Autor Zpráva
kaňour
Profil *
Ahojda, prosím o odpovědi sémantických odborníků. Jak by měl být sémanticky správný zápis nadpisů úrovně <h1> v případě, že se na stránce vyskytuje daleko podstatnější text pro vyhledávání.

Můj problém. Na stránce "nějaké celebrity" v sekci "alba" což je u mě <h1> je důležitější text. Čímž jsou názvy alb, které právě návštěvní hledá a je nich tam daleko více. H1 by se měl vyskytovat jen jednou a já ho mám jako alba, ale důležitějším textem jsou pro mne názy alb + interpret..., díky za Vaše nazory a odpovědi...
Timy
Profil
kaňour
"H1 by se měl vyskytovat jen jednou"
Není pravidlo, můžeš ho použít kolikrát jen budeš potřebovat.
Miloš
Profil
Logika mi říká, že sémanticky správně těžko nacpeš koblihu do marmelády, i když je pro tebe ta marmeláda důležitější.
Představ si to v knize, dejme tomu s desetinným číslováním kapitol; co bude v čem? Co bude h1 a co h2…

Timy
Není pravidlo
pokud jde o validitu a takovéhle věci, opravdu není.
můžeš ho použít kolikrát jen budeš potřebovat.
To máš taky pravdu, ale je to logické?

Zkrátka (kaňour:) – nějaké konkrétní album může být pro tebe i pro návštěvníky důležitější než nadpis <h1>alba</h1>, ale co je čeho podmnožinou je snad na bíle dni.
1) Pokud kašleš na sémantiku, zařiď se dle Timyho rady
2) Je-li pro Tebe sémantika přeci jen důležitá, tak sice <h2>konkrétní album</h2>, ale pomocí CSS zvýrazni (velikost, barva…). Vlk sémantiky se nažere a koza hledání zůstane celá, či naopak hledající vlk se rychleji nažere (protože zorientuje) a koza Sémantika zvostane bez poskvrnky jak padlý sníh.
kaňour
Profil *
Miloš: Určitě, něco na tom bude. Já jsem to tak udělal a radši jsem se zeptal. Určitě souhlas. Také jsem toho názoru, že H1 by měla být na stránce jednou a měla by ucelit stránku, pak už je tam pouze title a více použití h1 by mohlo mást vyhledávače...
Timy
Profil
Miloš
"To máš taky pravdu, ale je to logické?"
Proč bych všechny kapitoly v knize nemohly být v <h1>?

kaňour
"více použití h1 by mohlo mást vyhledávače..."
Jak nebo spíš proč? Nemyslím si to. Zajímalo by mne také, kde se vzala ta pověra, že <h1> smí být na stránce jen jednou. Specifikace to rozhodně netvrdí. A jestli jde o SEO tak je to IMHO hodně stará báchorka...
kaňour
Profil *
Timy: Já to četl na sémantice a vypadá to hodně věrohodně http://www.semantika.name/zakladni-kostra-stranky.html .
Jak, nebo spíš proč? Rozhodně si nemyslím, že to vím, ale vem si, že ta kniha se jmenuje "Malý princ" - tutíž H1. Vyhledávače jdou jako žralok po krvi po h1, když jich tam budeš mít třeba 10, podle mě ztrácí svůj význam... a robot si nevybere. Jeden, tak je to jasné a sémantické...
Timy
Profil
kaňour
"Já to četl na sémantice a vypadá to hodně věrohodně"
No to bych řekl :-)

"Vyhledávače jdou jako žralok po krvi po h1, když jich tam budeš mít třeba 10, podle mě ztrácí svůj význam"
Podle mě se pouze rozloží klíčová slova, asi jako kdyby ten jeden <h1> byl o to delší. Ze SEO pohledu více <h1> vadit IMHO nemůže, ze sémantické záleží na konkrétním příkladě a z pohledu validity a specifikací je to úplně putna. Že to "obvykle" bývá lepší neznamená, že to musí být vždy lepší. Zkrátka vždy záleží na autorovi. Pokud se ti zdají ty nadpisy rovnocenné, použij vícero <h1>, pokud ne, použij různé nadpisy, takhle bych to řekl. SEO by toho mluvit nemělo.

Navíc je to podle mě z hlediska SEO jedno úplně, neboť si myslím, že tak propastný rozdíl mezi <h1> a <h2> v oblasti SEO nebude.

P.S. autor semantika.name ;-)
Miloš
Profil
Timy
Proč bych všechny kapitoly v knize nemohly být v <h1>?
Ale inu mohly, je-li název knihy jako <h0>
Jak už jsem psal – pokud jde kaňourovi o to, aby to bylo „sémanticky správně“, pak je jasné, co je čeho součástí a z tohoto pohledu je jasné, že album to a to je hierarchicky níž, než položka alba cele-polo-čtvrt—brit.
Timy
Profil
Miloš
"Ale inu mohly, je-li název knihy jako <h0>"
Ne, název knihy bude v <title>, to je jednoznačný identifikátor celé stránky.
Kaňour
Profil *
Timy, Miloš: Ještě bych k tomu dodal, že pokud autor stránky nemá strukturu nadpisů, tak title je stručně řečeno úplně k ničemu ohledně SEO. Sám jsem to zkusil zkouškovou stránkou a nebyla ji ani tam nejmenší šance najít podle obsahu a bylo úplně jedno jestli tam byl ttitle nebo ne..., takže se domnívám, že tedy h1 uceluje daný text/stránku. Nicméně s Vámi sympatizuji...
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0