Autor Zpráva
Toník
Profil *
Ahoj, koupil jsem si monitor od HP, úhlopříčku 20 http://www.monitory-lcd.cz/hewlett-packard-hp-l2065-1290-p.html . Předtím jsem měl 17 Neovo. Trápí mě skutečnost v pravdivosti barvách. Nový HP je krásně barevně sitý, ta inovace je znát. Jen mé webové díla vapadají prapodivně. Na starém Neovo jsem se je snažil barevně vyladít. Celkově byl obraz světlejší a barvy byli zašedlejší.

Teď na novém HP jsou weby příliš kontrastní, přesycené barvami, že se na to koukat nedá. Pohrál jsem si s podsvícením a kontrastem, ale nevím jak zaručit pravdivost barev. Třeba kvalitní weby renovovaných firem mají jejich weby stále podobnou barvu, jako jsem to viděl na starém lcd. Teď mi přijde, že mé stránky mohou vypadat úplně barevně jinak na jiném monitoru.

Nevíte jak docílit podobné barevnosti na všech zařízeních? Je to pro mě otázka života a smrti. Jsem hlavně grafik - je to pro mne důležité. Děkuji za rady...
Railbot
Profil
Toník
Jako grafik bys měl vědět, že nejlepší jsou stará 19" CRT. Ne, teď vážně. Jde o to, jaké vlastnosti má tvůj monitor. Kontrast, jas atd. Může se stát, že i přes snahu nastavit vše co nejlépe se to zkrátka nemusí povést, protože to llépe nejde. To nezbývá než doporučit, aby sis pořídil jiný, kvalitnější monitor, který není potřeba dodatečně štelovat a ladit. V tvém případě by t bylo jistě lepší než se trápit s monitorem, jaký popisuješ.

Jinak samozřejmě nikdy nemůžeš docílit stejných barev všude. To je jasné.
Toník
Profil *
Já jsem zatím stále školák a pochybuji, že mi rodiče pořídí další monitor. Já jsem rád, že mi k Vánocům koupili apoň tenhle, který je poměrně kvalitní. Konec konců ho dá se říct doporučuje i Radek Hulán http://radekhulan.cz/item/jaky-konkretni-model-lcd-si-koupit .

Kontrast : 800 : 1
S-IPS obrazovkou, která je údajně co se týče barevnosti jedna z nejlepších.

Jedná se o slušný monitor, přece ho nehodim z okna.

Nemám žádné zkušenosti s kalibrací, nemohlo by to pomoct?
Toník
Profil *
Railbot: Co se týče CRT, tak nemáš pravdu. Ty nejlepší LCD jsou na tom už lépe, což se ale nedá říci o všech.
Railbot
Profil
Toník
Aha, školák. Zmátlo mě to tvoje nazvání se "grafikem".
Ohledně těch CRT vím to od "našeho" grafika, který se tvorbou zabývá už dlouhá léta, takže zůstanu u jeho zkušeností.

A co že ten monitor doporučuje Radek Hulán, to je mimochodem vůbec kdo? Neznám.
Mám monitor s kontrastem 1400:1, takže zase taková špička ten tvůj rozhodně nebude. Jistěže ho nehodíš z okna. Hold se musíš snažit správně ho nastavit. A příště lépe vybírat.
Toník
Profil *
Ježíš, takže mám kšunt? Jestli máš takto vysoký kontrast, tak třeba tento špičkový monitor http://www.monitory-lcd.cz/fsc-p24-1w-1512-p.html má pouze 1000:1. Stojí 30 000 a nemyslím si, že kontrast je to nejdůležitější. Pokud máš podobnou pecku, tak se tvým názorům nedivím, ale to neznamená, že každý má takto úžasný monitor případně tolik financí.

Já si myslím, že pro začátek mi dobře poslouží a určitě musí existovat něco pro zlepšení. Řekl bych, že o tom moc nevíš. Bohužel já také ne.
Toník
Profil *
Například, jak vydíte tuto fotku. Já ji vnímám jako hezky barevnou a normální pro běžné oko. Jak vy? Není moc světlá, tmavá či kontrastní?Díky za odpovědi.
Toník
Profil *
Větší .
djlj
Profil
Toník
Já ji mám taky hezky barevnou - mám LCD 19" HP (změny barev při přechodu z CRT jsem nepocítil).
llook
Profil
To se blbě posuzuje. Pro kalibraci těch nejdražších displejů existují různá drahá zařízení, u těch levnějších to musíš zkusit tak nějak od oka.

Napadá mě tohle. Zkus si vzít nějaké kvalitně tištěné barevné tiskoviny, které mají na webu elektronickou verzi (například letáky od Vodafone: http://www.google.com/search?q=site%3Awww.vodafone.cz%2Fpdf ) a šteluj, dokud ty elektronické nebudou mít podobné barvy jako ty tištěné.
Gekon
Profil
Toník
Zkus Adobe Gamma.

Já slečnu Elishu vidím poměrně normálně, tak, jak bych jí asi vidět měl.
Neddy
Profil
Jo no, pekna, fakt mas moc peknou holku ;)
A jinak co se monitoru tyce, tak sis mel koupit Fujitsu-Siemens P20-2 (ten co je taky na tech strankach jak pises). Ja mam P19-2 a nemuzu si stezovat. Vlastni rezimy (den, noc - aby to moc nesvitilo, film...), moznost uplne detajlne nastavit cokoliv... ale stejnak nejlepsi monitory jsou laserovy [pokud nevite o co se jedna, tak pro lajky vysvetleni zde http://www.chip.cz/novinky/?clanek=9040 (a ty experti at si to vygooglujou)].
Toník
Profil *
Díky, zkusím študovat tuto problematiku, snad se k něčemu dobéřu. Neddy: Kéž by byla moje. :o)
flz
Profil
mozno ti pomozu tieto clanky

http://grafika.sk/clanok/co-ma-grafik-vediet-o-monitoroch-i-crt-a-lcd- vseobecne/
http://grafika.sk/clanok/co-ma-grafik-vediet-o-monitoroch-ii-profesion alne-lcd-monitory/
http://grafika.sk/clanok/co-ma-grafik-vediet-o-monitoroch-iii-trvaly-o braz/
Toník
Profil *
flz: Díky za relevantní odkazy, ale to co hledám tam nebylo.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0