Autor Zpráva
Keo
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je možné v externím css souboru přes <link rel="stylesheet" type="text/css" href="css/hlavni.css"> umístit do stránek "text".

Např.:
V HTML kódu budu mít:
<div id="zapati"></div>

S tím, že v css souboru budu mít něco jako:
#zapati { text: "Ondra Koutný 2008" }
V podstatě něco jako je: background: #ccc url("../images/zapati.png") no-repeat 0 0; s tím, že místo obrázku bude text.

Abych v případě změny, nemusel upravovat "všechny" stránky, ale udělal jen změnu v css.
Zatím jsem na tohle nikde nenarazil. Jestli to je teda vůbec možné.
V budoucnu chci přejít na PHP a tam bych to asi řešil samostatnou stránkou zobrazující pouze zápatí. (teda z toho co vím) Ale to css mě hodně zajímá.
Děkuji. Ondra
Joker
Keo
Teoreticky by k tomu šlo použít (edit: řekněme spíše "zneužít") pseudotřídy :before a :after plus content. Nebude to ale fungovat v IE starších než IE8.

Každopádně to není zrovna správná metoda, protože CSS má definovat vzhled, ne obsah stránky.
Keo
Teoreticky by k tomu šlo použít (edit: řekněme spíše "zneužít") pseudotřídy :before a :after plus content.

tohle mi moc neříká, jesem celkem začátečník.

Nebude to ale fungovat v IE starších než IE8.
a co FF3?
blackhawk
Profil *
A co takhle php - <?php include ("menu.php"); ?> upravíš pak jen soubor menu a změna se projeví ve všech stránkach kde máš tenhle kód.
Joker
Keo
tohle mi moc neříká, jesem celkem začátečník.
Použití už se dá vyhledat, ale:
něco:before { content: "blabla"; }
přidá před "něco" text "blabla". Analogicky :after.

Ale zdůrazňuju, že to není k tomuhle určené a CSS jako takové by se nemělo používat ke generování obsahu (to je asi stejné jako s HTML a formátováním).

V tomhle případě by lepší řešení bylo použít server-side skript a vkládání nějakého souboru.
Keo
A co takhle php - <?php include ("menu.php"); ?> upravíš pak jen soubor menu a změna se projeví ve všech stránkach kde máš tenhle kód.

jj to je to co bych použil v případě PHP, ale zatím mám stránky přes html a předělávat to budu někdy pozděj, tak jsem to chtěl zatím zkusit přes css.
U PHP mi vadí, že abych to zkusil musím mít nahraný PHP server. Když konzultuji stránky s někým kdo nemá nahraný PHP S, tak to nezkusíme a pro úpravu je zapotřebí spešl program. :(
Keo
Joker

Já to beru, jen jsem se ptal, jestli to je možné.
Mimochodem funguje to. Takže díky, ale nejspíš to teda nepoužiju.
Joker
Keo
zatím mám stránky přes html a předělávat to budu někdy pozděj, tak jsem to chtěl zatím zkusit přes css.
Zas ta PHP konstrukce je úplně triviální a bylo by to asi hotové daleko rychleji, než to řešit přes CSS.

A možná než CSS, to už by byl lepší i Javascript
Keo
Joker
Javascript neumím vůbec. Ty PHP určitě chcu, ale zatím je pro mě lehčí udělat si je klasicky. Nosím je sebou na Flashce a kde mam možnost tak si s tím hraju. PHP chci udělat až to budu mít hotové.

Jo a PHP se taky zatím učím. Ale zamlouvá se mi to i skrze prvků Active.
Keo
Joker
Ještě tedy dotaz. Opravdu je to až tak špatné. Protože jinak to sedí docela dobře. Mám to takhle:
#zapati {
  width: 840px; height: 26px;
  margin: 0;
  background: #ccc url("../images/zapati.png") no-repeat 0 0; 
}
#zapati span{ 
	position: relative; left: 290px; top: -5px;
	color: #fff; 
	font-size: 88%;
	} 
#zapati span:after { content: "19.12.2008"; }

No a na stránkách bude jen <div id="zapati"><span>poslední aktualizace dne: </span></div>
Joker
Keo
Ty PHP určitě chcu, ale zatím je pro mě lehčí udělat si je klasicky. Nosím je sebou na Flashce a kde mam možnost tak si s tím hraju.
Pro vývoj na flashce by mohl být zajímavý "mobilní" webový server: http://www.server2go-web.de/
Keo
Joker
musim se teĎ vzdálit, ale na ten Server2go určitě mrknu.
Študy
Trochu zpožděne ale snad to někomu pomůže :-D

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html>
  <head>
  <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=windows-1250">
  <title></title>
  <style type="text/css">
    #zapati:after {content: "ahoj";}
    #zapati {
      ruby-align: expression(
        this.runtimeStyle.rubyAlign = "auto",
        this.innerHTML +="ahoj"
      )
    }
  </style>
  </head>
  <body>
    <span id="zapati">
    </span>
  </body>
</html>

Vaše odpověď

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: