« 1 2 »
Autor Zpráva
Dranel
Profil
Zdravím. Kdo zná trik s 62,5% jistě ví, o čem je řeč. No jde mi o to, zda to mám použít i ve fixním layoutu, kde se šířky layoutových divů nemění... Anebo používat em rovnou a počítat tak s původní velikostí fontu 16pt?
Railbot
Profil
To jsem úplně nepochopil. Co má šířka divů společněho s velikostí písma?
habendorf
Profil
No jde mi o to, zda to mám použít i ve fixním layoutu, kde se šířky layoutových divů nemění...

Použij co chceš. Stejně jako Railbot nechápu souvislost font-size s layoutem.
Manq
Profil
Stejně jako Railbot a habendorf nechápu. Hádám ale, že souvislost nebude žádná.



Špióne
"Trik s 62,5%" znám, ale nevím, o čem je řeč.Ve fixním layoutu to použít můžeš, neboj.
Dranel
Profil
Railbot, habendorf, Manq
Trik s 62,5% se používá pro to, aby 1em=10px, čehož se hodně využívá v různých layoutech (hlavně roztahovacích). Těchto 62,% musí být font-size definovaná pro body. Na druhou stranu jsem se dočetl, že když dám do body font size v procentech, někde se to může znásobit. Proto se ptám, co je pravda a jaká je vaše zkušenost s tímto trikem. Mít pěkně 1em=10px anebo počítat s tím, že 1em=16pt(základní velikost fontu v prohlížečích)?


Manq
Říkej mi prosím Dranel, tajny spion už je za mnou.
Manq
Profil
Mít pěkně 1em=10px.
habendorf
Profil
Trik s 62,5% se používá pro to, aby 1em=10px
Neboj, víme to.

čehož se hodně využívá v různých layoutech (hlavně roztahovacích)
Prakticky se em-layout téměř nepoužívá.

jaká je vaše zkušenost s tímto trikem
Znám, ale nepoužívám.
Manq
Profil
Znám, ale nepoužívám.
Mohu se zeptat, co používáš?
Joker
Profil
Když jsme u tohohle triku, mohl by mi někdo vysvětlit, k čemu je vlastně dobrý?

Při standardní velikosti písma potom mám sice 1em = 10px, jenže se nemůžu spolehnout na to, že uživatel bude mít základní písmo o velikosti 16px. Pokud se nepletu, například v IE může být základní velikost písma v závislosti na nastavení od 12 do 21,33 pixelu.
Takže stejně se nemůžu spolehnout na to, že třeba 10em bude 100px.

A druhý efekt je ten, že když dám tělu stránky font-size 62.5%, výsledkem bude strašně mrňavé písmo, takže to potom budu muset všude přenastavovat.

Takže k čemu to je vlastně dobré?
habendorf
Profil
Manq

Základní definici klíčovým slovem (většinou small pro body) a následně %.
habendorf
Profil
Joker

Takže k čemu to je vlastně dobré?

Dobrá otázka. IMHO právěže k ničemu.
Manq
Profil
habendorf

Pokud se ale nepletu, tak stejný problém nastane při tvém způsobu, nebo ne?
Railbot
Profil
Je to zcela běžné řešení velikosti fontu, spolehlivé ve všech prohlížečích vyjma IE na Macu (ehm, kdyby to náhodou někde používal). Jen s tou výhodou, že velikosti jsou přesné na pixel, a proto prohlížeč nemusí zaokrouhlat a je tedy méně prostoru k případným rozdílům.

A druhý efekt je ten, že když dám tělu stránky font-size 62.5%, výsledkem bude strašně mrňavé písmo, takže to potom budu muset všude přenastavovat.

Proč všude? Nastavíš si obsahu nebo čemukoli 1.2em a potom už jen velikost upravuješ, kde přímo potřebuješ. Ideální.

Takže k čemu to je vlastně dobré?
K pixel-perfect zadání velikosti písma.
Joker
Profil
Railbot
Pořád to moc nechápu- stejně se přece nemůžu spolehnout, že velikost písma mi vyjde nějaký daný počet pixelů, ani že vyjde přesně na celé pixely.

A mimochodem:
spolehlivé ve všech prohlížečích
Ne tak docela. Co jsem zkoušel, platí to 1em=10px jen v "normálních" prohlížečích. Pro IE platí 1em=9,93px. Takže zaokrouhlování o moc jednodušší nebude a spolehlivé to je jen pro rozměry max. 75px.
Dranel
Profil
Joker
Vetšina prohlížeču má základní velikost písma 16pt. A v 90% výzkumů je nastaveno písmo na velikost střední, tj základní. To praví Yuhůovy výzkumy.

Railbot
Dotaz: Velikost písma je dedičná vlastnost? Např když mám...

<div style="font-size: 1.2em;">
<div style="font-size: 0.8em;">Text</div>
</div>

...tak to 0.8em se počítá z velikosti písma body nebo z velikosti písma nadřazeného prvku... já už v tom mám docela mixa.
Railbot
Profil
Dranel
Z nadřazeného prvku samozřejmě.

Joker
Můžeš. Vychází to tak vždy. Nejsou s tím problémy. Odzkoušeno na několika projektech.

spolehlivé to je jen pro rozměry max. 75px
Aha. A teď se vrátmeí z exptrému do reality. Ty jsi někdy použil něco tak gigantického? :)
Railbot
Profil
Vetšina prohlížeču má základní velikost písma 16pt. A v 90% výzkumů je nastaveno písmo na velikost střední,
Tady je to úplně jedno. Zvětšuje se to spolu s tím a přesnost zůstává + zvětšení.
Dranel
Profil
Railbot
Tím pádem se nedá nastavit body 62.5% zároven containeru (obal) 1.4em a zároven ostatním divum jinou velikost... to ti to ty počty pak spíše ztíží nežli ulehčí a 1em=10px je v tom prípade k pí**. Ještě k tomu je problém s line-height...
Joker
Profil
Railbot
U rozměrů prvků překročit 75px není problém. U velikosti písma mi není moc jasné, když chci třeba základní velikost 14px, v čem je lepší zapsat 62.5% + 1.4em (což v IE dá 13,9 => 14px) místo třeba 0.9em (což dá 14,4 => 14px)
habendorf
Profil
S font-size je obecně celkem problém. Já neříkám, že to řešení přes 62.5% je špatné, dokonce pokud vím, používá ho hodně lidí.

Manq
Pokud se ale nepletu, tak stejný problém nastane při tvém způsobu, nebo ne?

Jestli máš na mysli problém s dědičností (násobení velikostí), tak ano, samozřejmě. Taky netvrdím, že můj způsob je lepší. Dokonce tvrdím, že není, je úplně stejně vhodný/nevhodný. Jen už jsem si na něj zvykl a nemám důvod měnit, přechod na em mi nic nepřinese.
Railbot
Profil
Dranel
Dá se to nastavit, samozřejmě, že to jde. Na ty čísla jsou tabulky, nikdo, kdo to používá to nepíše z hlavy...možná jen já, nějaká si už pamatuju :) Je to daň za tu přesnost. Ale každý ať si používá co mu více vyhovuje, já jsem byl přeučen na toto a zvykl jsem si.

Ještě k tomu je problém s line-height...
A to má s velikostí písma souvislost jakou?

Joker
Dá se to i tak. Způsobů je víc. Používej to, co ti nejvíc vyhovuje jako každý. Neberu ti to :)
habendorf
Profil
Railbot

eště k tomu je problém s line-height...
A to má s velikostí písma souvislost jakou?


Asi měl na mysli, že stejný problém (dědičnost vedoucí k násobení) nastává i u l-h.
Dranel
Profil
Railbot, habendorf
To taky ale hlavně to, že pokud se budeš hrabat s 62.5% tak je pak problém s l-h. Třeba 1em l-h je pak pímo úplně v sobě... no prostě problémy... samý problémy!
habendorf
Profil
no prostě problémy... samý problémy!

Já bych všechny ty internety ...
Manq
Profil
Kdyby nebyly problémy, tak by to mohl dělat každý.
Se vším jsou nějaké problémy.

Railbot
Ta tabulka by se mi vážně hodila :o).
habendorf
Profil
Manq

Přibližně:
16px = 100%
15px = 93.75%
14px = 87.5%
13px = 81.25%
12px = 75%;
11px = 68.75%
10px = 62.5%

K věci:
http://riddle.pl/emcalc/
http://www.thenoodleincident.com/tutorials/typography/incremental_diff erences.html
Manq
Profil
habendorf
Palec nahoru.
Joker
Profil
Railbot
Dá se to i tak.
Aha. Takže jestli to správně chápu, není vlastně například font-size 1.2em uvnitř body font-size 62.5% nic jiného, než jiný způsob zápisu font-size 0.75em. Já za tím hledal nějakou další vychytávku :)
Ani mi není moc jasné, k čemu je dobré vědět, že písmo bude většinou vysoké 14px- spolehnout se na to nedá (třeba při pozicování před obrázkem nebo vedle něj) a jestli je text "velký" nebo "malý" je vidět i bez toho.

Jo, ještě jedna věc mimo:Dranel
Velikost písma je dedičná vlastnost?
Ano, pokud má prvek velikos písma definovanou relativně.
Tady mě nepříjemně překvapil IE, který má ve výchozím stylopisu nejspíš nadpisy definované absolutně, takže například ono body { font-size: 62.5% } v IE zmenší text na stránce, ale nadpisy zůstanou pořád stejně velké. Je potřeba je všechny předefinovat.
Dranel
Profil
Joker
To už stejně mám, takže jsem tento problém ani nepostřehl.
habendorf
Profil
Joker

spolehnout se na to nedá (třeba při pozicování před obrázkem nebo vedle něj)

Co se týče layoutu, na velikost textu se nesmíš spoléhat nikdy.
« 1 2 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0