Autor Zpráva
Anonymní
Profil *
Mám velké trápení... Chtěl bych vědět a umět vytvořit stránky, kde se natahují a zobrazují informace z nějaké databáze. Třeba z tabulky v Exelu, nebo jiné - nevim v jaké formě bývají databaze. Jde mi o to, že bych vytvořil jednu šablonu a ta by si dosazovala na definovaná místa data z té databáze. Uvedu přiklad: Autobazarová nabídka vozů na internetu - stále stejná stránka, jen se z databáze dosazuje např. Značka vozu, model, stáří, výbava, barva a jiné. Každý tvrdí, že je to moc složité. To chápu. Ale používá to spousta lidi, tak to nekdo musi přeci umět. Nevim kde se o tom mohu dočíst a nevim na koho se obrátit v případě problému. Chtěl bych to moc a moc umět... děkuju za radu
Yuhů
Profil
Jasně, tohle je docela komplikované. Ale dá se to vyřešit.

Nejčastější řešení se jmenuje PHP.

Trochu teorie -- aby se data mohla do stránky doplňovat, musí databáze s daty běžet na serveru. Z databáze se ta data nějak doplňují do stránek. Je více způsobů, jak se tam mohou doplňovat, ale obecně vzato se to vždy dělá nějakým programovacím jazykem. Serverovým jazykem.

Nejčastěji se na to používá PHP a ASP. PHP je obvyklejší a lacinější varianta. Další studium:

http://www.jakpsatweb.cz/php/
http://www.jakpsatweb.cz/programovani.htm

Asi nejlepší studijní literatura na PHP je knížka PHP od Jirky Koska. Musím říct, že se mi vrátila určitě stonásobně.
halogan
Profil
Yuhů: Nevim, zda je uplne nejlepsi v dobe PHP5 odkazovat na Koska, co pise o PHP3... pak se clovek nenauci veci jako superglobalni promenne apod. Doporucoval bych spis tu nejnovejsi knizku od Grady ( nevim jak se jmenuje) nebo tu knihu od Wellinga a Thomsonove (nebo nejak tak). Omluvte me, nepamatuji si jmena.
Radim H.
Profil *
Zřejmě nejlepší kniha je skutečně nejlepší ta od Jiřího Koska. Nebál bych se na knihu odkazovat, protože některé servery nepodporují PHP 5. Dobrá kniha je například PHP: Programujeme profesionálně (nicméně můj bratr jí nedoporučuje). Bratr začal pro začátečníky psát PHP blog.

Radim H.
Brouzdej.cz
zuza
Profil *
chtela bych se zeptat jak fungují databáze na internetu poradíte mi????
Yuhů
Profil
Zuzo, to je jako kdyby ses zeptala, jak funguje autobus. Co konkrétně potřebuješ vědět?
Leo
Profil
Yuhu

Pri vsi ucte / ten, kdo vubec netusi, co dane slovo znamena nemuze mit konkretni dotaz. Takovyhle dotaz si musis prelozit: CO je to ta databaze na internetu, a pak muzes podat odkaz na zakladni info, uvod do problematiky, atd. Nevim, jestli neco takovyho k databazim mas na jakpsatweb. Jinak pokud clovek netusi co je to tvorba stranek na serveru skriptem, je potreba zacit od toho / staticke stranky v html <- php <- databaze. Leo
thingwath
Profil
Čímž se dostáváme k tomu, že se projevuje trochu jiné zaměření jakpsatweb.cz, kterýžto web, ačkoliv skutečně dobře zpracovává témata jako HTML, CSS a Javascript, databáze prostě nepopisuje. Je ovšem logické, že tu lidé ty informace hledají, protože tuší, že se psaní webů týkají.

Upřímně si myslím, že jpw by mělo obsahovat jednoduché a srozumitelné popisy základních technologií. Například jednoduché vysvětlení HTTP protokolu by bylo pro lidi, kteří chtějí programovat v PHP a neví jak na to, velmi užitečné.

Dalo by to sice práci, ale přijde mi, že taková věc u nás chybí.
Leo
Profil
"Například jednoduché vysvětlení HTTP protokolu"

To jo, a to i pro ty co delaji jen staticke stranky, Leo
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0