Autor Zpráva
trixo
Profil *
Zdar,
som práve tá kategória amatérov, čo vedia zatiaľ len minimum a potrebujem sa spýtať nejakého profíka, čo znamená HTML, DHTML, XHTML, XML a aký je v tom rozdiel,
alebo v čom mám tvoriť web stránky, ak viem HTML 4.0, CSS 2 a základy JavaScriptu + niekedy potrebujem vložiť Object.

Veľká vďaka za každé objasnenie.
Leo
Profil
"ak viem HTML 4.0, CSS 2 a základy JavaScriptu"

To bohate staci. DHTML znamena Dynamicke HTML a neni to nic jineho nez kombinace JavaScriptu, HTML (a pripadne CSS) dohromady, kde se pomoci JS dynamicky meni to, co byste v HTML a CSS nastavoval staticky. XML je format na ukladani strukrurovane informace, jednoduse receno, ktery ma obecne pouziti, nesouvisi jen s webem, a XHTML je novejsi verze HTML, ktera formalne z HTML udelala jednu z konkretnich podob XML. Leo
trixo
Profil *
Jeden kamoš mi napísal, že v XHTML nemôžem používať tabuľky -že mám robiť všetko cez DIV. No ja sa tabuliek akosi nechcem zbaviť, teda neviem si predstaviť ako sa pracuje bez nich, či sa dá všetko nahradiť inými tagmi.
A ešte vravel že nemôžem použiť v tagu A hodnotu blank (otvorenie stránky do nového okna). To by bolo blbé, čo keď budem potrebovať nové okno?

Ktorý z jazykov má najviac možností?
Timy
Profil
http://www.zralog.cz/translate/TR/REC-xhtml1-20020801/Overview.html tady máš překlad xhtml, ale myslím, že tam není úplně všechno. XHTML je v podstatě přísnější podoba HTML.
target="_blank" v xhtml používat skutečně nesmíš, tento atribut byl shledán nepotřebným, s čímž souhlasím
tabulky se používat můžou, ale spíše se už používá css layout, prostuduj http://www.jakpsatweb.cz/css/
Leo
Profil
Tabulky se samozrejme v XHTML pouzivaji porad, ale pro tabulkova data - tzn., ze se pouzivaji ne proto, abyste neco mel vlevo, neco pod sebou, nebo neco tak a tak siroky (vysoky), ale proto, abyste zobrazil tabulkova data a zavislosti mezi nimi, stejne jako treba kdyz se tabulka pouziva ve Wordu. Takze je spatne je pouzivat k rozvrzeni cele stranky, ale klidne v ni muzete udelat prehled prumernych mesicnich teplot pro ruzna letoviska ve Stredozemi. Leo
Leo
Profil
"o keď budem potrebovať nové okno?"

Nova okna jsou v naproste vetsine pripadu k nicemu, ale muzete je kdykoliv otevrit JavaScriptem. Leo
peta
Profil *
trixo
s temi tabulkami, nesmi pouzivat, to je nesmysl. Naopak, se smi a pouzivaji. To jenom nekteri "samozvani experti" rikaji nepouzivat.
Jde o to, ze obrazky a nektere dalsi prvky zpomaluji zobrazeni tabulky, protoze prepocitava rozmery, podle obsahu. Takze je lepsi nektere veci delat jinym zpusobem a to divy a CSS.

Jenze, ono to neni tak jednoduche, jak by melo. Kdyz totiz divy nespravne floatujes/pozicujes, pak je vysledek daleko horsi nez tabulka.
A konkretne pro textove tabulkove udaje je tabulka lepsi, s CSS to mas daleko pracnejsi.

Vysledek: Ano, tabulky pouzivat, ale s mirou.

Dale, HTML neni obrazek, ani obrazkova prezentace. Na to se pouziva Flash a pouziva se to pro CD. Az uvidis nekde stranky, ktere ti ve skole pomalu nabihaji, tak si prohledni, kolik obrazku a jake velikosti, jake chybne JS a flash a podobne veci ta stranka pouziva.
Treba pocitadlo z cizi stranky je dobre dat do iframu. Ikdyz je JS spravny, nemuzes zarucit, ze se zobrazi hned, jejich server muze byt pretizen (viz blueboard, kde se nezobrazi nekdy ani do 5 minut a 5 minut se ti pak nezobrazi pulka stranky, coz neni moc duvodu k radosti).

Vysledek2: vseho pouzivat s mirou, www stranka neni 650MB CD s rychlosti zobrazeni 10MB/s ale jen treba 2kB/s
dis
Profil
tabulky - používat pro tabulková data, nikoli pro layout.

nové okno - uživatel si může odkaz do nového okna jednoduše otevřít sám, takže správně je primárně dělat odkazy do stejného okna. Není-li zbytí, použij javaskript a tím otevři nové okno; u odkazu by mělo být ale předem patrné, že se nové okno otevře.
komic
Profil *
Jen podotek:
Tabulky se dají pomocí CSS víceméně nahradit, ale vzhledem ke stálému nezobrazování CSS různými prohlížeči
stejně (neřku-li správně), bych je tak XHTMLstriktně nezatracoval ... ;-)

A ještě jeden malý nápad jak udělat odkaz do nového okna validní v XHTML: http://www.volny.cz/komic/test_blank.html[/url]

mailto:komic@volny.cz
trixo
Profil *
Diky moc, vidim ze uz pouzivas prvky XHTML 2.0 :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na trixyho:
„čo znamená HTML, DHTML, XHTML, XML a aký je v tom rozdiel [...] viem HTML 4.0“
Jako DHTML se označuje kombinace skriptování a kaskádových stylů. XHTML je přežitek jisté umírající víry.
Sémanticky je XHTML 1 a HTML 4 tentýž jazyk, má stejné elementy, tvoří stejnou strukturu. Liší se pouze syntaxí metajazyku, na němž je postaven. Kolem XHTML je vymyšleno mnoho pohádek a legend, které utváří mylný dojem, že ten jazyk má před sebou zářivou budoucnost.

Reaguji na Timyho:
„XHTML je v podstatě přísnější podoba HTML“
Asi tak stejně, jako je hruška přísnější podobou jablka. Aby mohlo být XHTML vůbec nějakou podobou HTML, muselo by s ním být (alespoň zpětně) kompatibilní, což (formálně) rozhodně není.

„target="_blank" v xhtml používat skutečně nesmíš, tento atribut byl shledán nepotřebným, s čímž souhlasím“
Ale smí. Stačí si v XHTML 1.1 začlenit modul target z doporučení XHTML modularizace. Jednodušší ovšem je nevaliditu přehlížet. Atribut target je otázkou použitelnosti, ne korektní syntaxe.
Kdo shledal tento atribut nepotřebným? S kým tak svorně souhlasíš? Konsorcium totiž target vrací do XHTML 2.

Reaguji na dise:
„Není-li zbytí, použij javaskript a tím otevři nové okno“
Tohle jsem nikdy nepochopil. Není-li zbytí, použiji target. Proč? Protože ten má největší šanci fungovat.
Vysvětlil by mi, prosím, konečně někdo, co je na targetu špatného, kromě toho, že ho W3C opomnělo dát do Strict DTD?

Reaguji na komice:
Tvůj malý nápad jen obchází validaci využitím specifických vlastností HTML DOMu.
1) V XHTML DOMu nemá fungovat metoda document.write()
2) Skriptem generovaný dokument by měl dle slov W3C také odpovídat DTD.
Timy
Profil
Chamurappi
Vysvětlil by mi, prosím, konečně někdo, co je na targetu špatného, kromě toho, že ho W3C opomnělo dát do Strict DTD? -- myslím, že na tohle už bylo vedeno dost flamů. Takže pohledej třeba tady na diskusi a dozajista najdeš několik názorů všeho druhu. Já osobně mám třeba rád svůj prohlížeč stále pod kontrolou.

ad „XHTML je v podstatě přísnější podoba HTML“ -- no nevím, nakolik je to formálně pravda, ale přišlo mi to jako to nejjednoduší vysvětlení (viz samotný název tématu). Jestli jsem tím snad někoho pohoršil/urazil/naštval/pomotal tak se omlouvám.

Stačí si v XHTML 1.1 začlenit modul target z doporučení XHTML modularizace -- tak o tom bohužel nic nevím:-)
thingwath
Profil
Domnívám se, že je od základu chybné vůbec poskytovat prostředky umožňující otvírat nové okno, maličkosti jako jak je to udělané už jsou mi v zásadě ukradené.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Timyho:
„myslím, že na tohle už bylo vedeno dost flamů“
Omlouvám se, zda to nebylo jasné z kontextu. Šlo mi především o tu situaci „není-li zbytí“. Proč se patlat s jakousi JS náhradou, když můžu použít atribut target? To mi zatím nikdo nevysvětlil.

Ale když už...
„Já osobně mám třeba rád svůj prohlížeč stále pod kontrolou.“
To já také. Vím-li, že se odkaz bude chtít otevřít do nového okna, a nechci-li, aby tak učinil, zabráním mu v tom. Nemohu hovořit za všechny prohlížeče na světě, ale v těch nejznámějších odjakživa existují způsoby, jak odkazu poručit.
Domnívám se, že je lepší se naučit prohlížeč ovládat, než nadávat na miliony „neslušných“ stránek. Za chybu stránky považuji, není-li z kontextu zřejmé, že odkaz má target="_blank". To často zřejmé je.

„Jestli jsem tím snad někoho pohoršil/urazil/naštval/pomotal tak se omlouvám.“
Klid. Já se tak snadno pomotat nenechám :-)


Reaguji na thingwatha:
„je od základu chybné vůbec poskytovat prostředky umožňující otvírat nové okno“
Nemyslím si. Poskytovat nekontrolovatelné prostředky je chyba. V případě odkazů má návštěvník možnost volby.
Timy
Profil
Chamurappi
Za chybu stránky považuji, není-li z kontextu zřejmé, že odkaz má target="_blank". To často zřejmé je. -- tak přesně to často zřejmé není. Asi navštěvujeme zcela odlišné stránky:-) Třeba klasická stránka na každém webu - odkaz na spřátelené weby. Někdo tam používá target="_blank", někdo ne. IMHO je to padesát na padesát. Jinak nějaké upozornění, že se stránka otevře v novém okně jsem snad ještě neviděl. Jediné místo, kde taret="_blank" očekávám, je obrázková galerie.

Proč se patlat s jakousi JS náhradou, když můžu použít atribut target? -- to je pravda. Buď přes target nebo vůbec. JS bych do toho netahal.
Fred
Profil
JS bych do toho netahal. Naopak, právě že jedině js ti dá možnost volby.
Fred
Profil
http://seky.nahory.net/2004/07/linky-v-novem-okne/
Timy
Profil
Fred
pěkný. Ale kolik webdesignerů to bude dělat takhle? Většinou se s odkazy do nového okna setkávám na stránkách typu "odkazy na spřátelené weby" (tj, odkazy na jiný srv) a málokdo bude kvůli jedné stránce psát nějaký (pro mě) šílený skript. Kdybych já chtěl otevřít odkaz do nového okna, udělal bych to přes target, validita nevalidita. V tomhle souhlasím s Chamurappim. Připsal bych tam upozornění, už tím bych udělal více než někteří ostatní.
Případně je řešení mít tam dva odkazy - jeden do nového, jeden do toho samého, ale to už je asi trochu blbost...
Tohle JS řešení se IMHO hodí spíš pro větší weby, třeba jako je tamten
thingwath
Profil
Chamurappi
Nikoliv, je prostě nesmyslné, že se v samotném značkovacím jazyce řeší otvírání nového okna či jiného pohledu. Něco takového je z hlediska [X]HTML nepodstatné a nijak s tím nesouvisí, není jediný důvod proč by se mělo už na takové úrovni předpokládat, že na straně klienta vůbec nějaká reprezentace oken a pohledů existuje. Pokud už by taková možnost měla existovat, jediné trochu smysluplné místo které bych pro ní viděl je CSS.
Spike
Profil
thingwath
Souhlasím, akorat do CSS bych to nedaval - styly definuji vzhled. Otevreni noveho okna je vec chovani prohlizece - takze jedine klientske skriptovani (napr. JS) je spravne reseni.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0