Autor Zpráva
Anonymní
Profil *
chtěl bych se zeptat, k čemu slouží ty zadní lomítka.. díky moc : ) jinak ještě by jsem se chtěl zeptat na příkaz <center> k čemu slouží. dikes
Petra
Profil
<center> žádné zadní lomítko nemá, je to normální párový tag, slouží k zarovnání na střed. U <br /> a jiných nepárových tagů se v XHTML píše zadní lomítko, je to věc syntaxe.
djlj
Profil
Anonymní
Píší se u nepárových tagů (takže u <center> ne!) v XHTML. Někde na JPW je to určitě popsané. <center> ti všechno zarovná na střed...
Hugo
Profil
Jenom upřesnění

Párové tágy jsou ty, které mají počáteční i koncovou značku, např.
<p> </p>, <center> </center>

Nepárové jsou tvořené jen jednou značkou, např.

<br>, <hr>

V XHTML musí být všechny tagy uzavřené, ale místo <br></br> se používá zkrácený tvar <br />
Chamurappi
Profil
V X(HT)ML se lomítko může psát u všech elementů a značí, že element nemá žádný obsah. Zápisy <center></center> a <center/> jsou ekvivalentní, stejně tak <br></br> a <br/>. Dělení na párové a nepárové postrádá u XHTML smysl.

V HTML mají některé elementy, mezi něž se řadí i <br>, zakázanou ukončovací značku, tj. píše se jen <br>, nikdy ne </br>. Zápis <br/> značí v HTML podle specifikace přesně totéž, co <br>>, tj. zalomení řádku a většítko. Zatím to žádný prohlížeč nepodporuje a na tuto vadu spoléhají ti, kdo v HTML používají XML syntaxi.
Miloš
Profil
Chamurappi napsal: Zatím to žádný prohlížeč nepodporuje a na tuto vadu spoléhají ti, kdo v HTML používají XML syntaxi.
Což v praxi znamená, že
- v XHTML u nepárových značek to lomítko zapsat musím: <br />, <hr />
a
- V HTML u nepárových značek to lomítko zapsat nemusím: <br>, <hr>, respektive je to lomítko naprosto zbytečné.

(h)AFAIK se před zmíněným lomítkem píše mezera kvůli zpětné kompatibilitě, protože pokud prohlížeč dokument parsuje jako HTML a narazí na konstrukci dejme tomu <br/>,(bez mezery před /), nemusí se mu to (prý, možná) líbit.

Chamurappi
Jaký má význam psaní short tagů – kdo a proč to používá? Jaký to má smysl a k čemu je to dobré (krom toho, že je to asi taky validní)? Nechce se mi zakládat další dotaz a sem se to vcelku i může hodit.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Miloše:
v XHTML u nepárových značek to lomítko zapsat musím
Nemusíš, můžeš je zapsat i jako <br></br>.

V HTML u nepárových značek to lomítko zapsat nemusím
Nemusíš a neměl bys.

pokud prohlížeč dokument parsuje jako HTML a narazí na konstrukci dejme tomu <br/>,(bez mezery před /), nemusí se mu to (prý, možná) líbit.
Podle oficiálních specifikací počínaje HTML 2 nehraje mezera roli a lomítko ukončuje značku. Nenapadá mě žádný možný důvod, proč by prohlížeč měl lomítko považovat za součást názvu elementu. Samozřejmě neznám všechny prohlížeče na světě, takže proti mezeře nic nenamítám. Když už, tak bych ji na rozdíl od W3C nepsal před lomítko, ale místo lomítka, pak je kompatibilita stoprocentní :-)

Jaký má význam psaní short tagů
Šetří bříška prstů. To je jejich jediný účel -- stručnost. Občas to může i vypadat elegantně v kódu.
Třeba ten dodatek K, který posvětil našroubování XML na SGML, přidal ještě jednu formu NETového zápisu, kde počáteční (NET) a koncový (NESTC) symbol nemusí být shodné. Pak jde v SGML deklaraci povolit třeba syntaxi <element[ jeho obsah ]>. Pokud je obsahem třeba jen jedno slovo/číslo, může to vypadat docela přehledně.

kdo a proč to používá?
Všichni, kdo používají XML syntaxi v HTML, protože o tom neví :-)
Podpora napříč prohlížeči je celkem spolehlivě nulová.
thingwath
Profil
Šetří prsty, to je zlo, u XML je ruční zápis možný a je na to brán ohled, ale nečeká se, že to bude ten hlavní způsob, jakým bude dokument vznikat.
Chamurappi
Profil
Reaguji na thingwathe:
Vždyť i XML šetří prsty. Kdyby je nešetřilo, už by dávno pohřbilo obecné entity (a s nimi i DTD). Téměř jediným účelem jejich existence je právě usnadnění zápisu. Zkrácený zápis <element/> také existuje jen a pouze proto, aby se dokument jednodušeji psal.

nečeká se, že to bude ten hlavní způsob, jakým bude dokument vznikat
Proč ten trpný rod? Jeden z cílů XML zní: „XML documents shall be easy to create.“

Šetří prsty, to je zlo
Další otrávené plácnutí do louže. Když to chceš brát všechno černobíle: Ano, je to zlo. JavaScript je také zlo, <menu> je zlo, HTML je zlo, já jsem rovněž zlo, my všichni tady (a nejen tady) jsme zlo. A nakonec: dobro, to je zlo. A veškeré tohle „zlo“ není černé, září všemi barvami. Já mám rád barvy. Některé více, některé méně.
thingwath
Profil
Já mám nejradši černou. Ale těžko mě někdo přesvědčí, že ten nejlepší způsob jak vytvářet XML dokumenty je psát je v textovém editoru ručně. XML documents shall be easy to create se podle mě nerovná heslu XML documents should be easy to write by hand. XML stejně jen tak bez ničeho většinou nenapíšete, nebo se možná pletu a platí to jenom na mne, ale třeba adresy jmenných prostorů si z hlavy nepamatuju žádné.
Anonymní
Profil *
aha lol diky moc :)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0