« 1 2 »
Autor Zpráva
TroTis
Profil *
Dobrý den,
Mam par dotazu.

Takže nejdřive mě zajima tag samp a to jestli se ještě použiva nebo už ne? A to hlavně v novych verzich (x)html a u striktnich?

A jak by se řešil teda ten vystup pomoci samp pokud by to nebyl text ale třeba nějake okno nebo tak.
Měl by se screen hodit do tagu img a ten ješte do samp-u? Nebo stači jen do img?

Jinak použivaji se i code,pre,kbd,var u novějšich verzi nebo jsou už zavrženy?

nemam totiž momentalňe přistup k netu abych to zjistil pomoci validatoru a anglicky neumim.
panther
Profil
TroTis
A to hlavně v novych verzich (x)html
to by ti asi vysvětlil Chamurappi, že (x)html není nová verze html

Měl by se screen hodit do tagu img a ten ješte do samp-u? Nebo stači jen do img?
stačí asi jen img

Jinak použivaji se i code,pre,kbd,var u novějšich verzi nebo jsou už zavrženy?
proč by měly být zavrženy? Klidně je používej

nemam totiž momentalňe přistup k netu abych to zjistil pomoci validatoru a anglicky neumim.
na to nepotřebuješ validátor. Pokud nastane situace, že je použít máš, neber na validátor ohled a použij je.
Miloš
Profil
Podle stránky www.w3.org/TR/REC-html40/index/elements.html je přípustný ve HTML 4.01 Transitional i strict.
Co se týká code, pre, kbd a var, platí pro ně totéž.

U XHTML si to musíš najít.

Z hlediska sémantiky pak stručně cituji ze stránky www.semantika.name/zdrojove-kody.html:

Počítačový kód
Pokud máte někde na webu nějakou ukázku kódu (je už jedno, jestli to je HTML nebo nějaký starý pascal), měl by být vložen do značky <code>. Prohlížeč ho pak bude chápat jako zdrojový kód něčeho… Často se ovšem kombinuje se značkou <pre>, která zaručí, že budou ponechány a prohlížečem interpretovány bílé mezery.

Výstup kódu
Předchozí značka <code> sloužila k zapsání kódu, který běží v nějakém programu. Částečným opakem je značka <samp>, ve které se vyskytuje obsah, který nám daný program vyplivl. Neboli odbrodněji - měla by obsahovat výstup nějakého kódu

Vstupní hodnoty
Opět v souvislosti s předchozí značkou je třeba zmínit ještě jednu a to <kbd>, která slouží k indikaci vstupního textu (tj. text, který uživatel musí sám napsat na klávesnici) do nějakého programu či třeba formuláře.

Proměnná
Pokud chcete správně vyznačit proměnnou, použitje značku <var>
trotis
Profil *
je mi jasne že xhtml neni novejši html.
Ale osobně asi začnu použivat xhtml jelikož je pry lepši, modernějši a doporučuje se protože html se už nebude vyvijet a dělat novejši verze.

Jen nevim v čem je xhtml lepši. Je tam pry neco s xml jenže to nevim o co jde a k čemu je dobre.
trotis
Profil *
jo jinak jak mohu zjistit jake značky se mohou použivat a jake jsou zavržene? Myslim něco jako třeba tag menu nebo target blank ktery se nepouživa a je nevalidni
panther
Profil
trotis
začnu použivat xhtml jelikož je pry lepši, modernějši a doporučuje se protože html se už nebude vyvijet a dělat novejši verze.

a co HTML 5? Nevěř všemu, co slyšíš.
trotis
Profil *
no ja to četl v jedne knize o css. o html 5 jsem taky slyšel tak prave nevim.
panther
Profil
trotis
připravuje se nová verze HTML (5), XHTML (2), CSS (3).. všechno se vyvíjí
Miloš
Profil
trotis
osobně asi začnu použivat xhtml jelikož je pry lepši, modernějši a doporučuje se
1) Používej si co chceš
2) „prý lepší a modernější…“ kladu řečnickou otázku – v čem je lepší a modernější? Co přináší lepšího oproti HTML?
Je to řečnická otázka, tak na ni (zde), prosím, neodpovídej, jinak se to tu zvrhne ve flame. V tomto ohledu tě odkazuji na vlákno založené 4. 9. 2005, které je dosud živé (poslední příspěvek z letošního 6. 10.): http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=10&topic=1 1358
Chamurappi
Profil
Reaguji na trotise:
abych to zjistil pomoci validatoru a anglicky neumim
Existuje i český validátor.

osobně asi začnu použivat xhtml jelikož je pry lepši, modernějši
Používej si, co chceš, ale bude to stejně HTML. Prohlížeče se neřídí deklarací <!doctype>, takže si tam můžeš deklarovat klidně XHTML 8.0 a oni budou brát kód jako HTML (cca verze 5). Z definic typu dokumentu, které spravuje W3C, má k pohledu prohlížečů nejblíže HTML 4.01 Transitional. Deklarování čehokoliv jiného je zbytečné.

html se už nebude vyvijet a dělat novejši verze
To už čtyři roky neplatí, výrobci prohlížečů se vzbouřili proti zastaralým plánům konsorcia a tvoří HTML 5.

jak mohu zjistit jake značky se mohou použivat …
Obvykle se mohou používat ty elementy, které fungují přibližně stejně napříč prohlížeči. Nemá smysl zkoumat nějaké teoretické bláboly — používej prostě to, co funguje.

… a jake jsou zavržene?
Koncept „zavrhování“ dávno zastaral, dnes už vůbec nezáleží na tom, co kdy kdo prohlásil za zavržené, protože ta plánovaná budoucnost, která měla zavržené elementy zrušit, už je dávno minulostí. Většinou (ale ne vždy) platí, že zavržené elementy jsou ty, které jsou v Transitional DTD a nejsou ve Strict DTD.

nebo target blank ktery se nepouživa a je nevalidni
Zrovna „target“ nikdy zavržený nebyl, a přesto ve Strict DTD není. Nikdo tě (technicky) nenutí ho nepoužívat.


Reaguji na Miloše:
U XHTML si to musíš najít.
U toho to nikde není napsané, protože není důvod — ta tabulka by byla stejná.


Reaguji na panthera:
připravuje se nová verze HTML (5), XHTML (2), CSS (3)
A také XHTML 5 (protože „HTML 5“ se neomezuje na HTML) a CSS 2.1.
Bubák
Profil
nemam totiž momentalňe přistup k netu abych to zjistil pomoci validatoru“.
Můžeš si do prohlížeče Firefox nainstalovat Html Validator a pro validaci nastavit SGML parser. Výsledky pak budou totožné, jako přo použití W3C validátoru.
Pohužel s angličtinou a také s občas matoucími hláškami se budeš muset poprat.
trotis
Profil *
tak teď jsem z toho zmateny :D
Asi zustanu u html 4.01 strict a popřipadě časem přejdu na xhtml jelikož tak je rozdil asi jen v sintaxi.

No o českem validatoru vim ale bez přistupu na internet je mi to na nic.
Chtělo by to nějaky offline validator.
Miloš
Profil
trotis
Taky jsem psal ze začátku v HTML 4.01 strict – z důvodů standardního vykreslovacího režimu.
Když jsem ale zjistil, že se převážně-standardní režim od standardního téměř v ničem neliší, přešel jsem na HTML 4.01 transitional (DTD s url) a jsem spokojený.

A máš-li čas (a nervy) projdi si to zmíněné vlákno http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=10&topic=1 1358
Str4wberry
Profil
Chtělo by to nějaky offline validator.
Není problém.
Miloš
Profil
PSPad má svůj validátor zabudovaný (klávesová zkratka Ctrl+F10).
Bubák
Profil
Str4wberry
Plugin Html Validator do Firefoxe je zdarma. Nainstaloval jsem ho v době, kdy W3C validátor měl dlouhé odezvy a český validátor tenkrát ještě nebyl.

Miloš
To není validátor, ale Tidy plugin. Jakousi kontrolu to dělá, dokáže najít chyby, které nenajde W3C validátor, protože je na ně krátký, ale vypíše i varování na neeistující chyby.
Miloš
Profil
Bubák
Aha.
Je pravda, že se mu třeba nelíbí prázdný odkaz (<a href="">blabla</a>) a vynadá mi (taktéž varováním) za „obsolete“ <menu>.
trotis
Profil *
mam dalši dotaz.
Musi byt kod se značkou pre zapsan v pořadi
pre-code-kód-/code-/pre ? Protože když to dam obraceně tak mi ten 'validator' v pspadu vyhodi nějake 3chyby.
Ale zase když to dam tak jak je psano vyše tak to uděla v prohližeči nad kodem větši mezeru. tak jak?
Miloš
Profil
<pre> je blok, <code> je inline.
Řádkový prvek může být v bloku, ale opačně je to nesmysl.
Bubák
Profil
obsolete a depracted: http://blog.converter.cz/index.php?m=200408#591
trotis
Profil *
No tak potom nevim jaky je rozdil mezi blokem a inline.

Vždyť třeba tak b je inline protože musí byt v odstavci ale code přece muže být i osamocene něco jako odstavec.

p.s.: jinak jak by jste zapsali větu ve tvaru:
pomoci přikazu print vytiskneme obsah proměnné číslo a mame snad hotovo.

Jde mi hlavně o to slovo PRINT což je přikaz.
panther
Profil
trotis
dva blokové prvky (odstavce, divy apod.) mají defaultně display: block;, zobrazují se tedy pod sebe. Inline prvky (třeba a, span) mají display: inline; a pokud dáš dva vedle sebe, zobrazí se skutečně vedle sebe na řádku
Miloš
Profil
Anebo taky ještě – blokové prvky mají vždy tvar obdélníka (čtverce) – poznáš to, když jim nastavíš jinou barvu pozadí.
Inline jsou řádkové – jako řádky (klidně více řádků) v jednom odstavci – když jim dáš jinou barvu pozadí, uvidíš (budou-li dostatečně dlouhé), jak se přelévají z řídku na řádek, ale není to blok (jednoznačně obdélník nebo čtverec).
Lexter
Profil
Miloš
Tohle je trochu na vodě. Když zadám jen tak divu barvu pozadí, neuvidím ani fň.
Lexter
Profil
Tož možná takto:

Alespoň mě to kdysi sloužilo jako rychlá nápověda.
Miloš
Profil
Lexter
Pěkné.
panther
Profil
Lexter
to je hezký.. kdybych to tak znal, když jsem se začínal učit HTML :o)
trotis
Profil *
Aha a co jsem tak zkoušel (podle offline validatoru v pspadu a firefoxu) tak vlastně ani není nutne aby třeba tag b byl v odstavci on muže take stat 'osamocen'? Znamena to teda že každy tak muže byt sám?

p.s.: jak je to s tím příkazem print uvedeným výše? Měl bych jej dat do spanu nebo jde to i lepe?
Miloš
Profil
V transitional verzi HTML může být <b> i mimo odstavec (přímo „fláknutý“ do <body>), ale ze sémantického hlediska mi to přijde pošahané.

Print je část zdrojového kódu, takže bych volil <code>.

Stran obého doporučuji ke studiu (alespoň zběžně pročíst) http://www.semantika.name/
Bubák
Profil
není nutne aby třeba tag b byl v odstavci on muže take stat 'osamocen'?
Nemůže
Může
Pro pochopení koukni na DTD, první je strict (i když to není uvedeno), druhý je transitional.

jak je to s tím příkazem print uvedeným výše?
Já bych také doporučil do <code>
Edit: původně jsem doporučoval <kbd>.
« 1 2 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0