Autor Zpráva
Suta
Profil
Kdo dokáže odpovědět (poradit) na níže položené otázky, má u mě velké + (tj. PLUS MÍNUS hodně...). K věci:

- Po dvou letech začínám dělat nový designe stránek.
- Chci se již vyhnout rámům, po dlouhém zvažování jsem se rozhodl pro pozicované divy a ifrejmy.
- Na pozadí chci mít "mírnou grafiku" přes celou stránku.
- V umístění oblastí pomocí DIVů (vůči pozadí a logu) není problém, v ifrejmu, do kterého posílám různé další stránky ano. Problém je v následujících otázkách:

? Jak vyřešit obrázkové pozadí, když vložený ifrejm ho nectí? Ifrejmu (alespoň jsem to nenašel) vložit pozadí nejde. ?
? Nahoře má být logo, i při rolování stránkou. Jde zafixovat mu pozici, když je tam zobrazováno pozicovaným DIVem? Ne-li, jak?
? Když nebudu mít prostřední část (největší, obsah) v ifrejmu, jak ho pak můžu po odkazu jinam vyměnit (např. místo historie... budu chtít zobrazit fotogalerii aj.)?

... pro mě začarovaný kruh.


(( i když stránky jsou ve výstavbě, možná někomu pomůže jejich náhled: http://suta.wz.cz ))

Případné Srdečné díky všem. Suta.
Yuhů
Profil
> ? Jak vyřešit obrázkové pozadí, když vložený ifrejm ho nectí?

ano, nectí. Iframe je samostatná stránka, která nectí nic, protože teoreticky neví, že je jenom v iframe.

> Ifrejmu (alespoň jsem to nenašel) vložit pozadí nejde. ?

jde, ale musí se nastavit v té stránce, která se načítá dovnitř do iframe.

Jestli chcete, aby pozadí vizuálně navazovalo, zkuste si najít něco o background-position a vyzkoušejte záporné hodnoty.

> ? Nahoře má být logo, i při rolování stránkou.
> Jde zafixovat mu pozici, když je tam zobrazováno pozicovaným DIVem? Ne-li, jak?

dost dobře mu zafixovat pozice nejde. Explorer neumí display: fixed, který je na to určený. V Exploreru jsou na to jenom obezličky. V praxi se to řeší javascriptem, využíváním bugů nebo tím, že se ve skutečnosti při rolování roluje jenom tou textovou částí stránky, která je uzavřena do divu s overflow: auto;. Ale to je dost komplikované a omezující řešení.

http://www.pixy.cz/pixylophone/2004_05_archiv.html
http://www.jakpsatweb.cz/weblog/a/1098862620-simulace-position-fixed-v -exploreru-6.html

> ? Když nebudu mít prostřední část (největší, obsah) v ifrejmu,
> jak ho pak můžu po odkazu jinam vyměnit (např. místo historie... budu chtít zobrazit fotogalerii aj.)?

Velmi špatně. V tomhle ohledu jsou rámy elegantnější. Většinou se to neřeší tím, že by se měnila jenom část stránky, ale vymění se prostě celá stránka, do které je znovu zapsáno menu a okolí. Možnosti popisuju v článku
www.jakpsatweb.cz/include.html

> ... pro mě začarovaný kruh.

jo, to pro leckoho. Pro mě svým způsobem taky
Mingan
Profil
Asi není co dodat. Řeščil jsem podobný problém, ale kvůli pozicování patičky. Ve výsledku jsem udělal hlavní obsah jako div s owerflow: auto a roluje se jenom obsahem. Jinak je lepší načítat menu jako iframe. Někde na webu o tom píše Yuhů.
Anonymní
Profil *
Díky, Yuhů za cenné rady.
Ještě jedna věc, dá se nastavit ifrejmu fixlá pozice? Aby se nehýbal při rolování, jen jeho obsah? Nemůžu to nikde najít.
Suta
Profil
Pardon, anonym = já.
Honza Hučín
Profil
Suto, čti prosím pozorně. Yuhů ti napsal:
--------------------------------------------------

> Jde zafixovat mu pozici, když je tam zobrazováno pozicovaným DIVem? Ne-li, jak?

dost dobře mu zafixovat pozice nejde. Explorer neumí display: fixed, který je na to určený. V Exploreru jsou na to jenom obezličky. V praxi se to řeší javascriptem, využíváním bugů nebo tím, že se ve skutečnosti při rolování roluje jenom tou textovou částí stránky, která je uzavřena do divu s overflow: auto;. Ale to je dost komplikované a omezující řešení.

http://www.pixy.cz/pixylophone/2004_05_archiv.html
http://www.jakpsatweb.cz/weblog/a/1098862620-simulace-position-fixed-v -exploreru-6.html

Také buď prosím trpělivější a nezakládej další téma na ten samý problém. Smazal jsem ho. Díky za pochopení.
Suta
Profil
Ono je to trošičku jinak. Odpověď Yuhůa na: Jde zafixovat mu pozici, když je tam zobrazováno pozicovaným DIVem? ... byla na moji otázku ohledně fixlé pozice loga. O pevné pozici IFRAME jsme se nebavili...
Nicméně bratr tvrdí, že dřívě dělal stránky, kde byla zafixována celá stránka i IFRAME, jen text v něm roloval... Bohužel už se nevzpomíná, jak.
Hm?

Za smazání "nedočkavého" tématu díky. Chápu to. Suta.
Mingan
Profil
Suta to je úevný nastavení velikosti iframu (nevím jsetl i to jde i u divu) a tomu dáš overflow: auto.
Suta
Profil
Myslím že takto nee.
Yuhů
Profil
Suto, jsou na to způsoby, jak iframe zafixovat. Dělá se to přes divy a overflow, nebo přes přepočítávání pozice v javascriptu. Nikdo z nás ti neporadí konkrétně úplně přesně, jak to udělat, protože to myslím nikdo z nás běžně nedělá. Protože ví, že to není dobrý nápad.

Ona je totiž fixní pozice čehokoliv děsná lameřina. Ještě tak logo, to chápu, že chce někdo mít na stránce pořád logo. Ale celý iframe? Děsně nerad odpovídám tímhle stylem, raději poskytuji řešení než abych mudroval, ale tentokrát se tomu už neubráním. Cokoliv, co na stránce zafixuješ napevno, totiž omezuje uživatele, který si pak na to místo nemůže narolovat obsah na čtení.

> Nicméně bratr tvrdí, že dřívě dělal stránky, kde byla zafixována celá stránka i IFRAME,
> jen text v něm roloval

ano, to v principu udělat jde. Ale uvědom si, jaké šílené to má nevýhody. Tou hlavní nevýhodou je, když uživatel přijde na stránku z vyhledávače, jenomže ta stránka se mu neobjevila v iframe, takže nevidí logo ani navigaci, prostě nic kromě obsahu. To už to rovnou můžeš dělat ve frejmech a budeš to mít jednodušší.

Jestli ode mne přijmeš dobře míněnou radu, tak se prosím vykašli na fixní pozice a soustřeď se na důležitější věci. Nech uživatele, ať si všechno hezky odroluje.
Suta
Profil
Brrrr. Sprcha. Já ti úplně rozumím, Yuhů. Jenže podívej: chci udělat stránky od základů co možná nejlépe. Na webu píšeš, že frame NE, iframe NE, teď že nic NEfixovat... Já ale určitě chci někam směřovat odkazy (do určité stránky), a v žádném případě nechci, aby se nová stránka vždy načítala do celého okna! Tudíž jsem v koncích, chápu-li to dobře.
Taky mě často tvoje kritika (stejně často, jako se tato tvá "kritika" objevuje na tvém webu jakpsatweb, a je to dost často) vůči frame a iframe překvapuje, protože je velké množství autorů stránek, pro které je tento systém výhodný po mnoha stránkách. To, že se na základě odkazu z vyhledávačů může člověk dostat do "osamocené stránky" určitě může být jedno např. těm lidem, kteří svojí webovou stránku píší pro předem určené človíčky, například pro pionýrský, skautský, turistický oddíl nebo pro jakoukoliv podobnou skupinu.
V takovém případě je "škoda" pro případného "anonyma", který se na takové stránka dostane a nejsou určeny přímo jemu naprosto neúměrná vůči pozitivům, které rámy přinášejí. Já jsem obdobný případ.

Prosím, neuraž se, můj názor. Stručně závěrem: chtěl bych se rámům vyhnout, nemůžu však najít adekvátní náhradu za jejich výhodu!
Yuhů
Profil
Jádro pudla je zde:

> a v žádném případě nechci, aby se nová stránka vždy načítala do celého okna!

Já ti úplně rozumím. V době, kdy jsem začínal dělat stránky, jsem taky nechtěl, aby se stránka načítala znovu do celého okna včetně různých menu, které už jsou vlastně stažené. Ano, to je pravda.

Jenomže se to nakonec ve většině případů ukázalo jako nejmenší zlo. Naopak, pokud načítáš stránku i včetně menu a všeho kolem, dosahuješ stavu, kterému sám pro sebe říkám "konzistence dokumentu". Možná to opravdu neocení skauti čtoucí stránku oddílu, ale třeba nakonec jo.

> chtěl bych se rámům vyhnout, nemůžu však najít adekvátní náhradu za jejich výhodu!

to se ti nedivím, není to snadné. Já sám jsem pro sebe náhradu rámů hledal více než rok. Napsal jsem o tom teď nedávno stránku, kterou možná ještě neznáš. Mrkni prosím na toto:

http://www.jakpsatweb.cz/include.html

Mimo jiné tam doporučuji jednu z možných konstrukcí, která používá iframe na vkládání menu.

> Na webu píšeš, že frame NE, iframe NE, teď že nic NEfixovat.

tady je možná trochu nepřesnost. Frame NE, to ano, nic pokud možno nefixovat, to ano. Ale vůči iframe zas tak vyhraněný nejsem. Když se používá správně, je to v pořádku.

Ale možná mám někde nějakou starší stránku a tam opravdu iframe trochu haním. Maličko se nám změnily prohlížeče, a tak se dá už docela slušně používat.
Suta
Profil
Díky, Yuhů, souhlasím.
(jak to, prosím tě, děláš, že jsi vzhůru často tak často...? :)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0