Autor Zpráva
IvanM
Prosim o pomoc s diakritikou. Na web http://mak.szm.sk jsem pouzil uz snad vsechny mozne spusoby kodovani a pokazde to dela problem s nejakyma pismenama. Najlepsi to vypada s ISO 8859-1 ale presto to neni prave orechove. Jake kodovani pouzit? Dik za pomoc
DJ Miky
Použij jakékoliv, ale hlavně to v něm taky ulož...
Miloš
IvanM
Najlepsi to vypada s ISO 8859-1
Nesmysl – to není kódování pro českou diakritiku. Když iso, tak iso-8859-2

Přesně jak píše DJ Miky – vyber si jendo z následujících:
windows-1250 * iso-8859-2 * utf-8
v tom piš a to uváděj v meta.

Nevíš-li, ve kterém píšeš, dej vědět, jaký program používáš.
Pokud Poznámkový blok, pak je to windows-1250 (umí sice i utf-8, ale kvůli BOM to není dobré řešení).
Pokud PSPad, vidíš to ve stavovém řádku (a můžeš změnit v menu Formát)
Bubák
ISO 8859-1 asi nebude pravé ořechové, je pro západoevropské jazyky.
Pro středoevropské jazyky jsou:
iso-8859-2
windows-1250

Pro všechny jazyky je vhodné kódování utf-8
Z těchto tří kódování si jedno vyber, teprve pak se dá pokračovat.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Dodatek:
Podíval jsem se na úvodní stránku a je v kódování windows-1250, takže ti stačí přepsat meta tag charset a máš to hotové.
IvanM
Diky za reakce. Delam to v software Web Page Maker V2 (zel psat kod primo zadanim prikazu).

To Milos - skousel jsem ISO 8859-2 a kdyz to zobrazim ve Firefox nebo IE je zobrazeni znacne horsi nez s ISO 8859-1. V software ve kterem to delam jde nastavit pro stranku jake kodovani bude pouzito.

To Bubak - Ja sem se dival na na uvodni stranku (index.html) a podle myho je tam <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=ISO-8859-1">

[/b][b]
Miloš
IvanM
ISO 8859-2 … je zobrazeni znacne horsi nez s ISO 8859-1
Ale opravdu to není kódování pro češtinu. Některé znaky v něm opravdu nejsou a není možné je zobrazit (leda snad entitami, ale to se mi nechce zkoušet).
Je to jako vysvětlovat ti, že dům, stavení i barák znamená totéž a je to česky, ale house je v češtině leda tak mládě od husy, o slovech jako Haus, maison, casa, techo nebo дом ani nemluvně.

Učinil jsem pokus, nainstaloval WPM a text
ČAĎ ŠŤASTNĚJŠÍM ŽHÁŘŮM ÚŽASNÝ KŮŇ. ZBYLÉ: ĽĹÓô
čaď šťastnějším žhářům úžasný kůň. zbylé: ľĺóô

uložil ve všech čtyřech kódováních.

Bez chyby vyšel text až tehdy, když jsem nastavil kódovou stránku na windows-1250, takže:
Format – Page Properties – záložková karta Apperance, položka Character Set – zvol User define a napíš tam windows-1250.
k
Profil *
IvanM
rozhodne tam nepis windows-1250 !!
radsi mej kodovani utf-8 hodi se ti i do budoucna
Miloš
IvanM
Jo a dodatek – Nepochopils Bubáka.
Bubák píše: Podíval jsem se na úvodní stránku a je v kódování windows-1250, takže ti stačí přepsat meta tag charset a máš to hotové.
Ty odpovídáš: … a podle myho je tam <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=ISO-8859-1">

To, že tam je iso-8859-1, neznamená, že to je iso-8589-1.
Je to windows-1250, ve kterém je nesprávně uvedeno, že to je iso-8589-1

k
„K“ kecá. Ten program to jako utf-8 neuloží. Uloží to jako windows-1250 a do meta napíše utf8 (dokonce bez pomlčky!) a výsledek je tento:
�A� ��ASTN�J��M �H���M ڎASN� K��. ZBYL�: ����
�a� ��astn�j��m �h���m �asn� k��. zbyl�: ����
Miloš
k
PS: To byla jasná ukázka toho, jak by to dopadlo, kdyby se IvanM řídil podle tvé rady.
Což neznamená, že jsem proti utf-8. Znamená to, že v tomto případě ho IvanM nemůže použít.
k
Profil *
Miloš
No ja mel namysli aby pouzil kodovani utf-8. A to tak ze to bude mit v hlavicce a samotny soubor/DB bude ulozena take v utf-8.
To ze to neumi program ve kterem to tvori jsem nevedel. Ten program neznam.
Miloš
k
Já ten program taky neznal, ale protože mi ty problémy připadaly podezřelé, tak jsem ho zkusmo nainstaloval.
Jinak ale věta rozhodne tam nepis windows-1250 !! zavání náboženským fanatismem; I kdyby IvanM nedělal stránky ve výše zmíněném programu, dělal by je pod we windows (ne v linuxu, na na mackovi). Pokud nehodlá používat speciální znaky (řečtina, japonština blablabla), je úplně šumák, které (vhodné) kódování použije (iso, win, utf). Pokud by našel v nějaké stránce překlep, asi by ji bleskem otevřel v notepadu (i kdyby jinak používal PSPad nebo cokoli jiného) a překlep opravil. Byla-li by chyba v diakritice, v ISO by notepad moc neposloužil. A editace UTF v notepadu? Nacpal by tam BOM. Čili na kódování windows-1250 nevidím nic zavrženíhodného.
k
Profil *
Miloš
Ja ho nezkousel jelikoz na debianu bych ho asi tezko rozchodil. Z toho sameho duvodu nemam rad stranky s kodovanim windows-1250, jelikoz pod jinymi systemy je diakritika stejne zk..vena.
Miloš
k
Jistě, tobě bych taky nevyvracel iso-8859-2 nebo utf-8, protože pod linuxem se windows-1250 edituje blbě.
Ale je-li stránka vytvořena v nějaké kódové stránce a je to patřičně uvedeno v meta, neměl by být problém se zobrazením. Nebo používáš prohlížeč, ve kterém máš problémy zobrazit stránky zapsané ve windows-1250? Co to je za prohlížeč?
los
Profil *
k
Windows-1250 je štandardné kódovanie ako hocijaké iné. Ak s ním má nejaký systém problém, tak je to skôr nedostatok toho systému. Debian nepoužívam, ale silne pochybujem, že by ho nezvládal.
IvanM
to vsem

Diky hosi za slovni prestrelku ale to jsem z toho jelen jake kodovani mat tedy pozit pro korektni zobrazeni.
Pokud to nejde nastavit korektne v zminenem programu jakym spusobem to muzu udelat? Notepad nainstalovan mam - mozna to bude prvi tag pro zvladnuti html prikazu :-)
Miloš
IvanM
I v tom zmatku jsi mohl vytěžit klíčovou informaci:
Program Web Page Maker ukládá vše jako windows-1250 nezávisle na tom, co do META napíše.
Tudíž ještě jednou:
Format – Page Properties – záložková karta Apperance, položka Character Set – zvol User define a napíš tam windows-1250
Jasné?
IvanM
to Milos
Jasne pane. Diky za pomoc

Jeste jeden dotaz. Kdyz se podivas na stranky vsechny maji osazeni od leve strany ale strana LINKY je narazena na levou stranu. Nevite poradit proc je tomu tak a jak dosahnout aby take strana LINKY byla osazena stejne daleko od leve strany?
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.