Autor Zpráva
Jack
Profil *
Jaký je rozdíl mezi HTML a XHTML??? V html už nějakou dobu dělám a o xhtml jsem jenom slyšel, ale vlastně jsem si nedokázal nikdy představit co to je? Spíš než vysvětlování že xhtml je programovací jazyk bych chtěl vědět jakej je v tom rozdíl oproti html?
Fred
Profil
Pokud umíš html a trochu anglicky, tak by ti možná pomohl tento tutoriál http://www.w3schools.com/xhtml/ Kdysi jsem měl podobnou neznalost a přečtení tohohle mi v podstatě pro začátek na dlouhou dobu stačilo. Klikni na Start learning xhtml a za hodinku budeš základy umět ;-)
Martin Kuželka
Profil
A nebo česky - Bezproblémový přechod na XHTML.
Suta
Profil
Základní rozdíly mezi HTML a XHTML:
1. XHTML kód je takzvaný case sensitive, což jednoduše znamená, že zápis <H1> a <h1> nejsou totožné. V XHTML se zásadně všechny tagy zapisují malými písmeny.

2. Dva tagy (počáteční a koncový) tvoří takzvaný element a každý element musí být uzavřen. Čili toto je špatný zápis: <h1>Ahoj světe. Toto je naopak správně: <h1>Ahoj světe</h1>

3. Tagy se nesmějí křížit, jinak řečeno: toto je špatně: <p> <strong>Zdůrazněný text</p> </strong>, naopak toto je správný zápis: <p> <strong>Zdůrazněný text</strong> </p>

4. V XHTML je nutno uzavírat i elementy nepárové, jako jsou kupříkladu <img>, <br> a podobně. Nepárové elementy se pak uzavírají takto: <img />, <br />, přičemž se kvůli zpětné kompatibilitě doporučuje před lomítko vložit mezeru.

5. Všechny elementy určené výhradně pro formátování vzhledu stránky byly ve striktním XHTML již zrušeny (kromě normy XHTML Transitional a částečně XHTML Frameset, ale k tomu se dostaneme až v následujících kapitolách). Kupříkladu element <font&g; již nebudete používat, také zarovnání align=center, definice pozadí background nebo definice rámečků border už nelze definovat v XHTML stránce. Všechno formátování bylo odsunuto do CSS kaskádových stylů.

6. V XHTML je třeba klást důraz na správnou sémantiku webu, takže je nutno používat pro jednotlivé části stránky elementy k tomu určené. Při vlastní tvorbě pak vystačíte s naprostým minimem elementů.


Rozdíl je pěkně vysvětlen v článku na owebu.cz, shrnutí je v článku dole.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0