Autor Zpráva
Bluecore
Profil
Mam jednu otazku, je to fakt riadna blbost ale ... odpovezte mi pls ... : Co to vlastne sablony su, ako a naco to funguje, ako sa to vklada do stranky a preco to ma priponu TPL, za odpovede vopred dakujem, postaci mi aj hocijaky clanok na webe ktory sa zaobera touto "zaciatocnickou" problematikou ...
esemeska
Profil
sablony jsou layouty webovych stranek(kdyz je nekdo linej, tak si stahne takovou predlohu), nevim co je to tpl, ale rozhodne to v tom nemusi byt
mambo5
Profil *
tipuji ze TPL = template = šablona :)
Tomik
Profil
Ještě se dá pojem webové šablony interpretovat jinak:

Pokud člověk využívá šablonovacího systému, tak si pro něj udělá šablony s určitými zastupnými tagy a ty jsou potom nahrazovány za data, takže např. i web o 200 článcích je pak generován z jedné šablony, kterou už mohl napsat třeba kodér a programátor do ni nemusel vůbec zasahovat.

Stále se opakujicí hlavička je de-facto pouze v jedné šabloně, a tak je jakákoli úprava daleko jenodušší a člověk se tak nenadře -> napíše vše (v ideálním případě) pouze jednou. Vetšina RS dnes používá nějaký alespoň jednoduchý šabl. systém.
jozob
Profil
Môžeme si zobrať príklad zo života. Babička často pečie bábovku. Ale aby zakaždým nemusela vytvárať tvar bábovky ručne, má k dispozícii formu (šablónu). Nezáleží na tom, čo do tejto formy dá (webový obsah), jedno je isté - vždy to bude mať rovnaký tvar (trošku zidealizované). O to ide pri šablónach na webových stránkach. To je chápanie šablóny, aké opísal Tomik.

Druhé ponímanie bolo tiež načrtnuté, opäť parafráza: babička je dnes lenivá, nechce sa jej robiť cesto na tortu. Preto pošle Aničku aby kúpila korpus na tortu (webová šablóna). Tento korpus ozdobí, pridá šľahačku, čokoládu a jahody (webový obsah). Toto je lenivá babička (lenivý webdesignér).
Tomik
Profil
jozob
Moc pěkně vysvětleno, vzhledem k tomu, že jsem o víkendu spal jen tak symbolicky, tak si asi za chvilinku půjdu lehnout (ano, takhle brzy :D), takže děkuji za pěknou pohádku na dobrou noc... ;)
Bluecore
Profil
no, ok, v CSS styloch si vytvorim sablony - cize layouty atd., ale videl som jednu sablonu, ktora mala kupu TPL suborov, CSS, a v TPL suboroch boli znacky ako v HTML kode a nieco ako toto <div>%url%</div> a som z toho blby... co to je???
mata
Profil
Může to být např. šablona pro Smarty. Šablonu udělá kodér, kterému programátor dodá seznam co je uložené v jaké proměnné. Šablona se pak naplní nějakým php skriptem a z <div>%url%</div> vznikne např. <div>http://odkaz-na-titulku/</div>, přičem programátor řekl kodérovi, že v proměnné %url% je uložen odkaz na titulní stranu.

PHPkem se z tpl udělá HTML, v kterém je použito CSSko atd.
Bluecore
Profil
ok, vacsine uz chapem, ale stale nerozumiem tomu obsahu, obsahuje CSS, html, ale z neho stranka neni, tak co to potom JE?
habendorf
Profil
obsahuje CSS, html, ale z neho stranka neni

A z čeho jiného než z html by měla být?
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0