Autor Zpráva
Lenkaaa
Profil *
Dobrý večer,

už delší dobu mne trápí okraje. Dle vašeho návodu se mi konečně podařilo vytvořit si vlastní pozadí na stránky. Jenže... Potřebovala bych poradit, jakým způsobem mohu (v CCS?) v obsahové stránce např. o šířce 600px nastavit, že text od kraje zleva i zprava bude přiměřená mezera?

Předem díky.
fajzen
padding-left: 5px;
padding-right: 5px;

hodnotu si samozrejme môžeš upraviť podľa potrieb
valecekm
a nebo taky margin-left:5px;margin-right:5px. ovsem toto musi priradit k dalsimu zjednodusene <div> ktery budemit tedy sirku 590px,
prootze u padding bejvaj s prohlizeci problemy :-)
Miloš
valecekm
u padding bejvaj s prohlizeci problemy :-)
Jaké?
valecekm
Miloš
Skuste si schvalne vyskouset padding ve Firefoxu a potom v IE a uvidite jak rozdilne se kazdej zachova. Proto pouzivam radej margin.
Miloš
Chovají se přesně tak, jak mají.
Jestli se chovají odlišně, je to odlišným boxmodelem (mám-li prohlížeč v quirku, vím, co dělám).
Jestliže se chovají stejně, mám prohlížeče ve standardním (resp. převážně-standardním) vykreslovacím režimu.

Takže ještě jednou – jaký je problém s paddingem? Žádný neznám. Byl by příklad?
panther
valecekm
Proto pouzivam radej margin.
tak si uvědom, že margin a padding nedělají totéž. Pokud odsazuješ paddingem, tzv. vnitřním odsazením, můžeš roztáhnout pozadí elementu až ke kraji, což bývá žádoucí. S marginem totéž udělat nejde, neboť je to vnější odsazení a ta mezera mezi prvky nikomu nepatří.
Bubák
panther
valecekm v podstatě popsal v [#3] jedno z řešení rozdílných boxmodelů, matrošku. Takže mu je jasné, že margin a padding nedělají totéž.
panther
Bubák
Takže mu je jasné, že margin a padding nedělají totéž.
to si nemyslím, vzhledek k tomu, že „u padding bejvaj s prohlizeci problemy [#3] ... proto pouzivam radej margin [#5]“.
valecekm
panther a Miloš
Absolutne jste nepochopili to co jsem chtel rici. Pokud chci vnitrni odsazeni tak priklad:
mam div1 a div2. div1 je hlavni cast dokumentu a div2 je vnitrni.

prvni priklad, ten kterej je vice spolehlivej:

CSS
----------------
.jedna{width:500px;}
.dva{width:480px;margin-left:10px;margin-right:10px;}
HTML
----------------
<div class="jedna">
<div class="dva">Nejakej text</div>
</div>

druhej priklad, ten kterej je mene spolehlivej:

CSS
----------------
.jedna{width:500px;padding-left:10px;padding-right:10px;}
HTML
----------------
<div class="jedna">Nejakej text</div>

-----------------------------------------------------------------------------
Snad jsem nastinil jednodusi pochopeni. JA osobne v zacatcich jsem se pri psani CSS hodne natrapil s paddingem kdy se choval v ruznych prohl. trosku jinak.
No a brat vazne slova, ze nevim ze padding je vnitrni odsazeni a margin vnejsi snad nejde brat ani vazne :-).
Miloš
valecekm
Padding se v různých prohlížečích chová odlišně, pokud jsou v quirku.
Ve standardním režimu počítají všechny současné prohlížeče padding shodně.
Víš, co jsou to vykreslovací režimy?

V prvním příkladě má .jedna šířku podle standardů 500px
V druhém příkladě má podle standardů .jedna 500px + padding (2×10px), neboli 520px
Je-li explorer ve standardním režimu, tak tyto rozměry vykreslí tak, jako třeba Firefox.
Není-li Explorer ve standardním režimu, vykreslí oproti standardům .jedna o šířce 500px – ve skutečnosti tedy 480px + padding 2×10px = 500px.

Co je na tom za problém? Toto chování exploreru je známé řadu let a není to něco, co by mělo kodéra vylekat jako něco nepochopitelného.

Takže ještě jednou – znáš nějaký problém, který padding (oproti marginu) způsobuje?
valecekm
Miloš
Dobre rekneme ze padding pro skusenejsi kodery neni problem. Kdyz jste zacinal s kodovanim, tak jste tohle taky vsechno vedel, protoze ja stopro ne a zadnej ucenej z nebe nespadl, takze jsme predpokladal ze Lenkaaa s kodovanim zacina a tudiz by potom hledala chybu cim to muze bejt, namisto toho aby pouzila reseni, ktere jsem napsal a nemuselo k tomu hledani chyby trebas ani dojit.
Chapu, ze tady jsou asi skuseni koderi a programatori, ale nekdy se clovek musi podivat na problem ocima toho, kdo ten problem proste nevidi a vzit se do jeho situace, kdy si trha vlasy(osobne ja kdyz jsem zacinal), a premejslel hodiny nad tim cim to muze bejt.

Jinak dodavam aby jste se mne neptal znovu: Ne zadny jiny problem neznam, ale dlouhou dobu se potykam s tim, ze mene skuseni koderi nebo zacinajici se s timto mensim problemkem, kterej je znamej radu let(jen pro skusene) potykaji a nevedi jak to vyresit.
Miloš
valecekm
Když jsem začínal s kódováním, tak jsem samozřejmě nevěděl to, co vím teď (mimochodem v té době margin a padding používalo jen pár futuristů, protože tehdy kódu vévodily framesety a tabulky; sám jsem prasil pomocí <p><br><p><br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;…).
Jestliže někdo s kódováním začíná, tak mu nebudu radit, aby zaměňoval margin s paddingem – přestože se jejich využití může v praxi překrývat, každý slouží k něčemu jinému – to by bylo jako cizincovi radit, aby v češtině nepoužíval i/y, protože jsou s tím problémy, a aby místo toho zkusil třeba písmenko z.
A začátečník, který se dokáže obrátit na toto fórum jednou, jistě se obrátí i v podruhé a dostane se mu příslušné odpovědi; i od toho tady to fórum je, aby si začátečníci nemuseli trhat vlasy.
valecekm
Miloš
Uznavam, ze jsem to ze zacaktu opravdu popsal blbe. Moje chyba, ale Vy zase uznejte fakt, ze pokud poradim padding-left atd, ze bych mel napsat i to aby se vyse zminovanej problem neobevil. Nechci citovat. Asi bych tuto debatu uzavrel hlavne tedy omluvou pani(slecne) Lenceee, pokud jsme ji nejak zmatl hlavu pri pouzivani padding a margin.
pozn.: padding - vnitrni okraj , margin - vnejsi okraj. To co jsme popsal bylo pouze obejiti chybky s paddingem v odlisnem vykres.rez.

Vaše odpověď

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: