Autor Zpráva
Blue
Profil
Dobrý den, omlouvám se za zcela triviální dotaz :-(
Chtěla bych udělat menu na levé straně webu pomocí CSS. Našla jsem si nápovědu, že menu udělám takto http://podklady.interval.cz/snizek/160/nav3.html Prosím, jaký zápis pak musí být na jednotlivých stránkách, aby se tam to menu zobrazilo? Nějaký zápis v head nebo v body jednotlivých stránek? Případně můžete mi někdo dát link na stránky, kde by byla ke stažení jednoduchá šablona pro stránky s CSS styly a s menu vlevo? Je mi přes 40, zkouším udělat rodinný web a ztroskotala jsem hned na začátku. Děkuju všem za trpělivost :-)
habendorf
Profil
Prosím, jaký zápis pak musí být na jednotlivých stránkách, aby se tam to menu zobrazilo?

Že by ten stejný :o) ?
Anonymní
Profil *
Inspirace: zde v pravém sloupci trochu více nápadů.
Blue
Profil
Že by ten stejný?
A to mám do každé stránky vkládat takový velký kus kódu? A při každé změně to upravovat na všech stránkách? Myslela jsem, že na každou stránku dám odkaz na JEDNO místo či stránku, kde bude to menu. Tam si to menu nadefinuju a budu ho postupně upravovat a rozšiřovat. A díky tomu provázání se mi to "samo" zaktualizuje a promítne na všech jednotlivých stránkách webu.
Myslela jsem, že menu pomocí CSS může fungovat podobně jako menu pomocí IFRAME. To taky definuju a měním na jednom místě. Znova se omlouvám, jsem natvrdlá, já vím. Prosím o vysvětlení pro blbce a BFU ;-)
Railbot
Profil
Blue
To by bylo hezké, že ano, kdyby to šlo takhle lehce. Naštěstí něco podobného je dobře možné. PHP funkce include.
http://polopate.jakpsatweb.cz/index.php?page=include
http://www.jakpsatweb.cz/include.html
Railbot
Profil
Myslela jsem, že menu pomocí CSS může fungovat podobně jako menu pomocí IFRAME.
Pomocí CSS lze definovat vzhled a rozmístění prvků na stránce, ne jejich funkčnost. Iframe je něco úplně jiného.
Blue
Profil
PHP funkce include
Aha, ta funkce include - to je asi ono, co hledám. Prosím ještě - bude to fungovat všude? Tj. i když budu mít stránky na nějakém levném hostingu? Asi ne, že? Tady píšou "Musí být na serveru, který podporuje PHP"
Railbot
Profil
Blue
PHP v dnešní době podporuje každý hosting, placený i neplacený, takže bez obav.
Blue
Profil
Děkuju :-) Prosím, můžu ještě jednu otázku? U toho menu vytvořeného pomocí INCLUDE musím někde nějak zadat, jak má být to menu vysoké, široké, kde přesně má na té stránce ležet atd. Polohu toho includovaného textu určuju už jednotlivě v kódu těch stránek, kam se to menu bude "promítat"?
Railbot
Profil
Blue
Pomocí CSS se to menu nastyluje (výška, šířka, cokoli) a pomocí funkce include vloží tam, kde přesně má být.
Blue
Profil
Mockrát děkuju, jdu to zkoušet :-)
Anonymní
Profil *
"PHP v dnešní době podporuje každý hosting, placený i neplacený, takže bez obav."
- mám dojem, že freehostingy sweb a webpark ne...
Railbot
Profil
Anonymní
To jsou zrovna dost okrajové a archaické záležitosti. Netřeba na to brát ohled, když existuje množství o hodně lepších free hostingů.
Anonymní
Profil *
Railbot: Máte pravdu, ale kupříkladu sweb má jednu velkou přednost - na rozdíl od jiných freehostingů nevnucuje žádné reklamy.
habendorf
Profil
Blue

Trošku to shrnu, základní možnosti jsou dvě.

1) kód v každé stránce
2) nějaký serverový skript (třeba již zmiňované include / require v php)

Vzhledem k tomu, že jste psala o svém "začátečnictví", nechtěl jsem do toho php tahat. Pokud to chcete testovat na localhostu (prostě na svém počítači), budete si muset nainstalovat nějaký webový server (třeba Apache) a php. To nemusí pro úplného začátečníka být triviální, ale s trochou trpělivosti se to podaří :o)

A při každé změně to upravovat na všech stránkách?
Dobrá otázka. Nicméně třeba PSPad umí najít -> nahradit napříč soubory, takže je to otázka pár vteřin.

Samozřejmě existují další více či méně (spíše více) obskurní způsoby, které zde snad ani nebudu zmiňovat.

Tak ať se daří :o)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0