Autor Zpráva
AtomovyChleba
Hádam je to v dobrej sekcii :)
Mám 15 rokov a webdesign ma baví, zatiaľ síce nemám žiadne referencie, ale nejaké budú ćoskoro.
Chcel by som sa opýtať: čo vlastne všetko mám spraviť aby som si mohol webdesignom zarobiť nejaké peniaze,
je naozaj najlepší sposob robiť to "načierno" (v mojom veku), alebo tými zmluvami ( O dielo, O vykonaní práce...)
ŽL logicky nemožem mať. Poprípade by som uvítal nejaké podrobnosti a tých zmluvách, a hlavne aké máte skúsenosti
(napr. napíšte ako ste vy začali s webdesignom, bez ŽL). Moc sa tomu nerozumiem.
Možno to znie trochu chaoticky, ak hej tak sorry.
Ozaj berte ohľad že som v SR nie ČR.
Diki.
esemeska
AtomovyChleba
Teoreticky může za tebe např. smlouvu o dílo podepsat zákonný zástupce, takže v to nelegální nebude
Mistr
AtomovyChleba
Jedná se o poměrně delikátní téma, takže bych se být Tebou obrátil spíše na nějaký odborný server na Slovensku než v České republice. Avšak třeba i zde dostaneš odpověď na svou otázku.
llook
Právo v SR by mělo být dost podobný, koneckonců taky vychází z práva v ČSSR. Nejsem jistý, jestli zmíněné smlouvy musí být písemně, ale pokud ano, pak bude asi opravdu nejvhodnější "na černo".

ŽL (nebo nějakou jinou právní formu) potřebuješ až v momentě, kdy jde o soustavnou činnost směřující k zisku = podnikání.
esemeska
llook
Samozřejmě, dělat si teď živnostenský list je nesmysl - už jen proto, že ti musí být 18 let.

Nejsem jistý, jestli zmíněné smlouvy musí být písemně
No to by mělo :)

AtomovyChleba
Jen nevím, co je to smlouva o vykonání práce, jestli to na Slovensku existuje tak ok... v ČR jsem to nikdy neviděl. Max. tak Dohoda o vykonání práce, která je mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

Důvod, proč to dělat na černo, je samozřejmě to, že musí být na smlouvě dva podpisy, což je celkem zbytečné jezdit někam pro podpis, ale zase bys měl záruku, že dostaneš zaplaceno.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.