Autor Zpráva
ucho
Profil *
co je lepsie?
roberta
Profil
ucho
oboje je dobré
Icepoint
Profil
linux je lepsi ... pokud se s tim umi, tak je bezpecnejsi, stabilnejsi ......... a mnoho dalsich vyhod ... navic je zdarma a nemusis mit licenci ;)
one_k
Profil
Icepoint
Ucho se pta na serverovy OS. Zde si troufam tvrdit ze Win server vs Linux je co se tyce bezpecnosti a stability naprosto shodny - vse zalezi na administratorovi.

Spis zalezi co chces aby server zvladal. Napr. ASP pod Unixovymi OS nerozchodis(teda korektne ne) atp..
roberta
Profil
Icepoint

pokud se s tim umi, tak je bezpecnejsi, stabilnejsi
toto nie je pravda

a mnoho dalsich vyhod
ktoré? nepretržitý support?

navic je zdarma a nemusis mit licenci
záleží na distribúcii a osobne by som si linux zadarmo na server nedal... kto mi zaplatí škody, ak náhodou nejaké vzniknú? open source programátor?
Davex
Profil
roberta
osobne by som si linux zadarmo na server nedal... kto mi zaplatí škody, ak náhodou nejaké vzniknú
Je snad znám nějaký případ, kdy někdo zaplatil škody způsobené komerčním OS?
quinux
Profil
ucho
Linux je levnější co se týče stability a bezpečnosti tak souhlasím s názory, že to vyjde nastejno.

one_k
Napr. ASP pod Unixovymi OS nerozchodis(teda korektne ne) atp..
IMHO ASP na Linuxu není problém.

roberta
záleží na distribúcii a osobne by som si linux zadarmo na server nedal... kto mi zaplatí škody, ak náhodou nejaké vzniknú? open source programátor?
Právníci MS či jakékoliv jiné společnosti vyrábějící OS jí z odpovědnosti za škody rychle vysekají. Ani si neškrtneš ;o)
roberta
Profil
Davex, quinux
to som si vymyslel iba ako príklad :) ďalším by mohol byť, teraz si nevymýšľam, napríklad neexistencia driverov na dosť hardveru. u nás napr. mobilný operátor predáva USB modem na pripojenie k internetu a na linuxe to proste nerozchodíš, jedine, že by si driver naprogramoval sám :)
quinux
Profil
roberta
ďalším by mohol byť, teraz si nevymýšľam, napríklad neexistencia driverov na dosť hardveru. u nás napr. mobilný operátor predáva USB modem na pripojenie k internetu a na linuxe to proste nerozchodíš, jedine, že by si driver naprogramoval sám
Promiň, ale teď mícháš problémy desktopu se serverem ;o) Server nebudeš připojovat přes mobilní internet ;o) Všechny problémy s drivery se dají ošetřit při nákupu serveru, kdy budeš vybírat jen HW s existujícími ovladači.
Martin
Profil
roberta
Co tak tady čtu, tak zkušenosti s linuxem na serveru nemáš prakticky žádné. Je to tak?
nightfish
Profil
Martin
poctíš nás i nějakým příspěvkem k tématu?

jinak tato debata nemá moc smysl, pokud kolega ucho nespecifikuje, k čemu by takový server chtěl používat, do jaké sítě by jej chtěl připojit, jaké na něj má prostředky, zda-li disponuje správcem znalým administrace Windows nebo UNIXu

pokud by to měl být "server", postavený na nějakém starším stroji, jehož jediným účelem bude testování webových stránek a kolega ovládá administraci Linuxu a nebo má chuť se učit, tak je Linux jasná volba
ucho
Profil *
ide len o to ze co si mam vybrat z ponuky sk-domeny . chcem OPTIMUM.
idel len o stranky jednej malej firmy cize html + PHP na odoslanie mailu...
Na linuxe je tam viac moznosti ale to asi nebude rozhodujuce, ci...?
quinux
Profil
ucho
Máš-li to v PHP tak není windows potřeba. Naopak Linux ti může přinést do budoucna větší možnosti.
Davex
Profil
ucho
Takto měl znít původní dotaz. Lepší parametry a výhledy do budoucna tam má verze na Linuxu (.htaccess, mod_rewrite, neomezný počet subdomén, vlastní stránka 404 a eAccelerator).
roberta
Profil
quinux
Server nebudeš připojovat přes mobilní internet ;o)
hlavne, keď sa po kábli dá iba cez dial-up... niekedy si nenavyberáš :)
ucho
Profil *
quinux
kedy je win potrebny?
quinux
Profil
ucho
kedy je win potrebny
No, když budeš dělat v ASP, .NET tak potom budeš potřebovat win ;o)
ucho
Profil *
takze myslim ze zatial tu vyhrava linux
nightfish
Profil
ucho
ano, v tomto konkrétním případě je výhodnější zvolit webhostingový program, který poběží na linuxovém serveru
roberta
Profil
Martin
zato ty sa vyznáš aspoň do webdesignu :) v IE7 sa mi to zobrazuje asi takto...
http://test.ikoner.sk/peli.gif
ucho
Profil *
budem s tym vediet robit? je to to iste ako win? (upload, databazy, maily...)
quinux
Profil
ucho
Bude tam administrace s nápovědou. Nic na tom není. ;o)
Backup
Profil *
roberta
Heh, nevím co řešíš, IE7 je prasárna, co neumí dodržet standarty, tak bych se tady moc neoháněl :)

Linux umí docela dost HW, a pochybuju, ze clovek co si koupí hodně nový a dobrý počítač nemá na to, aby si pořídil i linku, a nebude pořizovat USB gprs modem :) Příjde mi to jako bys do ferrari dával pohon na plyn :) Přes mobilního operátora ti to pojede tak pomalu, že ti stačí tak 233 s 64MB Ram, a u té nebude s HW problém ;)

Mno, a jinak můj osobní názor je, že Linux je na server mnohem lepší, když se podíváte na problémy, Microsoft a servery běžící na OS Win, měli poměrně velké škody, a IT firmy doporučovali přechod na linux :)

Za Win zaplatím za server edici: 10 000Kč, software a podobné věci pro vzdálenou správu a antiviry, to je tak dalších 3000Kč, u linuxu to mám zadara, a ještě mám jistotu, že jakýkoliv problém se objeví, tak bude pracovat X programátorů, kteří jej ihned opraví :)
nightfish
Profil
Mno, a jinak můj osobní názor je, že Linux je na server mnohem lepší, když se podíváte na problémy, Microsoft a servery běžící na OS Win, měli poměrně velké škody, a IT firmy doporučovali přechod na linux :)

konkretizuj ty problémy prosím

Za Win zaplatím za server edici: 10 000Kč, software a podobné věci pro vzdálenou správu a antiviry, to je tak dalších 3000Kč, u linuxu to mám zadara, a ještě mám jistotu, že jakýkoliv problém se objeví, tak bude pracovat X programátorů, kteří jej ihned opraví :)

hehe
kde u linuxu bereš tu jistotu, že když se objeví problém, že bude zajímat X programátorů, kteří jej ihned opraví? bezmezné spolehání se na komunitu může být dosti nebezpečné...
traffor
Profil *
Na server rozhodně LINUX !
yderf
Profil
myslim, ze ak PHP, tak linux - predsa len PHP "predpoklada" (mnoho specifickych funkcii), ze bude bezat na Unix-like systeme.

a len tak btw - linux vs. windows tu imho nema zmysel rozoberat
roberta
Profil
Backup
a pochybuju, ze clovek co si koupí hodně nový a dobrý počítač nemá na to, aby si pořídil i linku, a nebude pořizovat USB gprs modem :)
prečo by som sa s kolegami nemohol zatvoriť na projekt trebárs na chatu do lesa, kde nie je natiahnutá pevná linka? a okrem gprs modemov už existujú aj o kúsok rýchlejšie HSDPA modemy. na počudovanie to vyjde drahšie, ako pevná linka, ale nemám na výber, jedine, že by som oželel tú chatu :)

ještě mám jistotu, že jakýkoliv problém se objeví, tak bude pracovat X programátorů, kteří jej ihned opraví :)
toto by som skôr tvrdil o windowse

a inak sa snažím riešiť to, na čo sa pýtal ucho
win vs. linux na serveri - co je lepsie?
a tvrdil som, že je to jedno. samozrejme, kebyže hneď povie, že chce, aby tam bežalo PHP, tak mu odpoviem linux i keď by som mu radšej poradil unix, ale to je len taký malý detail
krteczek
Profil
Při rozhodování jestli hosting na linuxu nebo windows je třeba brát v potaz v čem ty stránky děláš (php/asp/java/...), co potřebuješ (mail, cron,...)
Když vybíráš hosting hledej reference, dostupnost, spolehlivost, podporu, a spoustu dalších věcí.
quinux
Profil
Backup
Heh, nevím co řešíš, IE7 je prasárna, co neumí dodržet standarty, tak bych se tady moc neoháněl :)
Neříkám, že je IE 7 nějak extra kvalitní produkt ale to není ani Opera či Firefox a to včetně těch "standardů".

a pochybuju, ze clovek co si koupí hodně nový a dobrý počítač nemá na to, aby si pořídil i linku
Je jedna věc utratit jednorázově za nový pc X tisíc a druhá měsíčně platit x tisíc za kvalitní linku.

ucho
krteczek to shrnul asi nejlépe :)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0