Autor Zpráva
majim
Profil *
Můj hloupý dotaz se týká přednačítájí obrázků.

Je nutné přednačítat přesně těmato scriptama každý obrázek zvlášť?

<script>
promenna = new Image();
promenna.src = "img/priklad1.gif";
</script>


<script>
promenna = new Image();
promenna.src = "img/priklad2.gif";
</script>

Nebo je možno si to tímto, nebo podobným způsobem zjednodušit?

<script>
promenna = new Image();
promenna.src = "img/uvodtu.gif";
promenna.src = "img/zalibytu.gif";
promenna.src = "img/myslenkytu.gif";
promenna.src = "img/knihatu.gif";
promenna.src = "img/pozadtmav.jpg";
promenna.src = "img/pozadsv.jpg";
promenna.src = "img/zelena.jpg";
promenna.src = "img/fialova.jpg";
</script>

Díky za vaši radu.
Leo
Profil
Musite pro kazdy obrazek vytvorit novy Image, nejlip udelat si na to pole, a pak kazdemu v cyklu priradit src. Leo
majim
Profil *
Musite pro kazdy obrazek vytvorit novy Image, tím asi myslíte, že to jednodušeji nelze, že?!

Nevím přesně co myslíte tím:
udelat si na to pole, a pak kazdemu v cyklu priradit src .
Kde myslíte to pole jako ve stylech
v CSS.
Leo
Profil
Ne, v JavaScriptu, CSS s tim nema co delat, Leo
Leo
Profil
Treba takhle:

var obrazky = new Array("uvodtu.gif","zalibytu.gif","myslenkytu.gif");
var stahovac = new Array();
var pocet = obrazky.length;

for (var i=0;i<pocet;i++) {
stahovac[i] = new Image();
stahovac[i].src = "img/"+obrazky[i];
}

Ale podle tech nazvu to vypada, ze tvorite menu, a tam vystacite jen s CSS, nemusite vubec pouzit JS. Leo
majim
Profil *
Bohužel zvládám maximálně CSS.

Ano, částečně se jedná o menu, ale také o obrázkové pozadí, které se vyskytuje na dalších stranách a já měl představu, že nejlépe by bylo vše načíst hned na úvodní straně.
Ono toho není zas tak moc a zamezím tím "blikání" střídání pozadí.

Jde mi zkrátka jen o to jestli je toto co jsem vytvořil:

<script>
promenna = new Image();
promenna.src = "img/uvodtu.gif";
promenna.src = "img/zalibytu.gif";
promenna.src = "img/myslenkytu.gif";
promenna.src = "img/knihatu.gif";
promenna.src = "img/pozadtmav.jpg";
promenna.src = "img/pozadsv.jpg";
promenna.src = "img/zelena.jpg";
promenna.src = "img/fialova.jpg";
</script>

funkční záležitost!?

Nebo zda je něco podobného jednoduššího, ale nejlépe v CSS!

Děkuji.
Leo
Profil
Funkcni to neni. Poslal jsem vam kod v JS. V CSS to jde resit jen nekdy ale zalezi na taky na HTML (bez neho vam je CSS na nic, takze na tom, ceho chcete konkretne docilit). Jinak preload neceho, co je az na dalsi strance (kterou uzivatel vubec nemusi navstivit) neni podle me zrovna slusnost, Leo
majim
Profil *
1) Děkuji vám za snahu zůstanu tedy u CSS jak mi doporučujete!

2) Myslím, že když je přednačítání v zájmu líbivého fungování mých stránek a není tím
způsobována žádná škoda, tak to slušnost je. Lidi dělaj legálně daleko horší věci, které způsobují ostatním újmu a nikdo se nad tím nepozastavuje.
V mém případě tak jak jste to pojmenoval to není zrovna slušné, ale rozhodně to není neslušné.
Třeba když jdete do obchodu koupit si letáčkové, nebo akční zboží, tak jim taky nevykládáte, že to není slušné zlevnit jen na tento týden. Prostě jste vstoupil do toho podniku a musíte respektovat jejich pravidla.
Mé pravidlo je: na první stránce načtu vše co potřebuji k bezproblémovému fungování zbývajícího celku.
Je to můj názor a váš názor respektuji. Berte prosím tak i vy ten můj.
Děkuji.
Leo
Profil
"Je to můj názor a váš názor respektuji. Berte prosím tak i vy ten můj. "

Jasne, otazka je jak jsou preloadovana data velka, a kolik uzivatel plati za kilobyte. Leo
avaranger
Profil
majim:
Preload mel cenu v dobe dial-up a v dobe, kdy bez grafiky byl web nepouzitelny. Pokud vytvarite web kvalitne, nemusite se bat, ze nacitani bude nekoho zdrzovat.

Preloadem pouze zdrzite nacitani prvni stranky a uzivateli zaplnite cache nepotrebnymi daty.

U dat do, dejme tomu 200kB, neni preload potreba. A pokud mate dat 1MB a vice, tak je to vylozena prasarna, protoze i kdyz se na to nekdo pak nekoukne, tak bude cekat na preload.

Delejte si co chcete, ja vas nazor respektuji, ale na rovinu rikam, ze takove stranky by me odradili (pokud bych mel 128ADSL a ne svuj 4MB ;) ). Neni nic horsiho nez kdyz se stranka nacita a pritom se nic nezobrazuje... to ma pak uzivatel pocit, ze cekal zbytecne.
Leo
Profil
Ja bych to upresnil / preload ma cenu porad, ale jen tehdy, pokud potrebujete obrazek mit k dispozici treba na udalost onmouseover, tam prodleni i male vadi. Naopak pri klikuti (onclick) to neni zadna tragedie, a pri prechodu na dalsi stranku uz vubec ne. Leo
majim
Profil *
Ano! Na onmouseover to mám a hlavně na obrázek v menu který označuje kde právě jste!

(Ty pozadi už vlastně nejsou aktuální preloadovat, to zruším.)

Však se mrkněte na to o čem mluvíme, ale ještě tam není vpodstatě co hodnotit. Tak to berte jen z hlediska toho PRELOADU. Na stránkách teprve pracuji! A jsem začátečník!

Koukněte zde:
majim

Přednačítám asi 35 kB. Když jsem přednačítání neměl, tak mi menu poskakovalo jako spalšené stádo:-(

Tak co, je to taková hrůza s tím přednačítáním???
Leo
Profil
Jak uz jsem psal, pokud chcete menit obrazek v menu pri najeti mysi, pak to jde i bez JS, jen v CSS, napr.

http://www.wellstyled.com/singlelang.php?lang=cs&page=css-nopreload-ro llovers.html

Leo
majim
Profil *
Na první pohled to vypadá docela složitěji :-(

Nastuduji to!

Děkuji!
Leo
Profil
"Nastuduji to!"

Uklidnim vas - to budete muset delat cely zivot, nebo po celou dobu, co budete delat stranky, studovat musite porad, jsou nove a nove veci. Ostatne plati to ve vsech oborech, treba i v malirstvi pokoju.... Leo
jijik
Profil *
A kdyz nemuzu pomoci toho posunuti tak musim pres JS? mam totiz jen jeden prouzek ktery se mi roztahne po plose tlacitka, takze nejaky posunovani je asi vylouceno...
habendorf
Profil
mam totiz jen jeden prouzek ktery se mi roztahne po plose tlacitka, takze nejaky posunovani je asi vylouceno...

Ale kdepak, vůbec není vyloučeno.
Avaranger
Profil *
Správně, pokud je tedy to tlačítko řešeno tak, jak má (tedy CSS background blokového Anchoru). Pokud je řešeno jako IMG, tak je posouvání opravdu vyločeno, ale i tak doporučuji přejít na výše zmíněný postup s CSS background.
Bubák
Profil
Když jsem přednačítání neměl, tak mi menu poskakovalo jako spalšené stádo
Není se čemi divit, když obrázky menu nemají určené rozměry, než se obrázek načte, prohlížeč neví, kolik mu má vyhradit místa.
Avaranger
Profil *
Přesně to řeší pozadí blokového anchoru :) (stejně jako pevně nastavená velikost obrázku)
habendorf
Profil
Pokud je řešeno jako IMG, tak je posouvání opravdu vyločeno

Kdepak, ani v tomto případě není vyloučeno.
Avaranger
Profil *
Kdepak, ani v tomto případě není vyloučeno.
Tak to jsem překvapen :)) A jak se to dá tedy provést?
habendorf
Profil
Avaranger: Mrkni na http://stuff.1-webdesign.cz/text-indent.html . Tam je sice jen jeden obrázek, takže se mění stavy NIC / OBRÁZEK. Ale určitě přijdeš na to jak prohazovat dva obrázky mezi sebou.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0