Autor Zpráva
Strejda Jimbo
Profil *
Pošlete mi prosím někdo link na návod, jak se má pozicovat v CSS. Např. můj problém je: dělám stránku která má takovou lištu co ji obklopuje - 4 divy>lišty a 4 divy>rohy (jsou zaoblené). Jak ale pozicovat aby se zpodní lišta a rohy posouvaly podle velikosti obsahu a zároveň se mi to zelé nerozházelo?

PS: možná se tohle téma hodí spíše do témat o CSS ale přijde mi že je tohle naprostý základ a tedy začátečnický dotaz. A předem díky za pomoc.
ash721
Profil
Vyrábíte-li celý layout absolutním pozicováním, layout se přizpůsobovat obsahu nebude.
Absolutně pozicovaný prvek je ostatními prvky ignorován.

Zkuste prvky místo pozicování floatovat. Je to o něco složitější, ale pokud chcete aby se layout přizpůsoboval obsahu, budete muset. Absolutní pozicování je použitelné pouze na layout s pevnými velikostmi.
MZF
Profil
Hodil by se příklad pro lepší pochopení problému.

Jestli jsem to pochopil správně, tak tvůj problém se řeší pomocí vnořených divů a obrázků na pozadí. Ale opravdu by se hodil ten příklad, takhle nemůže nikdo poradit nic konkrétního.
Strejda Jimbo
Profil *
Jo je mi jasné, že absolutní pozicování je 'absolutní' a nepřizpůsobí se. Zkusím to celé sestavit z plovoucích prvků. Pro představu jsem pořídil screeny: 1) onen web - jen si tak blbnu abych se něco naučil
[http://nahraj.getwave.net/files/1159820683.jpg]2) druhá verze se znázorněnýmy (základními) div-y[/url]

PS: některé div-y nedávají smysl - jsou jako budoucí obsah menu atd. Logo jsem zamazal - čert ví proč :) Důvod proč sem píšu je, že pro někoho kdo dělá weby pořád musí být pozicování pomocí CSS běžná rutina a mohl by říci (nebo odkázat) jaký způsob je nejpoužívanější, přizpůsobivý atd. Např. mě připadá (pokud jsem to dobře pochopil) že některé prvky které nebudou nikdy obsáhlostí textu utlačovány (např hlavička, horní lišta, "takováta šipka co jsem tam dal" .. ) mohou být pozicovány absolutně a zbytek, závislý na obsahu by měl být plovoucí. Je to dobře?
inocencz
Profil
Tady jsem něco našel o pozicování.
MZF
Profil
Absolutní pozicování bych ti nedoporučoval. Pakliže máš možnost, floatuj. Abs. pozicování má tu velkou nevýhodu, že narušuje plynulý tok stránky. Také nebere ohledy na přizpůsobení výšky a šírky při zvětšení písma.
Strejda Jimbo
Profil *
2) druhá verze se znázorněnýmy (základními) div-y
Strejda Jimbo
Profil *
MZF
Takže absolutní pozicování se hodí jen na takové ty maličkosti jako je ta šipka? Tak díky moc - ukázal jsi mi směr .. teď se to ještě naučit :)
MZF
Profil
Strejda Jimbo

Ani ta šipka nemusí být abs. pozicovaný prvek. Můžeš totiž celou hlavičku (včetně šipky; prostě všechno, co je nahoře) vložit na pozadí pomocí CSS. Což bych doporučoval. Ušetříš tím kód a i práci. Je to běžná praktika.

Když jsem začínal, tak jsem také využíval abs. pozicování. Když postoupíš, tak zjistíš, že pro tvorbu jednoduchých layoutů (ale i těch složitých) ti bohatě stačí plovoucí prvky. Doporučil bych ti tedy používat abs. pozicování co nejméně, pokud možno vůbec.
Strejda Jimbo
Profil *
Jo to je dobrej nápad - jen s tou šipkou by to asi nefungovalo > není to jen obrázek ale odkaz. Navíc je to tak trochu podvod - to ten web vlastně neskládám ale kreslím ;) - každopádně to ušetří spoustu práce, je to praktické a nevidím důvod proč bych to neměl používat (on se zas třeba nějaký najde).
Díky za rady - absolutní pozicování budu používat co nejméně a s rozmyslem.
krteczek
Profil
Strejda Jimbo: to cos nakreslim rozřež na 3 obrázky (myslím že to bude bohatě stačit):
1. hlavičku: to je jasné prostě celý vrch až těsně pod ten přechod
2. pozadí: 20px vysoký a na šířku obalovacího divu široký pásek toho s větlého pozadí
3. patičku: ten spodek odřež v příhodném místě tak aby vypydala k světu
umísti je na pozadí, první a třetí s vlastností background:url("obr.jpg") no-repeat;
a prostřední s vlastností ... repeat-x;
krteczek
inocencz
Profil
A já se ptám: myslíte, že je lepší použít první způsob (definování každé části stránky zvlášť) nebo druhý jednoduší (použití obrázků na pozadí)? Sám nevím - zajímá mě názor světaznalých webdesignérů s praxí.
MZF
Profil
Jednoznačně druhý. Je nejen snazší, ale také efektivnější, přehlednější v kódu a použitelnější.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0