Autor Zpráva
.-´-.
Profil *
Udělal sem si na webu galerii kde nahrávám fotky a zajímala by mě jedna věc. V té galerii budou nahrané tisíce (později možná i desetitisíce) fotek. Tyto fotky se ukládají do adresáře na serveru. Co by mě zajímalo je to jestli by tomu serveru nějak moc vadilo kdyby všechny ty fotky byly v jednom adresáři, nebo by bylo podstatně lepší kdyby byly rozděleny do adresářů třeba podle let? Přehlednost složek zanedbáváme, jde hlavně o pohled ze strany serveru. Je po mě totiž technicky o hodně výhodnější mít je všechny ve stejném adresáři..

takže jak je to?
roberta
Profil
toto záleží na OS + file system
napr. v klasických windowsoch
FAT16 sa zmestí do adresára 512 a max veľkosť súbora môže byť 4GB
FAT32 sa zmestí 65534, max veľkosť 4GB
NTSF sa 4294967295, max veľkosť - kapacita disku

pre iné OS by to nemal byť problém vygoogliť ;)
panther
Profil
roberta
???

Nikdo se tu neptal na to, cos tu uvedl. Problém se týká počtu souboru ve složce na webu, nikoliv na disku. Navíc, počtu souborů, nikoliv jejich velikost.
roberta
Profil
panther
aký je rozdiel medzi počtom súborov v adresári na webe a v adresári na disku?
imploder
Profil
FAT16 sa zmestí do adresára 512 a max veľkosť súbora môže byť 4GB
FAT32 sa zmestí 65534, max veľkosť 4GB
NTSF sa 4294967295, max veľkosť - kapacita disku

V unixu (nejčastěji používaný OS na serverech) není žádné omezení počtu souborů v adresáři (adresář je jen stejně jako každý soubor omezen max. velikostí - netřeba si dělat s tímhle starosti).

Nevím to jistě, ale tipl bych si, že při roztřídění do více menších adresářů bude přístup rychlejší. Adresář jako takový bude menší a soubor v něm půjde rychleji vyhledat. Sice teoreticky znamená hlubší zanoření adresáře víc přístupů na disk, ale ve skutečnosti se používané cesty kešují, takže to nejspíš nebude mít vliv.

Navíc je pro roztřídění argument přehlednosti a omezení velikosti adresáře na některých filesystémech, jako zmíněné FAT a NTFS (používat na serveru FAT je šílenost, je děsně neefektivní a musí se defragmentovat; je ale dobré počítat např. s tím, že si někdo na takový disk web stáhne, a pak by s velkým adresářem mohly být problémy). Pokud roztřídění do adresářů server neurychlí, tak minimálně to bude aspoň přehlednější. Uškodit by to rozhodně nemělo.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0