Autor Zpráva
tululum
Profil *
Dobrý den,
potřeboval bych doporučit nějaký dobrý, srozumitelný a obsáhlý seriál/výuku Javy (nejlépe přímo zaměřený na tvorbu web. aplikací).
Poměrně dobře umím PHP, JS a MySQL (mám za sebou několik projektů), ale PHP mi přijde hodně nedostačující a omezený jazyk.
Díky za každý kvalitní seriál/výuku.
joe
Profil
Fakt? A v čem ti PHP přijde omezený?

Můžeš zkusit třeba tohle http://www.linuxzone.cz/index.phtml?ids=2&idc=179

Ale tady u Javy platí, že nejlepší tutoriály / seriály najdeš v angličtině. Tak stačí hledat, pro začátek třeba klíčová slova JSP, servlet..
tululum
Profil *
PHP samotný je dost nedokonalý, ale v kombinaci s JS je už lepší, dokonce AJAX to dost vylepšil, ale AJAX je dost pomalý (spoléhám na to, že java bude rychlejší). Nechci dělat jen statické, nebo dynamické stránky. Java toho umí určitě víc, než kombinace JS a PHP.
(vzhledem k tomu, že slovo JavaScript obsahuje slovo JAVA, tak to asi bude nějaká hodně odlehčená verze. Tak proč využívat odlehčenou verzi, když můžu použít plnou (a tudíž lepší) verzi).

(tento seriál se mi zdá jako poměrně krátký (a asi tudíž neobsáhlý) - jestli se pletu, tak mě opravte; PHP jsem se učil na seriálu který čítal 99 dílů..)
Timy
Profil
http://programujte.com/?rubrika=26&sekce=102
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=244
http://www.google.cz/search?hl=cs&safe=off&q=java+seri%C3%A1l&btnG=Hledat&lr=lang_cs :-)

(vzhledem k tomu, že slovo JavaScript obsahuje slovo JAVA, tak to asi bude nějaká hodně odlehčená verze. Tak proč využívat odlehčenou verzi, když můžu použít plnou (a tudíž lepší) verzi).
To „asi“ je tam vcelku na místě, protože je to nesmysl :-).

PHP samotný je dost nedokonalý, ale v kombinaci s JS je už lepší, dokonce AJAX to dost vylepšil, ale AJAX je dost pomalý (spoléhám na to, že java bude rychlejší).
Ne že bych někdy v Javě programoval, ale předpokládám, že pokud pomineme Java aplety, což je prakticky něco jako Flash, stejně budeš muset AJAX používat, pokud budeš chtít komunikovat se serverem bez reloadu celé stránky.
tululum
Profil *
„stejně budeš muset AJAX používat“
AJAX = Asynchronous JavaScript and XML
Nikde v tomhle názvu nevidím slovo Java (kromě JavaScriptu - ale jak jsi sám psal - java a JS je nebe a dudy), takže nepředpokládám, že to budu muset používat

Každopádně díky za odkazy. Pokud má někdo ještě nejaké dálší tipy, tak napište ;) vyberu si ten co mi nejvíc sedne ;) thx
TomášK
Profil
Nejdřív se zkus poohlédnout po technologiích, co a jak funguje - to nemyslím zle, ale nemá smysl učit se Javu, když ani moc nevíš, k čemu je.
Javascript a Java mají společného slovo Java v názvu, ale to je tak asi všechno. Nic víc. Java může nahradit php, ale AJAX a javascript budeš používat pořád. V Javě jsem zatím dělal kdysi dávno web typu 'hello world', takže nemusím mít ve všem pravdu, ale myslím si o ní toto: web v javě bude rychlejší než v php, protože je to kompilovaný jazyk. Budeš na to potřebovat jiný server než apache a protože java, je o něco složitější sehnat hosting s javou, protože žere hodně paměti. Nevím, jak moc je Java propojená s AJAXem a Javascriptem, možná, že má funkce, které to volají za tebe, ale technologie je pořád stejná.
Měl bys vědět, i jaké jsou další alternativy a jazyky, abys věděl, že Java je pro tebe správná volba. Alternativy, které znám, jsou C# (ASP.NET), Python (django), Ruby (Ruby on rails) a určitě existuje spousty dalších. Nejdřív bych chvíli času strávil výběrem jazyka, pak teprv jeho učením.

Edit: nečetl jsem ještě ani timyho post, když jsem to začal psát :)
joe
Profil
PHP a Java běží hlavně na serveru, takže vám může být jedno, jestli je stránka generovaná prostřednictvím PHP nebo Javy. Na normální projekty je PHP celkem dostačující jazyk a na ty velké se Java může nasadit, ale možná bych spíš volil .NET.

Nechci dělat jen statické, nebo dynamické stránky. Java toho umí určitě víc, než kombinace JS a PHP.
Pokud myslíte obyčejnou Javu pro web, tak ne, neumí toho víc. Co od ní čekáte, že by měla umět navíc? Generuje jen to, co si sám zvolíte. Existuje několik frameworků MVC pro Javu, ale tak i pro PHP, ale to jsme pořád u jednoho a toho samého.

(vzhledem k tomu, že slovo JavaScript obsahuje slovo JAVA, tak to asi bude nějaká hodně odlehčená verze. Tak proč využívat odlehčenou verzi, když můžu použít plnou (a tudíž lepší) verzi).
Ne, Java a JavaScript jsou dvě rozdílné věci. Java je programovací jazyk a JavaScript je skriptovací jazyk, který běží u klienta, ale Java, teď myslím tu obyčejnou Javu pro web, ta jede na serveru.

Možná jsem jen nepochopil váš původní dotaz a hledáte nástroj na vytváření RIA - Rich Internet Applications. A to je Java FX, která "by měla" nahradit AJAXové aplikace na webu, pak stačí jít přímo ke zdroji a učit se tam, ale myslím si, že v dnešní době je výhodnější použití AJAXových aplikací.
Timy
Profil
tululum
Nikde v tomhle názvu nevidím slovo Java (kromě JavaScriptu - ale jak jsi sám psal - java a JS je nebe a dudy), takže nepředpokládám, že to budu muset používat
Já ti nevím, ale já tam nevidím ani slovo PHP a přesto se v PHP používá…
joe
Profil
Timy
Dal jsi odkazy na Javu, ne na Java Web, tj. na tvorbu servletů, JSP stránek, vlastních tagů, používání různých frameworků jako je třeba Spring apod. Ale možná, že v těch seriálech o tom nějaká zmínka bude.
Timy
Profil
joe
tululum psal „nejlépe přímo zaměřený na tvorbu web. aplikací“, ne výhradně.
Ale i tak — v Java Web se nepoužívá programovací jazyk Java, který je v těch seriálech popsán a který tululum pravděpodobně taky neumí?
joe
Profil
Timy
Ok, já nevím co tululum umí nebo neumí :-) Já jen vím, že na svůj projekt bych Javu nepoužil, na to mám svoje projekty moc rád :-)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0