Autor Zpráva
Chamurappi
Profil
Je tomu již pět let, co snílkové hájili svůj výtvor podivnou věštbou: Prý budou v roce 2002 tvořit na World Wide Webu 75 % přístupů alternativní zařízení. Věštba se zjevně nenaplnila. Leč jazyk pro ni stvořený tu stále je. A stále budí divné naděje.

Táži se těch, kdož vlastní alternativní zařízení (např. chytrý vysavač, chytrý kráječ, chytrý mobil):
    Podporuje Váš stroj XHTML 1.0?

Vyzkoušejte, prosím, pomocí něj nalistovat www.webylon.info/test-xhtml10.cs.aspx. Výslednou interpretaci porovnejte s tím, co Vám zobrazí trojice nejrozšířenějších prohlížečů — jejich interpretace totiž odpovídá W3C doporučení. Do odpovědí na tento příspěvek pište, prosím, jen:
ANO/NE, dále co nejpřesnější označení Vašeho stroje (třeba i jeho softwaru) a v případě NE můžete přidat i nějaký popis, na čem Váš rošťák selhal.

Děkuji mockrát každému, kdo se do průzkumu zapojí. Věcné připomínky můžete házet do mého kontaktního formuláře na Webylonu.
Fred
Profil
Běžné a neběžné prohlížeče prošly http://xy.wz.cz/aplikace.jpg 140kb
OffByOne neprošel http://xy.wz.cz/offbyone.jpg 49kb
habendorf
Profil
Palm Tungsten T5, prohlížeč Blazer
bohužel ne
vypíše:
&dotaz;&verdikt;
&wc; &c;

přičemž &wc; zobrazí jako odkaz na W3CQA Markup Validation Service

Jinými slovy ignoruje hlavičku a vypíše klasické html :o(
halogan
Profil
Siemens SX1 (symbian 6.1), prohlizec NetFront 3.1

Bohuzel, vypise:
&dotaz;&verdikt;
&wc; &c; (wc je odkaz)

Prakticky to samy jako T5
Radek Hrabůvka
Profil
SonyEricsson T230
Tiulek: Jednoduchý do víc nevejde na display
&dotaz&verdikt
&wc &c (wc je odkaz, středníky nevedu)
Chamurappi
Profil
Děkuji vám. Zatím je skóre v říši mobilů 3:0 proti XHTML.

Pouhopouhé tři vzorky o ničem nevypovídají. Našla by se nějaká laskavá duše, která by sem nahnala více pokusných subjektů?
Kdesi jsem četl, že se některé mobily od Nokie chlubí podporou XHTML.
Meldo
Profil
Chamurappi

ano, aj ja som niekde cital ze nokie maju internet. prehl. s podporou xhtml. boli to ale tie vyššie, teda aj dosť drahé typy.
Leo
Profil
Me bys spis zajimala jina vec - az najdete zarizeni, ktere podporuje XHTML: jestli je v tom pripade XHTML nutnost, protoze povera pravi, ze zpracovavaji JEN XHTML a HTML ne :-) Leo
BlueSky
Profil *
Tak muj Siemens S65 (a s nim cela rodina podobnych nemeckych strojku) neukaze pro jistotu vubec nic. Asi aby se neztrapnil :)
Anonymní
Profil *
Sony Ericsson k750i - Opera Mini - az na obrazek spravne, vcetne cestiny.
Sonz Ericsson k750i - Vestaveny prohlizec - pouze hlaseni: "Stranka obsahuje chybu, zvolte jiny odkaz."
Robotus
Profil *
Siemens M55 vestaveny prohlizec v poho zobrazi ;) jak text tak obrazek
Chamurappi
Profil
Reaguji na Lea:
Dosud jsem nepotkal jediný prohlížeč (ani pro PC), který by plně podporoval HTML 4.01. Takže pověra o „JEN XHTML“ může být svým způsobem pravdivá. To si ovšem ti, kdo ji šíří, neuvědomují :-)

Reaguji na Anonymního:
Opera Mini je, pokud vím, vlastně jen terminál pro serverovou aplikaci, která žádanou stránku předžvýká do nějaké snadno stravitelné podoby. Tak či onak, je to prostě normální Opera, u té mne podpora všeho možného nepřekvapuje. Ta se nepočítá.
Dodatek: Je to tak. Opera Mini nepřistoupila k pokusné stránce sama, ale skrze prostředníka s IP adresou 193.69.116.50 a identifikací „Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/1.0.1479/HiFi; mobile phone; no; U; ssr)“

Reaguji na Robotuse:
Zajímavé. Zkoušel jsem teď najít o tom tvém zázraku nějaké bližší informace. Dočetl jsem se, že nepodporuje ani HTML, ani XHTML. Prý zná jen WAP. Ten tvůj ale opravdu obrázek načetl.
Leo
Profil
"Dosud jsem nepotkal jediný prohlížeč (ani pro PC), který by plně podporoval HTML 4.01. Takže pověra o „JEN XHTML“ může být svým způsobem pravdivá. To si ovšem ti, kdo ji šíří, neuvědomují :-) "

Detaily nechce stranou. Jde o to, jestli nektery kapesni udelatko odmitne zpracovat HTML, ale zobrazi XHTML (at uz to rozlisuje jak chce). Leo
xert
Profil *
Nokia 9300, vestavěná Opera, firmware V05.22

Titulek: Jednoduchý dokument

Stránka:

XML"> aplikace &xml;"> "> '> %kusDTD; '> ]>

&dotaz; &verdikt;

&wc; &c;
habendorf
Profil
Chamurappi: ...Opera, u té mne podpora všeho možného nepřekvapuje. Ta se nepočítá.

Proč??? Nehodí se to do krámu?
Jinak podpora xhtml v PDA je divné téma. Nezáleží třeba na tom, jaký prohlížeč si na PDA nainstaluju? Když mám Blazer, který to nezvládne, tak se to počítá. Kdybych nainstaloval Operu, tak to zvládne, ale to se nepočítá.
Ty máš v mnohém co tu píšeš často pravdu (myslím vážně, žádná ironie), bohužel to (ke všeobecné škodě) podáváš způsobem hraničícím s demagogií. A demagogie je vždycky špatná, ta doleva, i ta doprava.
halogan
Profil
habendorf: Jde o to, ze se kod upravuje na serveru a nevi, jesli kod dostane Opera Mini jako HTML nebo prave XHTML, jako bylo zamerem. Nyni jen otestovat Operu normalne na Symbianu, ale jak vidim vyse, tak to asi nepojede.
Chamurappi
Profil
Reaguji na habendorfa:
Čekal jsem, kdo po mně kvůli té nešťastné formulaci vyjede jako první :-)
Vůbec nejde o to, že se nehodí do krámu. Jde o prapůvodní myšlenku, která za XHTML stála. A sice, že má být jednodušší ho rozebírat. Napsat nový prohlížeč pro malé chytré zařízení by prý mělo být snadné. Vykreslovací jádra Opery, Mozilly a Exploreru (pod Win32/WinNT) jsou příliš robustní, příliš přeoptimalizované, line se z nich pach desetiletí vývoje. A v tom desetiletí nebylo XHTML zázračným vysvobozením z chaosu, ale jen další nabalený jazyk. Drobná komplikace navíc. Kvůli robustním prohlížečům XHTML nevzniklo. Proto jsem je nechtěl počítat.

Jak tak pozoruji příspěvek xerta, trochu se mi to komplikuje. Jeho mobilní Opera totiž zjevně není tak robustní. Když si teď usmyslím, že jeho Operu započítám a Operu Mini nikoliv, tak to hezky schytám, že ano? :-)
Jenže ta Opera Mini podle mě není webový prohlížeč. Je to pouze mobilní rozhraní pro ovládání klasické „tlusté“ Opery 8.01 běžící někde v Norsku. Nedostává původní data od webmastera, ale od svého tlumočníka. Napíšu-li si serverový skript tlumočící XHTML na HTML a budu v Blazeru brouzdat přes něj, neznamená to, že Blazer podporuje XHTML.

Nezáleží třeba na tom, jaký prohlížeč si na PDA nainstaluju?
Jistě. Raději budu počítat různé prohlížeče než různá zařízení.

Kdybych nainstaloval Operu, tak to zvládne, ale to se nepočítá
Toť otázka. Zkus. Ale prosím ne Operu Mini.

bohužel to podáváš způsobem hraničícím s demagogií
Pardon. Toto vyznění není záměrné. Raději se nebudu kontroverzně vyjadřovat při probíhajícím průzkumu. Až bude dostatek dat, založím nové téma s kompletním shrnutím (včetně logů) a tam můžeme polemizovat nad tím, co započítat.
Chamurappi
Profil
Reaguji na xerta:
Nokia 9300 brouzdá Operou 6. Ta i ve své PC podobě na mém „Jednoduchém dokumentu“ selhává.
habendorf
Profil
Chamurappi: Čekal jsem, kdo po mně kvůli té nešťastné formulaci vyjede jako první :-)

Ale ne, nejde o nějaké vyjíždění. Taky mě zajímá jak to je a jsem rád, že je tu někdo, kdo má pokročilé znalosti jako ty. Jen ke lepší podávat je věcně, výrazy jako exorcismus, evangelium apod. - nevím jak to říct, víš asi co myslím. Jinak třeba o té Opeře Mini to je pro mě novinka, netušil jsem, zajímavé.

Jak tak pozoruji příspěvek xerta, trochu se mi to komplikuje. Jeho mobilní Opera totiž zjevně není tak robustní. Když si teď usmyslím, že jeho Operu započítám a Operu Mini nikoliv, tak to hezky schytám, že ano? :-)
To je to samé, otázka přece nezní Chamurappi proti zbytku světa. Ostatně i 5:1 (nebo koli to je) je pěkné vítězství :o), ale já bych to takhle nepočítal.
Robotus
Profil *
Chamurappi
pokud bys chtel screen bo fotku bo jak se to zove tak neni problem ;)
Robotus
Profil *
btw info o prohlizeci vyhazuje toto:

User-Agent SIE-M55/11 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLD C-1.0
Browser component 1.3.0.4
Openwave version 6.1.0.7.3
(c) 1995-2003 Openwave Systems, Inc.
RSA Data Security, Inc.
WIM Adaptation Layer (c) Schlumberger Limited 2001
rarous
Profil *
HTC Tanager, Windows CE 3.0 for Smartphone Edition 2002
IE hlásí, že stránka nemůže být zobrazena. Ale jde o starou verzi IE 3.0...
Skic
Profil *
Nokia 3220 vestaveny prohlizec: zobrazi vsechny verdikty a podobne a mezitim se zobrazi i to co se ma zobrazit a obrzek se taky dobre zobrazi, ale vcelku je to nanic - tomu se rika podpora xhtml v telefonu
Chamurappi
Profil
Reaguji na habendorfa:
výrazy jako exorcismus, evangelium apod. - nevím jak to říct, víš asi co myslím
Výstižné analogie jsou kořením argumentace. Chápu, že ne každému chutnají, vím, co tím chceš říct. A jinak ten můj způsob užití pojmu evangelium (respektive technické evangelizace) pochází z hlavy samotných evangelizátorů.

otázka přece nezní Chamurappi proti zbytku světa
To vím. A zrovna v tom se se zbytkem světa často neshoduji :-)


Reaguji na Skice:
zobrazi vsechny verdikty a podobne a mezitim se zobrazi i to co se ma
Mám to chápat tak, že zobrazí i kousky z <!doctype>? To by byla velmi zvláštní vlastnost.
llook
Profil
Chamurappi Dočetl jsem se, že nepodporuje ani HTML, ani XHTML. Prý zná jen WAP.

Je otázka, co si pod podporou WAPu představit. Pokud to má být prohlížeč WML, tak je možné, že se z nějakého důvodu rozhodl soubor zpracovat jako WML - odstavce i obrázky se v něm dělají stejně (i když spousta prohlížečů zná akorát wbmp obrázky). Pak by to byl zatím jediný, který umí alespoň nějaký dialekt XML.
YoSarin
Profil
tak jsem ti, milý Chammurappi, chtěl vytřít zrak, že to jako můj miláček od HP - iPaq 4150 zvládne s vestavěným IE bez problémů... mno a ono ne :(
nezobrazí vůbec nic a jen se zeptá, jestli chci ten soubor uložit... :-/
YoSarin
YoSarin
Profil
mno, tak jsem zkusil jeste trial verzi NetFront 3.2 a taky 00prd. vypsalo to presne to same co predtim haloganovi... :(
YoSarin
Chamurappi
Profil
Průzkum ukončen, zamykám. Chcete-li mi ještě něco sdělit, užijte prosím můj kontaktní formulář.

Všem pokusným králicím a králíkům převelice děkuji za spolupráci.

V brzké době založím téma, kde vyhodnotíme výsledky, včetně údajů z logu.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0