Autor Zpráva
Spajky
Profil
Mám například stránku:
<html>

<head><title>UTF</title>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />
</head>
<body>
Malsufiĉe, aŭto, antaŭ, ĉu, ĝi, ĝis, seĝo.
</body>

Místo znaků specifických pro Esperanto se mi zobrazí otazníky, stejné je to na Seznam.cz. Na esperantských stránkách (třeba lernu.net) se znaky zobrazí správně, tedy tak jak je napíšu. Už jsem na to několikrát narazil, dokonce česká diakritika se mi zobrazila v otaznících.
Nevíte v čem dělám chybu?
djlj
Profil
Soubor nemáš uložen v kódování utf-8.
fandaa
Profil
Pokud používáš PSPad, tak dej Formát > UTF-8..

EDIT:
Samozřejmě u toho otevřeného souboru v tom kódování. ;)
Miloš
Profil
Budeš-li ale stránku, která je kódovaná v UTF-8, otevírat v notepadu, tento ti tam nacpe BOM.

A zcela na okraj:
Pokud píšeš HTML (jak výše vidím), neukončuj nepárové tagy jako v XHTML (<meta … UTF-8" />
Spajky
Profil
Miloš
Stránky vytvářím ve Wordpadu... Jak tedy ty znaky zobrazit? Nepochopil jsem co je BOM. :-)

Okraj:
Někde jsem četl, že bez tohoto ukončení meta tag s kódováním UTF-8 nefunguje.
Leo
Profil
"Nepochopil jsem co je BOM."

Coz nevadi (pokud nechcete delat stranky v PHP a resit chyby s funkci header nebo session_start), Leo
Bubák
Profil
Stránky vytvářím ve Wordpadu...
Pokud jsem si všiml, tak Wordpad UTF-8 neumí, leda tak UTF-16 LE, což není pro delší texty na webu dobrá volba, dokumenty jsou datově 2×větší, než při použití win, nebo iso kódování.
Spajky
Profil
Za použití notepadu (četl jsem, že UTF-8 umí) se místo otazníků (Wordpad) zobrazují některé znaky, ale bez háčků a místo š a ž jsou otazníky.
Edit: Tato písmena "ěščřžýáíéĚŠČŘŽÝÁÍÉ ďĎ ťŤ ňŇ ĉĈ ĝĜ ŝŜ ŭŬ ĵĴ ĥĤ" se zobrazí takto "e�cr�����E�CR����� dD tT nN cC gG sS uU jJ hH".
Spajky
Profil
Ha, přišel jsem na to sám, notepad má funkci uložit soubor v UTF-8. Děkuji za pomoc.
File -> Save as... -> Encoding -> UTF-8
Bubák
Profil
Ukádáš do windowsáckého kódování. IE a Opera pak místo některých znaků zobrazí "čtverečky", FF otazníky.
Pokud chceš používat UTF-8, používej editor, který umí UTF-8, ukládej v UTF-8, notepad umí windows-1250, UTF-16 LE, UTF-16 BE, a UTF-8, při ukládání musíš "své" kódování vybrat.

Dodatek" dlouho jsem neudělal refresh a holt jsi na to přišel sám ;-)
Miloš
Profil
Spajky
Nepochopil jsem co je BOM.
A kliknul sis na odkaz, který jsem na toto slovo navázal? Odkaz vede na Wikipedii, kde máš všechno srozumitelně česky popsané; doufám, že umíš klikat na odkazy a číst.
Spajky
Profil
Bubák
Díky moc. :-)

Miloš
Já jsem tomu moc nerozumněl. Nevím, jestli neumím česky nebo jsem jen blbý.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0