Autor Zpráva
BMAJTZ
Profil *
Zdravim

nejsem sice uplny zacatecnik spise bych se oznacil za obcasneho nadsence, ale presto bych mel par dotazu.

Prvne by me zajimalo jake jsou soucasne standarty co se sirky tyce. Dost jsem googlil ale zadny rozumny nazor se spoustou pro a proti jsem nenasel. Zvazuji teda zda je stale vyhodne delat stranky pro rozliseni 800x600 nebo prejit jiz na rozliseni 1024x768 nebo byt nekde mezi. Nazory se v tomhle dost rozchazeji ale pri soucasne velikosti displeju mi prijde pomerne zhyrale drzet se u sirky 800px (i kdyz u CSFD mi to nevadi ale i tem na na sirku uz asi 850px).

Mno a zadruhe by mne zajimalo v cem aplikace vytvarite. V mem vyvoji jsem zatim prostel pouze nastroji jako Paint Shop Pro a pozdeji Photoshop. Zacinam ovsem zastavat nazor ze bitmapy pro webgrafiku nejsou zrovna tim pravym nastrojem a tak pokukuju po nastrojich s vektorovou. Presneji tedy Corel DRAW, Fireworks pripadne free nastroj jakym je Inkscape. Myslim ze nejlepsi by bylo neco mezi co by to kobinovalo. Ovsem zajima me vseobecny nazor v tehle problematice.

Mno dale bych mel dotaz ohledne casto kladene otazky HTML x XHTML. Kdyz jsem kdysi zacinal melo XHTML strasny boom a vsichni jej tak nejak obdivovali a skupinove prechazeli. U me to nikdy nevzbudilo nijak velky zajem. V soucasne dobe ovsem uvazuju nad trochu "lepsi" tvorbou nez doposud a tak me zajima zda ma stale cenu prechazet na XHTML. Na nejakem blogu jsem narazil na clanek s touto problematikou a ze HTML pomalu zase prevlada a XHTML pomalu upada. Nevim co vy na to?

Tak a abych zde nepsal sahodlouhe slohove prace mel bych zde snad uz posledni dotaz. Ze zajimavosti bych se chtel podivat i na praci programatora co se tyce programovani nejakeho redakcniho systemu. Chtel bych tedy vedet jak to vlastne mistni komunita dela? Delate si vlastni redakcni systemy nebo prebirate neco jiz vytvoreneho? Priznavam ze v tomhle bode jsem opravdovy zacatecnik a moc o tom nevim. Proto bych chtel vedet zda ma cenu se nejakym programovanim vubec cenu zabyvat nebo jenom prebirat prebirat a prebirat????

Tak co na to profesionalni obec?
Radek9
Profil
BMAJTZ
1) S tou optimalizací je to trochu těžší. Já osobně vytvářím stránky stále široké 800px, protože jsou na světě stále zaostalci, co neumí nastavit alespoň trochu vyšší rozlišení.
2) v cem aplikace vytvarite - Tak to jsem nepochopil. Nejspíš mysliš grafiku, že? Pro internet se stále hodí bitmapy. Pokud bys, ale používal flash, vektorová grafika by byla lepší.
3) Jelikož XML-parser neobsahují všechny prohlížeče a tudíž musíš posílat XHTML s mime typem text/html, tak nemá smysl psát v XHTML.
4) Redakční systém si buďto můžeš vytvořit sám, což je ve většině případech lepší, protože ti nedělá problém se s ním seznámit. Jsou ale i situace, kdy je výhodnější použít již hotové řešení.
BMAJTZ
Profil *
Radek9
Jo jasne ad 2. bod samozrejme grafiku. Omlouvam se moje chyba. Nicmene v tomhle bode jsi me dost zarazil. Jak rikam v posledni dobe spise premyslim ze vektorova by byla lepsi. Minimalne v editaci. Myslim ze par vyhod bych asi sesmolil.

Hmm opravdu myslis ze jeste nekdo "rozumny" bezi na tomhle rozliseni? Jako mam doma i netbook s hodne divnym rozlisenim ale i ten ma v zakladu na sirku aspon 1024. Jako osobne musi byt dost peklo koukat na 800x600. Je to sice vec uzivatele ale myslel jsem teda ze je to spise na ustupu

V tretim bode jsi me docela potesil. Jeste by me zajimalo jak je to s tim vyvojem XHTML. Ted jsem nekde cetl ze prijde HTML 5 ci co tak mi prijde dost podivne tahnout dva standardy nebo tenhle XHTML opravdu postupne vymre. Jde mi o to zda ma vubec cenu na nej prechazet. Osobne se mi strutura libi a prijde mi i lehce logictejsi.

Jo a jeste jedna vec me ted napadla. Jake pouzivate jednotky velikosti pisma px, cm, em nebo jake? Osobne jsem nad tim moc nepremyslel ja vzdycky ficel pres px ale ted jsem se nedavno nekde docetl ze v IE je takova krasna vecicka ktera se jmenuje zvetsit pismo (nikoli zoom) ktera by sama o sobe rozhodila cely design. Jak tedy vyladit web aby se clovek vyhnul tomuhle?
shaggy
Profil
Zvazuji teda zda je stale vyhodne delat stranky pro rozliseni 800x600
Nie je. Pokojne prejdi na to vyššie rozlíšenie (1024x768) - optimálna šírka návrhu do tých 980px.

Zacinam ovsem zastavat nazor ze bitmapy pro webgrafiku nejsou zrovna tim pravym nastrojem a tak pokukuju po nastrojich s vektorovou.
Vektorové nástroje nie sú vhodné pre web grafiku, tam práveže využiješ práve rastrové editory. Vektory sú dobré na logá, ale web určite nie.

V soucasne dobe ovsem uvazuju nad trochu "lepsi" tvorbou nez doposud a tak me zajima zda ma stale cenu prechazet na XHTML
Iný jazyk neznamená automaticky lepšiu tvorbu. Lepšiu tvorbu si zabezpečíš tým, že budeš písať "krajší" kód, že budeš robiť lepšie stránky. A v konečnom dôsledku, porovnával si niekedy HTML a XHTML kód? Videl si na bežnej stránke nejaké rozdiely? XHTML je HTML v bledoružovom, nečakaj od toho zázraky.

Delate si vlastni redakcni systemy nebo prebirate neco jiz vytvoreneho?
Robiť vlastný redakčný systém je v dnešnej dobe nepraktické (veľa času to zaberá, ak sa tomu nechceš venovať aj v budúcnosti, tak to nemá zmysel), ja som si napr. urobil vlastný systém, aby som sa na tom sám zdokonaľoval. Myslím si, že väčšina používa už existujúce riešenia, alebo potom ide o programátorov, ktorí pracujú vo významnejších firmách a tam majú vlastný systém.
Radek9
Profil
BMAJTZ
1) A na co? Máš v úmyslu neustále zvětšovat a zmenšovat? Pokud ne, nevidím důvod. Ve flashi se to používá hlavně na hry (většina aplikací ve flashi), protože si je uživatel potřebuje zvětšit a zmenšit podle velikosti okna.
2) Taky bych byl rád, kdyby takovýhle lidé nebyli, ale jsou.
3) HTML 5 má nové a jednodušší značky. Proto právě vidím důvod přejít na HTML 5 než na XHTML.
4) px. A to jak jsi psal se moc pojistit nedá.
Bubák
Profil
Na téma (X)HTML se tu nedávno diskutovalo: http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=10&topic=96619
Také na téma šířky se tu nedávno diskutovalo: http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=3&topic=96460
BMAJTZ
Profil *
shaggy
diky. Co se toho XHTML tyce to jsem samozrejme v porovnani videl zajimaji me ale hlavne rozdily pro a proti.

Radek9
Pripoustim ze s tou vektorovou grafikou to neni zrovna muj vymysl ale spise odkazuju na nejake profiky treba na blogu
http://blog.filosof.biz/vektory-a-bitmapy/
tady se sice vyzdvihuje bitmapa ale v komentarich to jenom bouri
http://www.mibrt.cz/blog/clanky/56/
Ale tady jako odkaz na ten predesly se naopak vyzdvihuje vektor. Proto nevim u ceho setrvat. Jeden fakt je ze Fireworks je aplikace delana presne na vyvoj webove grafiky a ta taky pracuje s vektory.
Radek9
Profil
BMAJTZ
Já neříkam, že ji nemůžeš používat. Jen mi to pro webdesign připadá zbytečné.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0