domeny.html
thingwath
Profil
Technicky vzato jde o pojem, který označuje jméno počítače nebo sítě na internetu. K tomu existuje tzv. systém doménových jmen (DNS).

Jde o to, že každý počítač připojený do internetu musí být jednoznačně identifikován IP adresou (IP jako internet protocol), což je (ve verzi 4) 32 bitů pro zjednodušení a zkrácení zapisované jako čtyři desítková čísla od 0 do 255 oddělovaná tečkou.

Nicméně je to přeci jen docela nic moc na zapamatování (třeba 213.194.226.8). Proto existuje zmíněný DNS, který ve zkratce funuguje tak, že umí při dotazu na jméno vrátit odpovídající IP adresu.

Nejčastěji, z pohledu webu a uživatele, je doména tvarem NĚCO.TLD Taková se získá od registrátora, který obvykle poskytne i DNS server. Registrátor tedy, za příslušný poplatek zajistí, že když si ve svém webovém prohlížeči nějaký uživatel internetu pokusí otevřít stránku anuia11.com, tak mu příslušný DNS server vrátí IP adresu počítače, který onomu uživateli pošle žádáné stránky. To může být váš vlastní, ale nejčastěji to bude počítač vašeho webhostingu.

K doméně se dá vytvořit další hierachie jmen pod ní. Takže můžete mít třeba sklep.dum.anuia11.com. To už je záležitost nastavení příslušného DNS serveru, což zajistí jeho správce (DNS můžete provozovat sami, většinou to dělá webhosting/registrátor).
Leo
Profil
Jinak bych doplnil ze TLD (top level domain = domena nejvyssi urovne) je to, cemu Yuhuu rika genericka domena, tedy napriklad cz, sk nebo com. A jeste jeden doplnek - na jedne IP adrese (ne jednom fyzickem pocitaci na internetu) muze byt vic - az stovky - domen druheho radu, takze napriklad www.franta.cz a www.pepa.cz muzou klidne mit stejnou IP adresu,

Leo
thingwath
Profil
DNS lze nastavit i tak, že pro jednu doménu se budou vracet různé IP adresy. Typicky na rozkládání zátěže.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0