« 1 2
Autor Zpráva
jiri.free
Profil *
a musi bejt v tech zavorkach hranatejch????ja to tam nemam. a v tom mym pripade je atribut teda co?
Timy
Profil
jiri.free
nauč se základy HTML, tohle prostě nemá cenu. Přečti si aspoň tohle http://www.jakpsatweb.cz/zaklady-html.html
jiri.free
Profil *
ja vim co je atribut u html ale u toho span to nechapu
jozob
Profil
jiri.free
"ja vim co je atribut u html ale u toho span to nechapu"
Hovoríme o CSS. Preštuduj si základy CSS na jakpsatweb, odkaz tu už bol uvedený.
Celkom pekne to popisuje aj špecifikácia: http://www.w3.org/TR/CSS21/intro.html#q1
jiri.free
Profil *
lze říct o span, že s pomocí hodnot definujeme jeho funkci?
jozob
Profil
jiri.free
Pomocou vlastností definujeme vzhľad elementu <span>.
PerToon
Profil
Tohle mi vážně připadá jako krize :-(
Timy
Profil
jiri.free
"lze říct o span, že s pomocí hodnot definujeme jeho funkci?"
1) Pomocí selektorů (které vytvoříme buď identifikátorem nebo třídou nebo jinou kaskádovou posloupností) můžeme elementu <span> nastavit vzhled přes kaskádové styly,
2) Použitím obecných atributů jako třeba lang nebo dir můžeme obsahu elementu nastavit, v jakém jazyce je psán respektive můžeme nastavit orientaci textu.
Peťa
Profil *
Prostě česky řečeno "spanem" se nejčastěji vkládá zápis z externího souboru, nebo z hlavičky.

Například asi nejčastěji se používá v tom textu. Mám celý odstavec verdanou a najednou tam chci mrsknout nějaký zajímavý text, který sestyluješ v té hlavičce, nevo v css...

př.

<head>
<style>
#zajimavy_text { background: gray; font-size: 115%; }
</style>
</head>

<body>
poslední samuraj <span id="zajimavy_text">Kacumoto</span> byl vždy prospěchářský...
</body>
Timy
Profil
Peťa
Určitě by tam nebyl lepší <strong> nebo <em>?
Peťa
Profil *
Timy: Tak určitě pokud bych chtěl tučný text <strong> nebo <em>. A nemusel bych to zapisvat ve stylech. Ale barvu pozadí za textem bych tím asi nedocílil... Byl to samozřejmě jen příklad. Kdyžtak napiš jestli se mýlim...
jozob
Profil
Peťa
Musíš rozmýšľať sémanticky. Pokiaľ to má byť zvýraznený text, je jedno ako bude vyzerať, vždy je lepšie použiť sémantickejší element. Teraz nejde len o vizuálne prehliadače. Má to význam aj úplne inde. Pokiaľ použiješ <strong> alebo <em>, jednoznačne tak určíš dôležitosť texu. Naproti tomu <span class="dolezite"> nevypovedá o ničom. To že si <strong> alebo <em> naštýluješ pre vizuálne prehliadače je druhá vec a to nás ani tak nezaujíma.
jozob
Profil
Peťa
<style>

strong { background: gray; font-size: 115%; font-weight: normal }
</style>

poslední samuraj <strong>Kacumoto</strong> byl vždy prospěchářský...


Toto je obdobné riešenie. Ale v tomto prípade je vždy, nezávisle na výstupnom zariadení jasné, že text "Kacumoto" je dôležitý.
Peťa
Profil *
jozob: Já samozřejmě věděl, že se takto dá zapsat i do css výrazný text, ale že to má takovýto význam, tak to ne. Takže díky a už jsem zas o něco chytřejší i když to není mé téma...
jozob
Profil
Peťa
"Takže díky..."
Za málo.

"už jsem zas o něco chytřejší i když to není mé téma..."
Chceš byť ešte múdrejší? www.semantika.name od Timyho
Peťa
Profil *
jozob: Tak jsem to přečetl celý a fakt se mi to líbilo, jak to autor pojal. Někdy jse se i docela nasmál. Myslim, že tohle by si měli přečíst takřka všichni začínajicí autoři/webdesignéři. Poučný...

Myslim, že by se docela hodilo sestavit opravdu ty chytrý weby do jednoho, třeba jako odkazy. Dobře se z toho učí a kdo není líný, dá se to samostatně naučit...
jozob
Profil
"by se docela hodilo sestavit opravdu ty chytrý weby do jednoho, třeba jako odkazy"
Dobrý nápad, asi sa do toho pustím ak také niečo neexistuje.
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0