« 1 2 »
Autor Zpráva
Camo
Profil
Pekne vás vítam a vopred sa ospravedlňujem za tú svoju blbosť, ktorá mi vždy velí pýtať sa na veci ktoré ste už prebrali cca sto krát.
Ako niektorí iste viete, raz keď budem veľký chcel by som byť kóderom.
Doteraz som používal DTD transitional a problémov som s tým mal viac než dosť, tak som nemal potrebu prechádzať na Strict či XHTML.
No ale vyrástol som a tie problémy mi asi chýbajú.
Tak som sa minule dostal ku kódovaniu v štandardnom móde.
Ako som sa dočítal prináša to mnohé výhody z môjho pohľadu.
Asi naj je, že odstraňuje problém s box modelom v IE a netreba používať matriošku.
To by sa mi celkom páčilo.
Lenže ja moc nemám predstavu, aké prípadné nástrahy na mňa čakajú a tak vás prosím o radu.
Aké má výhody použiť Strict oproti Quirk modu, prípadne, či to nieje naopak.
Prosím vás napíšte všetko čo vás napadne, ja to budem potom pitvať.
Vďaka za rady!
Joker
Profil
Camo:
Režim prohlížeče je něco trochu jiného než Strict vs Transitional doctype.
Pokud použijete HTML 4.01 transitional a uvedete URL na DTD, prohlížeč bude ve standardním režimu
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
Camo
Profil
No tak to upresním, ide mi predovšetkým o výhody vz. nevýhody štandardného a quikr modu. O prepínanie mi nejde, ale ak je to k veci tam napíšte aj to.
nightfish
Profil
http://www.jakpsatweb.cz/css/mody-prohlizecu.html
Joker
Profil
Camo:
Dobře, změnil jsem v tom smyslu nadpis vlákna
Trejpa
Profil
Camo:
Vykreslovací režim nezávisí na striktním DTD. Jak přepnout do quirku:
http://www.wellstyled.com/html-doctype-and-browser-mode.html
http://atd.havrlant.net/hratky-s-vykreslovacimi-rezimy-v-msie
http://www.lupa.cz/clanky/navrat-modreho-e/

ide mi predovšetkým o výhody vz. nevýhody
http://atd.havrlant.net/prakticke-vyhody-nestandardniho-box-modelu
Camo
Profil
nightfish:
No tak na JPW ma metie najme veta:,,V současné době (jaro 2003 pozn. redakce) je ideální řešení používat pro normální stránky HTML 4.01 Transitional DTD, protože může obsahovat vše až do verze HTML 4.01 včetně (i dále nepodporované tagy),,

Trejpa:
Ten posledný link vyzerá sľubne.
_es
Profil
Najjednoduchšie je na prepnutie do štandardného módu:
<!doctype html>
a nehrozia tak rôzne iné "medzi módy" Mozilly či IE.
Prepnutie režimu ovplyvňuje okrem CSS aj skripty JavaScriptu.
Camo
Profil
_es:
No to je napríklad celkom zaujímavé, že JS tiež ovplyvňuje režim.
Včera som nad tým uvažoval a vlastne odpoveď nepoznám.
Ak napríklad použijem JS offsetWidth(), berie šírku aj s paddingom, či nie. Moja skúsenosť je že hej. Teda, že k šírke pristupuje cez IE box model.
_es
Profil
Camo:
Myslel som aj to, že napríklad pri menení rozmerov cez JS je nutné zadať aj jednotky, nie sú vtedy automaticky predpokladané pixely ako v quirku.
Alebo môže byť nejaká vlastnosť-udalosť pod iným objektom (napríklad).
Camo
Profil
No zatiaľ ma to všetko od standardného modu odrádza a zmierim sa aj s matrioškou.
Pripadá mi to ako prepadlisko, kedy neviem, či ma náhodou nejaká časť kódu neprepne do quirku.
Tak sa do neho radšej hodím hneď na začiatku.
_es
Profil
Camo:
či ma náhodou nejaká časť kódu neprepne do quirku.
Neviem, či si to zle nepochopil.
O prepnutí do nejakého režimu rozhoduje len doctype na začiatku, v IE to môžu byť aj http hlavičky alebo meta značky.
Teda to, aký je režim, môže ovplyvňovať funkčnosť JS na stránke, nie opačne, že by sa cez JS, alebo inak než je vyššie uvedené, dal ten režim prepínať.
Camo
Profil
_es:
Aha!
No a ešte jedna vec mi vŕta v hlave a týka sa CSS.
Ovplivňuje mod aj interpretáciu CSS vlastností.
Minule som narazil na centrovanie pre IE pomocou margin:auto.
Neviem či netrepem, ale bolo to, ak som to pochopil, práve spôsobené DTD dokumentu.
habendorf
Profil
Camo:
Ovplivňuje mod aj interpretáciu CSS vlastností.

Ano, a to dost zásadním způsobem.
Camo
Profil
habendorf:
No to je pekné, ale keby ste mohli uviesť aspoň nejaké najčastejšie a najzásadnejšie rozdiely tak vám budem povďačný.
Prípadne aj napíšte, aký je váš postoj k módom, nech si viem urobiť obraz.
habendorf
Profil
Camo:

Tak zejména jde o boxmodel (v quirku se padding a border započítávají do width / height). Dále třeba tebou zmíněné centrování, chování inline prvků ...

(píšu to trochu populárně, hlavně s tím boxmodelem, není to zcela přesné, ale pro pochopení je to takhle lepší)
Camo
Profil
habendorf:
Box model a inline prvky hádam chápem.
Je tam nejaká záludnosť o ktorej je dobré vedieť?
Čo ja viem float, alebo overflov, min-height a pod.?
Myslím, že práve v min-height je tam zmena u IE. V standard mode ho IE aplikuje a v quirk mode sa pre zmenu height v IE chová ako min-height.
To mi ale až tak nevadí, lebo hoci mi v quirku minheight chýba to by som snáď vedel ,,oháknuť,, cez overflow.
Máme tam ešte nejaké záludnosti?
Camo
Profil
Chamurapi, Rialbot, Bubák, Panther, Plaváček, Tiso, Staw4berry.....
Prezraďte aj vy svoje tajomsvá zelenáčovi.
Aspoň nejaký link, alebo váš postoj, prípadne podrobnosti a hlavne véééľa.

Ďakujem za pozornosť a prajem veľa spokojných zákazníkov bez zbytočných pripomienok v nasledujúcom roku!
panther
Profil
Camo:
Chamurapi, Rialbot, Bubák, Panther, Plaváček, Tiso, Staw4berry.....
z těchto 7 uživatelských jmen jsi napsal pouze 2 správně.

Prezraďte aj vy svoje tajomsvá zelenáčovi.
co konkrétně tě zajímá? Tajemství již prozrazená výše ti nestačí k dané problematice?
Railbot
Profil
Camo:
Pokud se ptáš na problematiku vykreslování/ chápání CSS vlastností v prohlížečích, tak to naštěstí nejsou žádná tajemství. V češtině lze najít většinu informací, alespoň těch základních, co se týče box modelu, bugů v IE apod. Pro hlubší studium je už nutné sáhnout po zahraničních materiálech v angličtině. Stačí dobře zformulovat dotaz a Google ti ve většině případů uspokojivě odpoví. Pokud máš konkrétní dotaz, ptej se nebo hledej zde na diskuzi.
Camo
Profil
panther, Railbot:
Ide mi hlavne o akýsi zoznam vlastností, ktoré sa interpretujú rozdielne(ako width, font-size......).
Stačí ten zoznam, presný popis problémov si dohľadám.
shaggy
Profil
Camo:
Ide mi hlavne o akýsi zoznam vlastností, ktoré sa interpretujú rozdielne(ako width, font-size......).
Aký má zmysel si to všetko pamätať?
Aj keď je niekedy výhodné používať neštandardný box model, ja si vystačím so štandardným módom a nemusím riešiť, čo funguje inak v každom móde. Podľa mňa zbytočne riešiš niečo, čo ani nestojí za tvoju námahu.

[ot]tiso sa píše s malým T. Nemá rád, ak ho niekto oslovuje Tiso, čo je myslím (z historických dôvodov) pochopiteľné[/ot]
Miloš
Profil
Camo:
V současné době (jaro 2003 pozn. redakce) je ideální řešení používat pro normální stránky HTML 4.01
V současné době je ideální používat HTML ;-)
Prohlížeče jednotlivé verze (4.0, 4.01, strict, transitional) nerozlišují, takže je úplně jedno, kterou použiju.
Leda snad, pokud budu chtít, aby byla stránka validní (ale tato úroveň validity je a musí být prohlížečům zcela ukradená), pak zvolím 4.01 transitional.
A to v případě preference quirku bez URL, v případě preference standardu s URL.
Camo
Profil
Miloš:
,,Prohlížeče jednotlivé verze (4.0, 4.01, strict, transitional) nerozlišují, takže je úplně jedno, kterou použiju. ,,

No a o čom písali všetci pred tým?
Moja skúsenosť je taká, že rozlišujú........
Tento príspevok som absolútne nepochopil.
Je to vtip, alebo ...?
Trejpa
Profil
Camo:
No a o čom písali všetci pred tým?
O rozdíle ve vykreslovacích režimech. Ne o rozdílech ve verzích jazyka. To ti ostatně napsal už Joker ve druhém příspěvku.

Vykreslovací režim nezáleží na verzi použitého HTML jazyka.


Moja skúsenosť je taká, že rozlišujú........
Prohlížeče jednotlivé verze jazyka nerozlišují a nikdy nerozlišovaly. Například ve striktní verzi HTML 4.01 není značka FONT. Když do takto psané stránky přesto napíši: <font color=red>kočka</font>, tak jakou barvu bude mít kočka?

Tento príspevok som absolútne nepochopil.
No vidíš. A přitom téma docela vhodně shrnuje.

Je to vtip, alebo ...?
Ne, je to pravda.
Camo
Profil
Trejpa:
Režim a jazyk je v tomto kontexte celkom zameniteľný a ak je teda rozdiel vo vykresľovaní, znamená to, že je rozdiel v interpretácii jazyka. Ja chápem, že HTML je HTML, ale Evidentne nieje width, ako width, alebo font-size, ako font-size.
Z toho mi vychádza, že verzie evidentne rozlišijú a to na základe DTD.
_es
Profil
Camo:
Evidentne nieje width, ako width, alebo font-size, ako font-size.
To závisí od vykresľovacieho režimu.

Z toho mi vychádza, že verzie evidentne rozlišijú a to na základe DTD.
Len sa na základe zápisu značky doctype prepnú do nejakého vykresľovacieho režimu.
Ak by si aj deklaroval HTML2 v doctype, tak by ti aj tak fungovali značky, definované až v HTML4.
Aj keď deklaruješ nejakú verziu strict, tak ti aj tak budú fungovať "zavrhnuté" značky a parametre.
Bubák
Profil
Camo:
Z toho mi vychádza, že verzie evidentne rozlišijú a to na základe DTD.
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">

Obě DTD deklarují stejnou verzi jazyka, HTML 4.01, ale v prvém případě budou prohlížeče ve quirku,ve druhém případě ve standardním režimu.
Trejpa
Profil
Camo:
Režim a jazyk je v tomto kontexte celkom zameniteľný
Není. Na jazyku totiž nezáleží. Viz Bubák [#28].

verzie evidentne rozlišijú a to na základe DTD
To je jen zneužití/využití tvaru nepotřebné značky. DOCTYPE není určeno prohlížečům, ale validátoru.
Prohlížeče nerozlišují jednotlivé verze jazyka, nemají ani jak. Verze se měla původně (v HTML 2) rozlišovat atributem version ve značce HTML. Další specifikace W3C však tento atribut vypustily.

Evidentne nieje width, ako width, alebo font-size, ako font-size.
Tak si nastuduj historii, proč tomu tak je, a také současnost, abys věděl, že není problém sjednotit prohlížeče ke stejnému vykreslení.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Trejpu a _es:
To, že elementy fungují, i když nejsou v deklarované DTD, ještě není stoprocentní důkaz, že prohlížeč na DTD kašle, protože interpretovat nevalidní elementy a atributy není nikde zakázané. Není specifikováno, co dělat s <font>em při Strict DTD, je to pořád element ve stromové struktuře dokumentu, pořád se jmenuje „font“ a i kdyby prohlížeč věděl, že kód není validní, stál by pořád před vcelku oprávněným očekáváním, že <font> bude fungovat jako <font>. Zrovna tak při deklarovaném HTML 2 nemá žádný důvod neinterpretovat <table> jako tabulku (přestože se o ní v HTML 2 nemluví).

Za praktický důkaz lze považovat fakt, že stejná DTD může vyvolat dva různé režimy a že (skoro) nic jiného kromě těch dvou režimů neexistuje, tedy že i zcela různé DTD mohou vyvolat stejný režim.


Reaguji na Cama:
ak je teda rozdiel vo vykresľovaní, znamená to, že je rozdiel v interpretácii jazyka
Znamená to, že je rozdíl v interpretaci CSS. Existují i rozdíly v zacházení s HTML, ale ty jsou k vidění jen výjimečně. To, že by verze HTML měla ovlivnit interpretaci vlastnosti width v CSS, je trochu zvláštní, ne?
« 1 2 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0