Autor Zpráva
krysacek
Profil
Ahoj ahoj ahoj !

Asi vas tady budu v dalsi dobe obtezovat (pokud mozno s co nejinteligentneji komponovanymi dotazy). Je tady nekolik veci o kterych je asi dobre vedet hned na zacatku a co nevim je toto: komponovat dokument jako xml nebo jako html? Jsou na to ruzne nazory ale obecne vidim stranky, ktery jsou v html vice, nez ty, ktere maji na zacatku xml. Jak to je s validitou?
Nox
Profil
XML souvisí s XHTML, ale spíš radši XHTML souvisí s XML ... je na tobě co použiješ...je to v podstatě jedno

Pokud vím tak některé prohlížeče (min. Opera, ostatní moc nevim) u pravého XHTML posílaného jako application/xhtml+xml při jakékoli chybě dokument nezobrazí, místo toho zobrazí chybovou stránku a nabídnutí že to přeparsují jako HTML
...což nezní tak špatně, ale pokud by mohli obsah vkládat uživatelé, mohlo by se to ztížit, v některých případech by se musela zavést nějaká oprava kódu...nebo Texy atp.
Joker
Profil
krysacek:
Na zacatek xml nebo !doctype
Jestli dobře chápu tenhle dotaz (XML deklarace nebo doctype), tak odpověď je:
1. XML dokument musí začínat XML deklarací (<?xml …), jestliže není v kódování UTF-8 anebo není kódování určeno nadřazeným protokolem. Čili pokud jsou stránky v UTF-8 anebo se kódování posílá v HTTP hlavičce, není XML deklarace nutná.
2. Pokud na začátku HTML/XHTML dokumentu není doctype, nebude validní a prohlížeče se přepnou to zpětně kompatibilního (quirk) režimu. Uvedení XML deklarace před doctype způsobí přepnutí do quirk režimu u IE6 (u ostatních ne).

komponovat dokument jako xml nebo jako html?
Trochu podobná situace jako s kódováním.
U kódování to je: „Máte pádný důvod pro něco jiného než UTF-8?“ -> ANO = použijte to co potřebujete, NE = použijte UTF-8.
Tady to je: „Máte pádný důvod pro XML?“ -> ANO = použijte XML, NE = použijte HTML.
Chamurappi
Profil
Str4wberry
Profil
Chamurappi:

Ses nějak rozepsal. :–)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
Něco mi to spapalo :-)
A nejde mi to tam dostat editací.
Chamurappi
Profil
Reaguji na krysacka:
obecne vidim stranky, ktery jsou v html vice, nez ty, ktere maji na zacatku xml
Nezáleží na tom, co je na začátku v kódu. Záleží na MIME typu v hlavičce „Content-Type“, tu si můžeš prohlédnout třeba přes Web-Sniffer. Pokud je typ „text/html“, prohlížeče vnímají kód jako HTML, pokud některý z rodiny XML (např. „application/xhtml+xml“), prohlížeče vnímají kód jako XML. Pokud se bere kód jako HTML, nemá v něm XML deklarace žádný význam.

Jak to je s validitou?
Existují validátory (třeba ten na w3.org), které i při MIME typu „text/html“ berou kód někdy jako XML a posuzují tudíž validitu podle pravidel XML. Někteří lidé se pak chlubí, že mají validní XHTML, přestože to z pohledu HTML není pravda.


Reaguji na Jokera:
Pokud na začátku HTML/XHTML dokumentu není doctype, nebude validní a prohlížeče se přepnou to zpětně kompatibilního (quirk) režimu
V opravdovém XHTML ne. Chce-li někdo užívat XHTML, je vynechání „<!doctype>“ deklarace docela dobrý nápad.
krysacek
Profil
Joker

děkuji za odpoved!! takhle mi to staci.
krysacek
Profil
Chamurappi

dik za odpoved a doplneni !

a proc w3.org validator bere html nekdy jako xml?
Chamurappi
Profil
Reaguji na krysacka:
Protože jinak by nikdo XML syntaxi na webových stránkách nezačal používat (kvůli slabé podpoře XHTML nemohli a nemůžou změnit MIME typ) a W3C by se nemělo, čím chlubit :-)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0