« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 »
Autor Zpráva
Anonymní
Profil *
HTML je pohodlnější a XHTML je větší adrenalin. To je asi vše. Výběr je dle nátury.
A pro úplné odvazy se chystá XXXHTML. A to bude síla. Vlastně síra.
Bubák
Profil
Anonymní
Já mám jako cíl zobrazení stránky v HTML prohlížeči. Jako prostředek mi k tomu skouží jazyk HTML.
Pokud má někdo jako jediný cíl psát XHTML zobrazitelnou v HTML prohlížeči, je divný.
Takže výběr HTML × XHTML u normálního jedince záleží na tom, jaký má cíl(e).

Jestli jsem tě správně pochopil, myslíš si, že XHTML používají jedinci, co mají jako cíl adrenalin a jako prostředek jim k tomu slouží XHTML :o)
HeWeR
Profil
Anonymní
HTML je pohodlnější a XHTML je větší adrenalin.
Tak to je asi ten největší argument, proč používat XHTML. Pokud ho posílám se správným mime-typem (!) a každý den aktualizuju obsah (a nejlépe, když se na tom webu podílí hodně autorů) je to opravdu velký adrenalin.

Znám ale lepší (např. ftp servery freehostingů když požíváš ftp klienta v IE [a ještě šíleně spěcháš]:o))
Kolibáč
Profil *
Anonymní
XHTML můžeš používat dvěma způsoby:
* v XML (zde HTML nemá smysl, pouze jako výsledek transformace pomocí XSL)
* jako HTML (zde nic nezískáš, pouze si přídáš práci psaním takovéhotoho "CDATA", připisováním " /" atd., navíc opravdu staré prohlížeče neumí Unicode, takže bys měl používat XML deklaraci pro jiné kódování, což působí potíže Internet Exploreru, který vykresluje v QUIRK módu, nemá-li DOCTYPE na první řádce)
Joker
Profil
Že se ještě vracím k tomu tématu, dneska jsem názorně pozoroval jednu nevýhodu HTML oproti XHTML.

Sestra chtěla do nějakého projektíku zobrazování prvku na kliknutí, jenže nefungovalo... tak zkoumám proč...
Kód:
<h1>Nějaký nadpis</h1>

<p class="zap" onclick="prepni(this)"><strong>Popisek odstavce</strong>
<div class="vnitrni">tohle je skrývaný text</div>
</p>

Tak napřed prozkoumám funkci prepni... vypadá OK... test.. fakt OK. Tak tam chyba nebude. Co kaskádové styly? Vypadá to OK, jenže to nefunguje. A pak jsem si toho všiml- nojoo, dyť HTML se vlastně "domýšlí"! Zaměníme <div> za <span> a všechno funguje jak má.
Chyba byla samozřejmě v tom, že HTML parser si před <div> domyslí </p>, čímž <div> přestane být uvnitř odstavce a přestane se na něj aplikovat příslušný stylopis, což byla příčina problému

Takže tohle je názorný a reálný příklad toho, proč nemám rád to "domýšlení kódu" v HTML. Protože to způsobuje záludné a špatně dohledatelné chyby.
Dero
Profil
Tak napřed prozkoumám funkci prepni... vypadá OK... test.. fakt OK. Tak tam chyba nebude. Co kaskádové styly? Vypadá to OK, jenže to nefunguje.

Bude to asi individuální, protože mě ta chyba ihned praštila do očí. Člověk, který využívá JS, by měl HTML umět - a takové hrubé chyby nedělat. Mimochodem - validátor by jasně řekl, co je s tím kódem v nepořádku. XML parser by na tom zkolaboval, což nepovažuji za výhodu.
habendorf
Profil
Joker: Zatímco xhtml si to "domyslí" úplně stejně. Takže v čem je pointa?
Timy
Profil
Joker
sestře bych v tomto případě doporučil psát validní kód :-)

Dero
"XML parser by na tom zkolaboval, což nepovažuji za výhodu."
To nějak nechápu, jak to myslíš? Je to well-formed, parser nemá důvod křičet.
habendorf
Profil
Je to well-formed, parser nemá důvod křičet.

Taky bych řekl.
Dero
Profil
Timy: Omlouvám se, dočasná indispozice, viděl jsem tam překřížení. Ta chyba mě pravděpodobně udeřila do očí příliš velkou silou.
llook
Profil
Kolibáč
jako HTML (zde nic nezískáš,
Souhlas.

navíc opravdu staré prohlížeče neumí Unicode, takže bys měl používat XML deklaraci pro jiné kódování, což působí potíže Internet Exploreru, který vykresluje v QUIRK módu, nemá-li DOCTYPE na první řádce)
Opravdu staré prohlížeče (ty co neumí UTF-8) už dnes používá přibližně 0% uživatelů, na ty snad brát ohled nemusíme. Navíc ty prohlížeče jsou starší než XML deklarace, takže jí nemůžou rozumět.
V quirk módu vykreslují také starší verze Internet Exploreru, s doctypem i bez. To už spíše brát ohled na ně.
habendorf
Profil
V quirk módu vykreslují také starší verze Internet Exploreru, s doctypem i bez. To už spíše brát ohled na ně.

No jistě. Pokud chce/musí člověk napsat skutečně kvalitní stránky, nezbývá mu než IE<7 sestřelit do quirku.
Dero
Profil
No jistě. Pokud chce/musí člověk napsat skutečně kvalitní stránky, nezbývá mu než IE<7 sestřelit do quirku.

Skoro bych za to menšítko přidal i rovnítko. Ale to je otázkou vkusu.
Chamurappi
Profil
Tady se toho ale urodilo od mé poslední reakce. Zatím jen stručně.

Reaguji na Jokera:
Sestra chtěla do nějakého projektíku zobrazování prvku na kliknutí, jenže nefungovalo...
Proč sestra nepoužila XHTML?

Chyba byla samozřejmě v tom, že HTML parser si před <div> domyslí </p>, čímž <div> přestane být uvnitř odstavce
Je chybou technologie, neumí-li ji uživatelé správně používat? Pokud ano, je XHTML hotová katastrofa. Pokud ne, měla by si sestra nastudovat, jak funguje HTML. V tom jediném Timyho článku je vše, co potřebuje vědět.

V případě HTML spočívá problém v nedostatečné informovanosti webmasterů. Není divu, když většina učebnic vydaných za poslední tři roky hustí do začátečníků nepravdy o XHTML. Implikační pravidla HTML jsou snadná, mozek průměrného webmastera je dokáže domýšlet velmi podobně, jako si průměrný řidič domýšlí dopravní značky: začíná křižovatka => končí omezení rychlosti; končí hlavní silnice => začíná vedlejší; stopka => začala vedlejší. (Upozornění: Kdo se bude v této analogii rýpat, toho spolkne mamut.)

Takže tohle je názorný a reálný příklad toho, proč nemám rád to "domýšlení kódu" v HTML
Takže strčíš hlavu do písku v domnění, že to domýšlecí strašidlo „brzy“ zmizí. Přesně takhle vyhynula veškerá populace pštrosů webylónských :-(

Protože to způsobuje záludné a špatně dohledatelné chyby.
Chybami se člověk učí. Tipnul bych si, že tvá sestra již nikdy nedá <div> do odstavce. Stejně jako ty.
Jsou i mnohem záludnější věci, než dobře definované a (víceméně) spolehlivé domýšlení značek napříč širým spektrem prohlížečů. Třeba, když jeden prohlížeč chybu přehlíží a jiný na ní nekompromisně chcípá.
habendorf
Profil
Chamurappi

Tady se toho ale urodilo od mé poslední reakce.
Zato na webyllonu není co sklízet :o)

Chybami se člověk učí. Tipnul bych si, že tvá sestra již nikdy nedá <div> do odstavce. Stejně jako ty.
Jen aby na naivitu nevyhynula veškerá populace panovníků webylónských :o)
Tin
Profil
Ad Jokerova sestra
Psals, že nefungují kaskádové styly. Pokud vím, funkčnost kaskádových stylů NEZÁVISÍ na javaskriptu. Takže nemám funkční dokument a chci tam něco přidělávat!
Když stavím barák, taky neplácám cihly na ještě neztvrdlý základy a pak si nestěžuji výrobci na nekvalitní beton...
Bubák
Profil
kolker má zamčené téma s tím, že pokračovat zde.

jestli je k tvorbě www umět XHTML :) myslím k tvorbě professionálních stránek mnoho zákazníků chce validní XHTML strict web, zaslechli, že tal ke to nejlepší.

hlavně hezkých :)
Použití HTML, nebo XHTML nemá na vzhlrd dokumentu žádný vliv. Tytéž elementy (tagy), tytéž zavržené elementy. Vzhled určuje CSS.

Jeden z diskutujících tak zarputile tvrdil, že stránku co dělá, je možné udělat pouze v XHTML, že v HTML to nelze. Stáhnul jsem stránku, "přepsal" do HTML - zaměnil jsem " />" za ">", odstranil všechny nepovinné tagy, a to i ty párové. CSS jsem ponechal beze změny a stránka vypadala úplně stejně.

Nepište mi, kdy výše popsaný postup nejde použít, já to vím.

Ještě odkaz na zamčené téma:
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=1&topic=39 444
Joker
Profil
Chamurappi
Proč sestra nepoužila XHTML?
Co já vím... nejspíš protože od někoho dostala kostru stránky s doctype HTML 4.01 transitional.

Takže strčíš hlavu do písku v domnění, že to domýšlecí strašidlo „brzy“ zmizí.
No to ne... ale můžu napsat, že se mi to nelíbí, ne? :-)

Chybami se člověk učí. Tipnul bych si, že tvá sestra již nikdy nedá <div> do odstavce. Stejně jako ty.
Já bych tipnul, že za několik měsíců oba nebudeme vědět o co šlo.
Nakonec, já sám jsem před několika měsíci v souvislosti s tímhle tématem zkoušel, jak se chová <p><h1>něco</h1></p> v HTML a XHTML... a nevzpomněl jsem si. Teda vzpomněl, ale až asi po čtvrt hodině :-)

Je chybou technologie, neumí-li ji uživatelé správně používat? Pokud ano, je XHTML hotová katastrofa. Pokud ne, měla by si sestra nastudovat, jak funguje HTML. V tom jediném Timyho článku je vše, co potřebuje vědět.
Tak jak se to vezme: To, že uživatel neumí technologii používat, je chyba uživatele. Chyba technologie je, pokud je složitá na naučení. Jinak v tom článku je dobrá věta: Vámi napsaný zdrojový kód stránky ještě nutně nemusí být konečný kód pro prohlížeč. To je přesně to, co mi vadí. Mám rád programy, které dělají co chci, ne programy, které dělají co si ony myslí že chci.
No a taky nemám rád, když se řekne pravidlo, následované seznamem výjimek, které si prostě člověk musí pamatovat. Právě proto se mi víc líbí XHTML "Odstavec končí ukončovací značkou odstavce", než HTML "Odstavec končí ukončovací značkou odstavce a automaticky před následujícími prvky: ins, del, p, h1-h6, ul, ol, li, dir, menu, dt, dd, pre, div, center, blockquote, iframe, noscript, noframes, form, isindex, hr, table, caption, colgroup, col, thead, tbody, tr, th, td, address, fieldset, legend"


Psals, že nefungují kaskádové styly. Pokud vím, funkčnost kaskádových stylů NEZÁVISÍ na javaskriptu. Takže nemám funkční dokument a chci tam něco přidělávat!
Heh, tohle jsem psal kde? Tak to vůbec nebylo, já měl prostě za úkol najít chybu v nefungujícím dokumentu. Teoreticky tedy chyba mohla být kdekoliv: HTML, CSS nebo JavaScript.
Timy
Profil
Joker
"Odstavec končí ukončovací značkou odstavce a automaticky před následujícími prvky: ins, del, p, h1-h6, ul, ol, li, dir, menu, dt, dd, pre, div, center, blockquote, iframe, noscript, noframes, form, isindex, hr, table, caption, colgroup, col, thead, tbody, tr, th, td, address, fieldset, legend"
ins a del? Tipl bych si, že spíš ne :-)

Jinak v XHTML by ti to sice fungovalo, to je pravda, ale měl bys zase nevalidní kód, což taky není úplně dobrá cesta. Obecně rvát do řádkového prvku prvek blokový není zrovna ideální. XHTML ti v tomto případě jen dovolí, aby fungovalo něco, co fungovat nemá :-).
krteczek
Profil
Právě proto se mi víc líbí XHTML "Odstavec končí ukončovací značkou odstavce", než HTML "Odstavec končí ukončovací značkou odstavce a automaticky před následujícími prvky: ins, del, p, h1-h6, ul, ol, li, dir, menu, dt, dd, pre, div, center, blockquote, iframe, noscript, noframes, form, isindex, hr, table, caption, colgroup, col, thead, tbody, tr, th, td, address, fieldset, legend"
No ale pokud to xhtml pošleš s text/html, bude zpracované jako html, takže tvé krásné xhtml bude zpracovane jako html kod se všemi jeho <noflame>úchylkami</noflame>
krteczek
Tin
Profil
Co tu definici zjednodušit: Odstavec končí ukončovací značkou odstavce nebo začátkem dalšího blokového prvku. To není seznam vyjímek, to je normální logické pravidlo.
Fingon
Profil *
Myslím si, že pro spoustu lidí, kteří nejsou profíci je lepší dělat stránky v html a proto nechápu některé IT fanatiky, kteří prosazují tak zaslepeně xhtml, když tam se chyba v kódu rovná "skáze".
Uvědomte si, proč se web stránky dělají!! Nedělají se kvůli perfektnímu kodu, ale kvuli tomu aby se člověk mohl vyjádřit a sdílet informace se spoustou dalších lidí. Ti kdo slepě prosazují xhtml a zatracují html jsou podle lidé co dělají "vědu pro vědu". I věda totiž musí mít svůj ůcel. Jinak je samoúčelná což není dobré. A pokud se mám rozhodnout v rámci efektivity jestli použiji "chybo-tolerantní" html a nebo striktní xhtml tak nevaham a zvolím html. Protože nejsem samoúčelný. Web má něco prezentovat. Na kod se běžný uživatel nikdy ani nepodívá. To si uvědomte! ;-) :-)
Kolibáč
Profil
Fingon
Tvůj příspěvek je absolutně irelevantní.

Logicky: Web má obsahovat informace. Pro podávání informací je určeno XML. XHTML je XML.
Teoreticky: Přísná pravidla ulehčují práci prohlížeči. Díky tomu mohou být prohlížeče efektivnější, platí to především pro prohlížeče mobilních zařízení.
Prakticky: XHTML jako XML není řádně podporováno, takže se degraduje na úroveň HTML.

Perfektní kód? Prasit se dá v HTML i v XHTML.
Kód nikoho nezajímá? Chyba! Dlouho se načítající tabulky zajímají leckoho. A pokud se BFU dostane na z vyhledávače na stránku, které má mít menu řešené pomocí rámů, má smůlu.
Lidé by proto měli psát jednoduché validní stránky, je jedno v čem, ale hlavně informativní, funkční a neotravující výše uvedenými a dalšími prasárnami.
Bubák
Profil
Dlouho se načítající tabulky zajímají leckoho
V současné době je jen jeden rozšířený prohlížeč, který tabulky načítá dlouho.
XML se taky načítá "dlouho", mám levný (na telefonování mi plně vyhovuje) mobil s pomalým GPRS, na wapu vidím "princip čekárny" ve své nahotě.
Kolik prohlížečů zobrazí XML postupně? Na spočítání stačí jedna ruka hodně nešikovného dřevorubce.
Kolibáč
Profil
Bubák
Ale je to ten nejrozšířenější prohlížeč. Je to ten prohlížeč, který skoro každý BFU používá.

XML se načítá dlouho. Na rychlonačítání by se hodily binární soubory. Ale běžné prohlížeče řeší např. uzavírání tagů, což bere čas. O to mi šlo.

Použití XML na webu je teprve v plenkách (už dlouho), ale předpokládám, že se situace časem zlepší.


Jejda! Jak by mohlo načítat postupně, když se musí provádět kontroly správnosti a pak až načítat.
To by se muselo kontrolovat na serveru a pak až to graficky vyhodnocovat v prohlížeči.
habendorf
Profil
Jejda! Jak by mohlo načítat postupně, když se musí provádět kontroly správnosti a pak až načítat.

Cože? Nepletou se ti krapet pojmy "načítání" a "vykreslování" dokumentu?

To by se muselo kontrolovat na serveru a pak až to graficky vyhodnocovat v prohlížeči.

Kontrolovat na serveru že klient načetl správně celý dokument? A že dokument načtený klientem je well-formed? Uf ...
Bubák
Profil
Jak by mohlo načítat postupně, když se musí provádět kontroly správnosti a pak až načítat.
Tak, jak to dělá Opera (při mime typu application/xhtml+xml)
Opera na dotažení dokumentu nečeká a k rozebrání používá vlastní složitější algoritmus. Koncové značky si vlastně musí domýšlet (tedy nevyžadovat je okamžitě), takže se výhodnost nižší časové složitosti oproti rozebírání HTML vytrácí.
zdroj: www.webylon.info/K.09

Pokud se nepletu, tak Opera se takto chová od verze 9.0, takže v podstatě to je "horká novinka", v porovnání s délkou existence XHTML.
Ještě více "šalamounsky" se chová Konqueror, ten si X nevšímá (při mime typu application/xhtml+xml), a zobrazí stránku jako "obyčejné" HTML.
llook
Profil
Kolibáč
Ale běžné prohlížeče řeší např. uzavírání tagů, což bere čas.
Kdysi dávno prohlížeče řešily uzavírání tagů na počítačích, které byly mnohem méně výkonné než dnešní mobilní zařízení pro přístup k webu. A bylo to svižné.
Pajuc
Profil *
Moderátor Chamurappi: Přesunuto z Výhody XHTML oproti HTML.

Třeba můj krvelačný kolega z Řecka, zákonodárce jménem Draco. Jeho zákoník byl tak drastický a tak nenáviděný, že jen blázen by chtěl něco podobného zavádět do existujícího tolerantního prostředí.

Chamurappi, nepřeháněj. Na standardy sice expert nejsem, ale v historii se alespoň trochu vyznám. Drakón nebyl krvelačný a jeho zákoník nebyl nenáviděný. Zákoník odpovídal potřebám doby a nejspíš totéž se dá říct o XHTML, které se (aspoň z mého pohledu) snaží vyjít vstříc strojovému zpracovávání informací.
Railbot
Profil
Moderátor Chamurappi: Přesunuto z Výhody XHTML oproti HTML.

Pajuc
Takže XHTML odpovídá potřebám doby? To by mě zajímalo v čem, za ta léta jsem na to ještě nepřišel a určitě nebudu sám :)
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0