Autor Zpráva
toutatis
Profil *
Mám několik otázek ohledně tohoto programu.

1. Pokud je web dělaný čistě ve Flash, je prý téměř nemožné jej najít na internetu pomocí vyhledávačů, jelikož není Flash html dokument, nýbrž program?

2. Co když ale vložím celé Flashem udělané stránky do HTML? Pokud to tedy jde.

3. Je dobré používání prvků Flash do www stránek jakožto třeba menu? Nebo nedoporučujete Flash používat vůbec do www stránek?

4. Jaký důvod vedl microsoft k pluginu activex? Jestli to tedy říkám správně.

děkuji všem za odpověď.
quinux
Profil
toutatis
Vyhledávače neumí procházet a indexovat flash, takže proto je pak takový web k nenalezení.

Flash na webu používat jen zřídka a rozhodně nejsem zastánce používání flashe třeba jen na menu. Na druhou stranu, flash vypadá hezky, hýbe se a je takový interaktivnější než čistě HTML a lidi mají interaktivitu rádi. Pokud ale uděláš celou stránku ve flashi tak k ní udělej alternativu v HTML.

4. nerozumím otázce :o))
toutatis
Profil *
takže jsem to napsal špatně :) měl jsem na mysli:

4. http://www.dgx.cz/trine/item/jak-obejit-aktivovani-pluginu-v-ie
quinux
Profil
No tak si to tam přečti co k tomu MS vedlo - prohraný soudní spor s firmou Eolas, která drží patent na vkládání aktivních prvků do stránky. Krom toho, že se na tom daná firma napakovala (což by mi nevadilo), chtěla aby se naní nezapomělo a tak dala tento požadavek. Stejně se chová i Opera 9 a je jen otázkou času, kdy se tak bude chovat i Firefox.
Plaváček
Profil
lidi mají interaktivitu rádi


Takových moc není. Lidé mají rádi, když rychle a snadno najdou, co hledají. Ale odpovím na otázky.

ad1) pokud flashovou prezentaci provede tvor, který o tvorbě webu něco ví, pak poskytne vyhledávačům to, co chtějí. Což souvisí s druhou otázkou, na níž existuje několik odpovědí.

ad2) existuje metoda, jak odlišit člověka od robota a dá se tak s úspěchem využít a podvrhnout vyhledávacím robotům něco jiného, než lidem. Více zde: (anglicky) http://www.internet-marketing-analysts.com/Google-Flash_tutorial/ nebo zde (česky) http://www.dgx.cz/trine/item/jak-spravne-vlozit-flash-do-stranky/categ ory/web-design

ad3) flash je ze své podstaty nepřístupný a vyrábět navigaci (což bývá u většiny webů jediná možnost, jak vůbec webem procházet) ve flashi bez alternativy je zhůvěřilost nehodná profesionála

ad4) autorská práva
toutatis
Profil *
a je možné to zrušit i u té opery nějak obdobně jako u IE?
Anonymní
Profil *
google uz flash indexuje, jine vyhledavace ne.
flash je dobrej pokud je treba, tzn. prezentace je zalozena na moznostech flashe napr. www.dontclick.it nebo www.comcastic.com , ale pokud jde napr. o stranky naky firmy a ve flashi sou jen na efekt, tak by rozhodne mely mit HTML alternativu. v tomhle pripade mi prijde dobra "vstuptestranka" s vyberem verze. a HTML stranka by mela mit stejny obsah, ne jen zakladni info nebo vycet klicovych slov!
flash menu nemam rada, vetsinou to byva uplne zbytecna parada a ja si na nej musim kliknout (flash block). nekdy je dobry logo (s alternativou v podobe obrazku) nebo ozdobna animace, ale v tomto pripade to hlavne nesmi vydavat zvuky!!! u celoflashovy stranky se to da, ale radsi naky pipani pri najeti na button ale ne HUDBA!
P.S. supr vec sou flashovy hry, kdyz sou kvalitne provedeny.
Anonymní
Profil *
lidi mají interaktivitu rádi
Takových moc není. Lidé mají rádi, když rychle a snadno najdou, co hledají.

no, zalezi na zamereni webu. takovy web hudebni skupiny pro teenagery... prilezitosti uzivatele Internetu bych rekla ze hledaji na webu spis zabavu, ne? jako psal pixy o webu X a Y, s tim souhlasim ( http://pixy.cz/pixylophone/2004_02_archiv.html#1077274166 )
Anonymní
Profil *
a je možné to zrušit i u té opery nějak obdobně jako u IE?
proc to rusit? ja uz sem si zvykla. ve FF klikam na flash s Flasblockem a v Opere kvuli aktivaci pluginu... prohrali soud, museli udelat aktivaci, lidi uz si zvykli a spis je zmate, kdyz na webech od par zkusenejch webmasteru to zas nebude. tohle miluju asi jako kdyz mi nakej chytrak zrusi na svym webu ouska Ad-blocku.
Anonymní
Profil *
. prtz by mu kazily design (srry)
Joker
Profil *
1. Pokud je web dělaný čistě ve Flash, je prý téměř nemožné jej najít na internetu pomocí vyhledávačů, jelikož není Flash html dokument, nýbrž program?
Ano.
A nejen to, pokud máte ve Flashi třeba texty, můžete návštěvníky odstřihnout od funkcí prohlížeče, na které jsou zvyklí, třeba hledání nebo zoom. Například když má někdo stránky mrňavým fontem, to mi tolik nevadí, prostě dám zoom třeba 150%. Když to ale pro jistotu ještě narve do Flashe, to už mě vytočí.

2. Co když ale vložím celé Flashem udělané stránky do HTML? Pokud to tedy jde.
Pak záleží na tom, co v tom Flashi máte. Většina vyhledávačů bude jednoduše indexovat akorát to HTML.
Ještě můžete detekovat vyhledávač třeba pomocí identifikátoru prohlížeče a robotům místo Flashe podstrkávat HTML kód. Akorát bych upozornil, že ty vyhledávače (resp. jejich tvůrci) z tohohle nejsou zrovna nadšení a třeba Google za to vyřazuje z databáze, což se nedávno stalo například oficiálním stránkám BMW.

3. Je dobré používání prvků Flash do www stránek jakožto třeba menu? Nebo nedoporučujete Flash používat vůbec do www stránek?
Menu ve Flashi je špatný nápad. Návštěvník může mít Flash vypnutý, nemusí ho mít instalovaný a nemusí mít ani možnost si ho nainstalovat (například na mobilním telefonu, nebo to mají ve firmě zakázané ap.) Pak by zůstal bez menu.
Flash na webu klidně, ale tam kde to má smysl. Vycházejte z toho, že Flash způsobí potíže, takže ho použijte tam, kde jsou tyhle potíže vyváženy nějakým přínosem té technologie.
Pokud mám například nějaký animovaný tutoriál, proč ne. Flash kde je okénko, v okénku článek a vedle okénka scrollovátko... tam není snad žádný důvod to dělat ve Flashi.

4. Jaký důvod vedl microsoft k pluginu activex? Jestli to tedy říkám správně.
Z výše uvedeného je zřejmé, že myslíte aktivaci ActiveX kliknutím... viz výše.
Co vedlo Microsoft k tomu, že do IE vůbec ActiveX dal, to ví čert... asi jim tehdy přišlo, že je to dobrý nápad :-)
Timy
Profil
Joker
Ano.
Ne, google, jak už bylo řečeno, indexuje i flash

A nejen to, pokud máte ve Flashi třeba texty, můžete návštěvníky odstřihnout od funkcí prohlížeče, na které jsou zvyklí, třeba hledání nebo zoom.
Ne tak úplně, pravým na animaci a zoom in
Joker
Profil *
Timy
To sice ano, ale asi neindexuje obsah toho Flashe, že?
Například tenhle soubor je indexovaný na Google: http://www.nm.cz/rekonstrukce/index.swf
Nicméně je indexovaný na výrazy: nm, cz, rekonstrukce, index, swf.
Na výrazy z obsahu toho souboru ho ale Google ve výsledcích nezobrazí. Ani výraz "národní muzeum filetype:swf" nevrátí žádný výsledek. Zatímco HTML dokument bude indexovaný i na slova z jeho obsahu.

Ne tak úplně, pravým na animaci a zoom in
To ale nic nemění na tom co jsem napsal. I kdyby někdo udělal Flash i s vyhledáváním, nemění to nic na tom, že funkce svého prohlížeče nemůžu použít.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0