Autor Zpráva
matyey
Profil
Mám problém s rozevíracím menu při optimalizaci pro vyhledávače...

Nejprve musím objasnit, že jsem praktický začátečník (ale snaživý:). Začal jsem vytvářet webovou prezentaci své firmy. Nejprve jsem použil wysiwyg editor a teprve potom jsem začal upravovat kód ručně. Hlavně kvůli SEO, ale také kvůli přehlednosti, lepší použitelnosti (což je vlastně také součást SEO) a abych se taky přiučil něčemu novému.

Mimo jiné jsem se dočetl, že je dobré dostat se na co nejnižší velikost stránky (rozhodně pod 101kB-více prý googlebot nečte, ideálně kolem 30kB). I kvůli tomu jsem začal přesouvat všechny styly a javascripty do externích souborů. Celkem úspěšně. (A to i díky tomuto webu. Děkuji.) Mimochodem : je třeba(lepší/nezbytné) každý style a každý javascrit dávat do samostatného souboru (četl jsem o behavior, ale nějak mi to nefunguje na všechny případy) ?

Hlavní problém mám s rozbalovacím menu, které má v celku dlouhý kód (desítky a desítky řádků-oddíly,tabulky atd.), ale je pro mou prezentaci docela důležité. Zkoušel jsem ho tedy přesunout do externího souboru javascriptem i pomocí include a php, ale bohužel... hledám dlouho a všude a už mi z toho hrabe.

1) Jaká varianta (je-li nějaká) ulehčí kódu a sníží velikost stránky (v kB) ? (include tedy asi slepuje už server, čili po stránce velikosti to nic neřeší, že ? )

2) V případě, že je ono požadované řešení snížení velikosti stránky javasript v externím souboru (?), musí se kód ukládat do document.write("kód"); jak jsem se dočetl. Ale musí být takto upraven každý zalomený řádek ? Mám jich tam opravdu hodně, bylo by to na hodiny a hodiny a bez jistoty zdárného výsledku... chápete ne? Zkoušel jsem překotně-komplikovaně odstranit veškeré zalomení-enter_znak a vložit do jednoho řádku a jednoho document.write("kód"); ,ale bohužel nic. - menu se prostě stále nezobrazí.

3) Existuje snad jiná cesta, kterou jsem přehlédl (a není v jakpsatweb.cz/include.html) ?
fajzen
Profil
include tedy asi slepuje už server
áno, include ti v tomto ohľade naozaj nijak nepomôže...

má v celku dlouhý kód (desítky a desítky řádků-oddíly,tabulky atd.
desiatky riadkov nie je zas tak veľa...

ak tam nemáš žiadny nepotrebný javascript, ktorý by sa dal hodiť do externého súboru a ani žiadne inline štýlovanie, a ani tam nemáš nejakú brutálnu nepotrebnú štruktúru elementov (10 elementov vnorených v sebe, pritom by stačili 2 a pod.), tak by som povedal, že je všetko v poriadku...
rozhodne by som nerobil menu použitím document.write("kód");, lebo vyhľadávače js väčšinou (ak vôbec) nepodporujú, takže by ho neuvideli, takže by sa nedostali na ostatné stránky a ak aj predsa (boli by na stránke aj iné linky), prišiel by si o nejaké tie "body"...

ak by si silou-mocou chcel čo najviac zmenšiť veľkosť kódu, môžeš vymazať všetky nepotrebné biele znaky (medzery, tabulátory, entery), dokonca niektoré programy (myslím, že PSPad) majú túto funkciu priamo zabudovanú
matyey
Profil
fajzen
Děkuji ti...
V samém zápalu zkracování kódu jsem na tu ztrátu bodů vůbec nepomyslel. Je to pravda, musím tam to menu nechat, má mnoho podstatných odkazů, ale dal jsem na tvou radu a zkrátil jsem kód o přebytečné mezery,tabulátory (pro alespoň částečné zachování přehlednosti jsem entery nechal) a odstranil jsem ukončení tagů /tbody, /tr a /td z menu a snížil jsem tak velikost o cca 30kB, což mě plně postačuje.

Ještě jednou díky.
Bubák
Profil
odstranil jsem ukončení tagů /tbody
Pokud používáš na serveru Gzip, přináší to minimální úsporu.

pro alespoň částečné zachování přehlednosti jsem entery nechal
Pokud nepoužíváš na serveru Gzip, dá se něco poznatelného ušetřit
- použitím LF řádkování, místo DOSového CR+LF
- místo sledu mezer používat tabulátor
- v HTML jde odstranit spoustu uvozovekv případech, že žetězec obsahuje pouze jmenné znaky, zjednodušeně jen písmena a čísla, nikoliv mezery, uvozovky... Takže jde použít třeba na jména tříd, identifikátorů, jednoslovné alty, SCR bez lomítek, rozměry obrázků, tabulek... pokud nejsou v procentech.
Na případnou chybu zpravidla upozorní validátor.

Můžeš mít kód ve dvou verzích, "kompresovaný" na serveru a "nahezkaný" pro editaci.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0