Autor Zpráva
majstersveta
Profil
keď mám u seba rozlíšenie 800 na 600 a robím stránku, dám veľkosť písma napríklad 15 pixelov - nevie niekto ako to môže vyzerať (tá veľkosť písma) napríklad na 2048 na 1536 pixelov?
alebo lepsie - ako mam nastavit velkost pisma, aby bolo čitateľné aj na väčších rozlíšeniach?
Marty
Profil
Pro lepší viditelnost bych deklaroval písmo v relativních jednotkách(třeba em, nebo procenta), pak budou pěkně čitelná i na velkém rozlišení i když to ale bude mít trochu větší nároky na tvorbu layoutu.
majstersveta
Profil
skusil som to v percentách, ale nejak som to nepochopil že s čoho sa tie percentá počítaju - zadal som 50% a bolo to asi 15 az 20 pixelov velke.

konkrétne font-size: 50%

a keď som dal 15% bolo to uplne male, az sa to nedalo čítať

a čo je to em??
Marty
Profil
Em je násobek velikosti písma nadřazeného elementu.
1 em = 100%

Pokud budeš mít div, kterému nadeklaruješ velikost písma 1.5em(tedy 150%) a do něj vložíš další div, kterému nadeklaruješ velikost písma 1em(tedy 100%), ten vnořený div bude mít stejně velké písmo jako jeho rodič.

S těmy procenty to bude něco podobného.
Szucs
Profil
a čo je to em??
http://www.jakpsatweb.cz/css/font-size.html
majstersveta
Profil
dakujem vam, moja chyba, neprecital som si to poriadne
Honza Hučín
Profil
100% se bere jako defaultní velikost písma u uživatele. Může se to lišit, ale nejobvykleji to je 16px. Pochopitelně uživatel si může velikost písma změnit (u ne-IE vždy, u IE tehdy, je-li v relativních jednotkách), takže design by neměl být úzce závislý na jedné velikosti písma.
Používáš-li úzké písmo (Times New Roman, Arial nebo obecně definici font-family:serif či sans-serif), doporučuji dát 100%. U mohutnějšího písma jako Verdana bych šel níž, tak na 90% nebo ještě méně.
Pachollini
Profil
Jen pro doplnění: IE do verze 5.5 včetně má tu výchozí velikost defaultně nastavenou větší (než IE 6 a ostatní browsery), takže je dobré definovat výchozí velikost pro tyto prohlížeče jinak než pro ostatní, např. takto:

* html body{font-size: x-small;} /* použije se ve všech IE */
html bod\y{font-size: small;} /* escapovenému písmenu IE < 6 nerozumí */
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0