Autor Zpráva
ML
Profil *
Mám dotaz zda pokud umím HTML lze přejít na XHTML (nechci to ovládat nějak profesionálně ale chtěl bych do budoucna umět vyplodit validní XHTML strict) tak že si na internetu seženu informace o odlišnostech > vypuštěné/nové tagy, nová pravidla (třeba povinné uzavírání tagů), nebo je nutné sehnat si nějakou knihu a začít (téměř) od nuly protože je tu příliš odlišností?
Timy
Profil
Tohle by snad mohlo stačit http://atd.havrlant.net/jak-na-dokonale-xhtml a není špatné si třeba přečíst specifikaci samotnou, není dlouhá (překlad): http://www.zralog.cz/translate/TR/REC-xhtml1-20020801/Overview.html
Radek Hrabůvka
Profil
http://acciblog.goo.cz/webdesign/jak-na-xhtml-11.acci
http://atd.havrlant.net/jak-na-dokonale-xhtml

informace o odlišnostech > vypuštěné/nové tagy XHTML z odpovídající verze HTML žádné tagy nevypouští, hento nejčastější omyl vzniknul srovnáním strict XHTML s transitional HTML, ve skutečnosti HTML a XHTML můžeš psát jako strict nebo transitional.
RPG
Profil
ML
Myslím, že pokud se nechceš věnovat tvorbě profesionálně, není jediný důvod proč "přejít" na XHTML.
ML
Profil *
Duvody jsou:
a) v budoucnu se možná budu věnovat tvorbě webů profesionálně
b) člověk by se měl pořád zlepšovat jinak zakrní :-)
c) mam dobrý pocit když jsem napřed před svým okolím (trpím velkou soutěživostí), nebo mu alespoň sípám v patách
d) čím dál tím víc se mi hnusí jakékoli slepé větve ve vývoji, různé kravinky použitelné jen v jednom prohlížeči atd. - stává se ze mě zbytečný puntičkář co se týče kódu - v tom je mi XHTML blízké.
e) XHTML ve striktnim doctypu by mě mělo (ještě jsem s ním nedělal) nutit oddělovat obsah od formy > XHTML od CSS

atd. našel bych určitě ještě něco -> vzhledem k tomu že s XHTML nemám vlastní zkušenost mohl jsem plácnout nějakou blbost. Prosím prokažte vůči mě určitou toleranci a potlačte své, webdesignem vybroušené hnidopišské poznámky ;-) Děkuji (jak těm co se zdržují komentování mých důvodů a mé osoby vůbec, tak těm kteří přispěli k tématu)
jozob
Profil
ML
"člověk by se měl pořád zlepšovat jinak zakrní :-)"
Nevidím rozdiel v zlepšovaní sa v HTML alebo XHTML. XHTML sa, čo sa týka kódu, odlišuje len syntaxou a potom je tam ešte zopár vecí navyše + nejaké striktnejšie pravidla. Zlepšovanie vo webdesigne je o niečom inom. Nauč sa novinky v XHTML a to je asi tak všetko.

"mam dobrý pocit když jsem napřed před svým okolím"
Je dobré vedieť čo najviac. Preto sa nauč novinky, ktoré prináša XHTML. Ale používanie XHTML neznamená, že budeš lepší webdesignér. Píš v čom uznáš za vhodné, je to momentálne vec osobného názoru a osobných potrieb, ale nikdy nepovažuj druhú stranu za horšiu.

"čím dál tím víc se mi hnusí jakékoli slepé větve ve vývoji"
Slepá vetva vývoju je XHTML, nie HTML. Na HTML sa len všetci vykašľali.

"stává se ze mě zbytečný puntičkář co se týče kódu - v tom je mi XHTML blízké"
Je veľkou chybou vnímať XHTML len ako "pokrok" v kóde. XHTML vôbec nemá za cieľ vylepšiť kód, zmeny mali byť podstatné úplne niekde inde.

"XHTML ve striktnim doctypu by mě mělo (ještě jsem s ním nedělal) nutit oddělovat obsah od formy > XHTML od CSS"
Škoda, že webdesignéri tvoria takéto dokumenty až vtedy, keď im to Konsorcium prikáže.

"Prosím prokažte vůči mě určitou toleranci a potlačte své, webdesignem vybroušené hnidopišské poznámky ;-)"
Ah, sorry. Všimol som si až teraz (príspevok čítam lineárne a zároveň ho komentujem). No už to nebudem mazať.

Záver: Vôbec Ťa nechcem odradiť od štúdia XHTML, bože chráň! Veľmi vrelo odporúčam naštudovať o XHTML všetko možné, čo sa Ti dostane pod ruku. Ale dávaj si pozor na XHTML klamárov a demagógov, ktorí Ťa budú presviedčať o nedokonalosti HTML. Never, že HTML je slepá vetva vývoju. Never, že XHTML prináša čistejší web. Never, že XHTML prináša sémantickejší web. Poriadne naštuduj XHTML a potom sa rozhodni, či máš dôvod zavrhnúť HTML. Na začiatok Ti boli poskytnuté odkazy na zajímavé články, určite ich prečítaj. Rozdielov oproti HTML nie je veľa, to zvládneš rýchlo. Ale pokús sa zistiť, prečo vlastne XHTML prišlo, potom sa budeš vedieť lepšie rozhodnúť, ako budeš pokračovať.
Radek Hrabůvka
Profil
www.webylon.info/C08.cs.aspx Hladová zeď — nepotřebný jazyk XHTML
www.webylon.info/C23.cs.aspx Prozřetelnost sama — o nedomyšlené budoucnosti XHTML
ML
Profil *
A je to tu :-D Já věděl že to někdo nevydží. Jen toto: mohl bych oponovat, hodiny bránit své názory, kopat kolem sebe chovat se jako pan Hulán atd. ale mě je to k smíchu - lidi prostě nedokážou číst se zavřenou pusou (respektive rukou nemačkající neustále ta písmenka na klávesnici...) no ale já to chápu - musíme se vykecat že? Vždyť touto odezvou se taky tak chovám, byť já se často udržím a reaguji jen k tématu. Pokud bys chtěl znát můj opravdový názor museli bysme si pokecat naživo. Reaguji na tebe jozobe ačkoli jsem z tvého příspěvku četl jen začátek. Uznávám že máš pravdu, ale to já taky - myslíš že dokážu popsat svůj ucelený názor aniž bych zde na fóru nenapsal menší knihu? Jaj!
Ah, sorry. Všimol som si až teraz (príspevok čítam lineárne a zároveň ho komentujem). No už to nebudem mazať. pravě se mi stalo to samé. Stydím se :-( leč nebudu přeci zahazovat co jsem napsal.

PS: "XHTML ve striktnim doctypu by mě mělo (ještě jsem s ním nedělal) nutit oddělovat obsah od formy > XHTML od CSS"
Škoda, že webdesignéri tvoria takéto dokumenty až vtedy, keď im to Konsorcium prikáže.


Pokud je to skutečně pravda, pak jsem na sebe pyšný jako na výjimku - já se snažil toto dělal nevědouce že je to správně protože mi to prostě přišlo lepší. Vůbec jsem byl překvapen kolik věcí jsem zjistil že by se mělo dodržovat a já je dodržoval již dříve aniž bych to věděl. (ne že bych se chtěl nějak vyvyšovat - je to v podsatě náhoda, já se jen zamyslel selským rozumem jak co budu dělat a většinou jsem se strefil aniž bych věděl...)

XHTML je slepá vývojová větev... no rozhodně zatim vidí lépe nž HTML :-) a jestli oslepne zase přeskočim jinam.
Leo
Profil
Tydlidum, tydlidum, tralala, tralala :-) Leo
jozob
Profil
ML
"Já věděl že to někdo nevydží."
Môj príspevok nemal byť žiadnym začiatkom flame. Nechcem nikoho presviedčať. A bože chráň, neporovnívaj ma s Hulánom :-).

Jediné, čo som sa snažil vysvetliť je, že nehádž HTML do šrotu - XHTML zatiaľ (udalosti nasvedčujú, že možno nikdy) nevyužiješ. Ale rozhodne sa XHTML nauč.
ML
Profil *
Tydlidum, tydlidum, tralala, tralalala :-D
S panem hulánem nikoho neporovnávám - pan Hulán je (jak silně doufám =) jedinečný.
...nemal byť flame... jistě že ne - flame přece nemáme rádi ;-)

OK myslím že toto téma bylo vyčerpáno slyšeli jsme pro i proti - je čas nechat to vyhnít > tedy pokud někdo ještě nemá co řict a není to něco ve stylu Lea :-) <!-- jsem optimista tak dávam na konec spoustu smajlíků ať je to šťastný konec ^_^ -->
RPG
Profil
Dovolím si dodatek k bodu e):
e) XHTML ve striktnim doctypu by mě mělo (ještě jsem s ním nedělal) nutit oddělovat obsah od formy > XHTML od CSS

Pokud jsi dobrý v tvorbě webů, uděláš to takhle automaticky i bez XHTML. Pokud to neděláš -> lidé tě neberou za "profesionála", tudíž XHTML ani nepotřebuješ.

ad.
jozob
Škoda, že webdesignéri tvoria takéto dokumenty až vtedy, keď im to Konsorcium prikáže.
Až teď jsem si této věty všiml a naprosto souhlasím.
RPG
Profil
Leo
První smysluplnější příspěvek. :-)
jozob
Profil
Aj ja si ešte niečo utrúsim k bodu e. Je to úplne chybná predstava, že oddelenie formy od obsahu prináša XHTML. Hovoríme o nepoužívaní prezentačných značiek. Áno, tie nie sú definované v XHTML 1.0 Strict. Ale odkiaľ pochádzajú elementy definovné v XHTML 1.0 Strict? Odpoveď je jednoduchá - HTML 4.01 Strict. Oddelenie formy od obsahu teda nezávsí od toho, či používaš HTML alebo XHTML.

Nakoniec si dovolím citáciu z Weblylonu:
"Pokud něco dělat nechci, je hloupé vítat s jásotem novinku, která mi dotyčnou činnost nepovoluje."
Citované z článku "Síla víry".
Timy
Profil
jozob
"Hovoríme o nepoužívaní prezentačných značiek. Áno, tie nie sú definované v XHTML 1.0 Strict."
Ale jsou :-). <b>, <i>, <small>, <big> ;-)
jozob
Profil
Timy
Iste, ale to im ešte prepáčime. Ešte <small> by sme mohli dokonca schváliť ako sémanticky skoro významnú značku - nič lepšie na zdôraznenie menšiej dôležitosti nemáme.
lukasojd
Profil *
ja nevim já ovládám php a html a to my stačí java scripty
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0