Autor Zpráva
Venca
Profil
Dobrý den, chctěl bych od vás poradit, co znamená, že stránky jsou validní. Díky moc
quinux
Profil
Že v pořádku prošly kontrolou na http://validator.w3.org/
Venca
Profil
takže čim víc erorrs, tím hůře, že? takže tedy:
Failed validation, 51 errors
Bubák
Profil
takže čim víc erorrs, tím hůře, že?
Nikoliv. Různé chyby mají různou závažnost. někdy stačí jedna chyba, a má to fatální následky, jindy může být i několik set chyb a skoro nic se neděje.
Nechci to rozmazávat, příklady dodám, pokud budeš mít zájem.
Venca
Profil
tohle mi valdátor ukázal co to tedy znamená, Bubáku?
P_T_
Profil
V první řadě ti chybí Doctype, kterým říkáš, podle které "normy" se to má validovat.
P_T_
Profil
Obávám se, že zvalidovat něco, co bylo vytvořené v "Microsoft FrontPage 5.0" nebude jednoduché :-(
Venca
Profil
P_T_ hm...
P_T_
Profil
Pokud se chceš opravdu validitou zabývat a používáš FF, tak ti doporučuji nainstalovat si rozšíření do FF https://addons.mozilla.org/firefox/249/ . Nejen, že ti ukáže chyby, ale i eventuální správnou syntaxi.
Venca
Profil
P_T_
díky moc
Bubák
Profil
P_T_
zvalidovat a zvalidnit jsou různé pojmy.

Venca
tohle mi valdátor ukázal co to tedy znamená
Máš tam asi 20 různých chyb, některé se opakují, protocelkem 51 chyb. Zkus začít sám, a zeptej se pak na to, co ti není jasné.
Joker
Profil
Dobrý den, chctěl bych od vás poradit, co znamená, že stránky jsou validní.
"Validní" teoreticky znamená, že je stránka napsaná podle pravidel W3C a že každý prohlížeč, dodržující pravidla W3C, by měl stránku zobrazit tak, jak autor zamýšlel.
Prakticky i validátor je jen program a není dokonalý, takže může projít lecos.

Lidsky řečeno: Validní kód je napsaný podle určitých pravidel, díky kterým se snadněji udržuje a máte zaručenou určitou úroveň kompatibility se všemi W3C-kompatibilními prohlížeči (což jsou ze současných asi všechny kromě IE).

Zároveň ale neplatí, že třeba kód, kde validátor vyhodí tři chyby je "lepší" než třeba kód s 20 chybami. Různé chyby jsou totiž různě závažné a navíc například dvacet opakování stejné drobné chybky vygeneruje dvacet (nebo třeba čtyřicet) záznamů ve validátoru. Přitom jedna závažná chyba může být horší, než velké množství drobných chyb... spousta lidí některé chyby ani neřeší (například psaní ampersandu v odkazech jako entity & obvykle řešíte jen pokud toužíte po té W3C ikonce :-) )
Anonymní
Profil *
Joker

Proč se používají ampersandy? Jaká je jejich funkce?
Bubák
Profil
"Validní" teoreticky znamená, že je stránka napsaná podle pravidel W3C a že každý prohlížeč, dodržující pravidla W3C, by měl stránku zobrazit tak, jak autor zamýšlel.
Rozdílné zobrazení stránky je z velké části důsledek rozdílné implimentace CSS v prohlížečích, málokdy najdeš stránku, která se zobrazuje různě jen proto, že nemá validní HTML.
Bubák
Profil
Proč se používají ampersandy? Jaká je jejich funkce?
www.jakpsatweb.cz/faq/parametr-ampersand.html
Joker
Profil
Rozdílné zobrazení stránky je z velké části důsledek rozdílné implimentace CSS v prohlížečích, málokdy najdeš stránku, která se zobrazuje různě jen proto, že nemá validní HTML.

Taky jsem napsal teoreticky znamená.
Každopádně ale tak jako tak, validním (anebo minimálně "skoro validním") kódem si člověk usnadní psaní stránek. Prohlížeče mají různé implementace, ale to většinou nezpůsobuje opravdu vážné problémy na stránkách a když, tak jich alespoň není tolik. Prostě bych řekl, že hrubé prohřešky proti validitě jsou zdrojem nebo potenciálním zdrojem (dalších) problémů se stránkou.

Příklad:
Když napíšu <p class="odstavec"><strong>nějaký</strong> <a href="neco">text</a></p> tak by si to měly všechny prohlížeče vyložit zhruba stejně
Když napíšu <strong><p class="odstavec">nějaký</strong> <a href="neco">text</p> tak závisí vpodstatě na prohlížeči, jak si to vyloží. Tím vzniká daleko víc problémů s kompatibilitou i s údržbou- stránka mi zdánlivě funguje a po nějaké drobné úpravě se úplně rozsype.
Venca
Profil
já umím asi 3 slova anglicky: yes, no, sorry a možná ještě my name is Venca :-D
anglicky fakt neumím...
Bubák
Profil
Taky jsem napsal teoreticky znamená.
Aha, platí pro teoretické prohlížeče ;-)

Prostě bych řekl, že hrubé prohřešky proti validitě jsou zdrojem nebo potenciálním zdrojem (dalších) problémů se stránkou. ...
Tím vzniká daleko víc problémů s kompatibilitou i s údržbou- stránka mi zdánlivě funguje a po nějaké drobné úpravě se úplně rozsype.

Souhlasím. To je důvod, proč velice nerad upravuji cizí stránky s hrubými chybami.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0